Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как дезинформацията повлия на изборите през 2022 година

Дезинформационни и информационни аспекти на парламентарните избори

3
Николай Стайков, Димитрина Петрова, Виктория Симеонова, Благослав Михайлов

Темата за “Информационната и дезинформационната среда на парламентарните избори” е фокус в първото за новия сезон издание на “Късното шоу” по Радио София в БНР. 

“Компроматите и фалшивите новини отвратиха много голяма част от избирателите, които решиха да не стигат до урните” - според Виктория Симеонова от “Господари на ефира”.  Тя дава за пример войната в Украйна, която генерира дезинформация се е използва от политици, “за да плашат хората”. Според нея представителни личности от институциите използват служебното си положение и също разпространяват дезинформация. “Решението е по примера на други държави да има закони и контрол това да не се случва, защото има разлика между фейсбук статус и дезинформационно изказване от трибуната на Народното събрание”.

Чуйте цялото предаване:

 


Журналистът Николай Стайков от “Антикорупционен фонд” предлага да има обучения за хората от държавните институции, за да не стават те проводник на фалшиви новини. И още: “Да събудим от съня Българската академия на науките, защото всички екипи за проверка на факти не успяват да достигнат до широкия кръг от хората”.

В контекста за дезинформацията Благослав Михайлов от Стража.бг, който следи изказванията на политиците през годините, вижда припокриване с тезите на “Атака” и Волен Сидеров през 2015-а свързани с анексацията на Крим и тезите на “Възраждане” и Костадин Костадинов сега. “Начинът, по който действа “Възраждане” много наподобява начина, по който действат тролските ферми от Русия”. Общ извод на събеседниците е, че тази партия успява да “яхва вълните” на обществено недоволство и да ги обръща към НАТО и ЕС.

За Димитрина Петрова от “Българското общество за либерална демокрация” проблемът с дезинформацията е в топ 5 на най-сложните теми в света. “Имаме свобода на словото. Но от там нататък има маса ограничения, добре формулирани в международното право, законите и конституцията. ”


В това издание на “Късното шоу” участват и Александра Алесандрова и Виктор Чулев в кино-литературен куиз посветен на новото издание на фестивала Синелибри.


 

 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Етрополе

Етрополе като европейски град

Гостуваме на празника на община Етрополе. В началото с нас е  Теодора Ботева, представител на местен бизнес:  

обновено на 30.06.24 в 11:50

За да бъде наистина Дунав „хубав и син“

Тази седмица (на 29 юни) беше отбелязан за поредна година Денят на Дунав под мотото „Да пазим Дунав син“. Всяка една от Дунавските държави беше избрала как да го отпразнува – например, във Видин започна фестивала на изкуствата „Реката“, в Тутракан се проведе конкурс за изработка на творба от естествени материали „Флората и фауната на Дунава“, в..

публикувано на 30.06.24 в 11:23

Текстове на Георги Марков оживяват отново в пиесата "Архангел Михаил"

На 30 юни 2024 г. (неделя) от 19:30 в "Нов театър“ – НДК, ще се изиграе последното представление за сезона на спектакъла "Архангел Михаил" по текстове на Георги Марков. Това е единствената българска пиеса, печелила първа награда за драматургия на театралния фестивал в Единбург (1974). Тя не е била представяна пред българска публика повече от 30..

обновено на 29.06.24 в 16:55
Илия Христов

Историята оживява - Музеят на футболен клуб “Левски"

Разговорът е с Илия Христов - председател на сдружение “Сини сърца”. Именно организацията реализира проекта за Музей на футболен клуб “Левски” . Музеят е открит на 2 октомври 2019 година: Мястото е стадион “Георги Аспарухов” - Герена и в него всеки може да види някои от светините на клуба - учредителния протокол, легендарните трофеи “Улпия..

публикувано на 29.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Старите софийски пазари

Софийски разкази - Старите софийски пазари: "В 1879 населениет вече е пораснало от почти 12 хиляди на цели 20 хиляди. Имало е множество чаршии до северната част на бул.Дондуков (днес - МС и ЦУМ), наблизо е бил и еврейският квартал. Касапската е съвпадала с района на днешния МС - крива уличка с дюкяни, пред които са били изложени части от животни...

публикувано на 29.06.24 в 15:00

Винофония на Варненско лято

Лили Големинова представя един от най-старите европейски музикални фестивали -  „Варненско лято“ . Един от скорошните му акценти с пианиста Жюлиен Жерне, както ще разберем от нея, е типично френски като съчетание: " Международният музикален фестивал „Варненско лято“ скоро ще стане на впечатляващите 100 години. Всичко започва през 1926 година, когато..

публикувано на 29.06.24 в 14:30
Гена Димитрова с Георги

Адресите на любовта - Гена Димитрова

Прочутата оперна прима Гена Димитрова среща съпруга си когато е студентка в Консерваторията и мие чиниите в мензата, за да се издържа. Тогава по-състоятелните ѝ колежки иронично се подсмихват, но именитата вокална педагожка Лиляна Жабленска им казва веднъж "Сега вие ѝ се смеете, че ви мие съдовете, а един ден може би вие ще миете нейните"...

публикувано на 29.06.24 в 13:55