Българските работодатели значително ще забавят темпото на наемане на нови служители в периода октомври 2022 г. - март 2023 г. Според третото прогнозно проучване на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) 14% от анкетираните 110 компании в 5 региона на страната планират да намалят работната сила през следващото 6-месечие в сравнение с 6% за същия период на миналата година.
От друга страна 43% прогнозират увеличение на персонала и също толкова работодатели от 12 индустриални сектора ще запазят числеността на служителите си. Така нетният коефициент на заетостта е +29%, или спад от 11% спрямо предишния изследван период.
Тенденцията се запазва от предишни проучвания - най-оптимистични прогнози за следващите 6 месеца отново имат работодателите от секторите „Информационни технологии”, „Аутсорсинг” и „Производство”, коментира пред Радио София Надя Василева, председател на БКЗ.
За разлика от друга година по това време – когато приключва активният туристически сезон, „Хотелиерство и ресторантьорство” отбелязва 5% положителна нагласа за наемане на още кадри.
По думите на Василева дистанционната работа ще продължи да се налага – до 25% в световен мащаб. Друга тенденция при работодатели и служители е желанието за гъвкаво работно време. Освен това хората все повече обръщат внимание на сигурността и на корпоративната култура, мотивация, други придобивки и бонуси.
Председателят на БКЗ апелира след украинците държавата да отвори възможностите за наемане на работа и на други бежанци.
По отношение на включените в изследването региони в София 70% от работодателите прогнозират ръст на работната сила - осем процентни пункта по-малко спрямо предишното шестмесечие. В Пловдив коефициентът на заетостта остава без промяна - 8%, а прогнозата на работодателите от региона на Варна достига коефициент на заетост от +10%.
Чуйте повече детайли в разговора на Елисавета Белеганска.
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..
В края на седмицата адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев, за съжаление, трябваше да започнат коментарите с тема, която беше актуална в понеделник: Пореден жалък и неуспешен опит за избор на председател на българския парламент. Но техните разсъждения обхванаха още: В Пътна полиция се правят "реформи" – защо и за кого; "МВР се управлява..
Поезия на европейски поети ще звучи във вагоните и станциите на Столичното метро. Инициатива за поредна година е на Полския културен институт в София. Повече за инициативата разказа Яна Генова – зам.-кмет на Столичната община по културните въпроси. Тя посочи, че смисълът на кампанията е да привнесе литературата в нашия живот на градски..
Световнопризнатият български учен в областта на изкуствения интелект проф. д-р Преслав Наков беше основен лектор на форума "Up to GATE. Technology, Big Data & Beyond. 5 Years of Innovation” . Международното събитие събра в София учени и лидери в индустрията от цял свят, които дискутираха горещите теми, свързани с интелигентни решения чрез..