Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Александър Симидчиев откровено в Късното шоу:

Може ли да бъде излекувана здравната система

Д-р Александър Симидчиев
Снимка: БГНЕС

За сезонните вируси, специфичните и по-леко протичащи риновируси, за грипните вируси и ковид инфекциите… Д-р Александър Симидчиев – гост в ефира на Късното шоу по Радио София.
Медикът подчерта, че макар и при по-лека форма на протичаща ковид инфекция, изолацията у дома е препоръчителна, за да се погрижим не само за своето собствено здраве, но и за да запазим здрави хората около нас. 

"Маските, макар и заклеймявани и отричани от много хора са доказано предпазно средство", настоя експертът.
"Механизмът на заразяване на хората, е чрез едни малки водни капчици, които се отделят от лигавицата, които издишваме заедно с кашлицата или кихането. Когато сложим преграда, която позволява тези капчици да бъдат уловени, те не могат да заразяват другия човек. Вирусът е много малък и може да мине през порите на маската, но той не плува сам – винаги е част от една капчица, която бива "улавяна" от тези маски… Това не е мое лично мнение, а това са публикувани научни данни", уточни още Симидчиев.

Според него ако не сме подготвили имунитета си, тоест, ако нямаме ваксина, носенето на маски би могло да намали вероятността да се заразим, както и да заразим другите.

Експертът твърди, че реално не съществуват имуностимулиращи медикаменти за организма.
"Ако от едно място имунната система може да бъде стимулирана, то от друго - може да бъде отслабена. Всъщност те са повече за психологическо спокойствие, отколкото за някакъв медицински обоснован ефект", обясни тезата си д-р Симидчиев.

По думите му, поради това, че в отминалите две години не сме имали грипна вълна, то тази година е възможно тя да има своя пик.
Затова според него са препоръчителни и навременно поставените противогрипни ваксини.
В разговора ще чуете още:
За характеристиките на ковид варианта, който е най-разпространен в момента, както и на какво се дължи неговата силна заразност. Ефективни ли са домашните тестове за диагностициране на ковид и какво показва количеството на антителата, които имаме?

 Съвместими ли са медицината и политиката?
"Със сигурност, когато човек е решил да прави нещо, трябва да се отдаде на 100% на това, което е решил да прави. Полуправенето на едното и другото, най-често е неуспешно. Много помага опитът в едната област, когато човек влезе в нова. Аз лично имам възможност да използвам опита от медицината в политиката и той е свързан с това, как да поставяме диагноза, как да изберем между различни неща, които са краткосрочно вредни, но дългосрочно полезни. И в политиката има мерки, които трябва да бъдат прилагани, които краткосрочно изглеждат неприятни, но в дългосрочен план оздравяват общността ни", посочи Симидчиев. 

"Първоначално когато влязох в политиката, исках да "излекувам" здравеопазването, да подредя тази сложна система", изтъкна той. 
Според него, това трябва да се прави в екип: "Теоретично е възможно, на практика ще видим дали това може да се случи".
По думите му, ако се започне реформа в една система, трябва да може да се обясни на хората, какво трябва да се промени и защо.
Голяма пречка за нормалното съществуване на обществото е болната икономика, респективно корупцията, смята д-р Симидчиев.

Какви са конкретните предложения за решаването на тези проблеми?
1.Ясна визия и устойчивост на следваните политики.
2.Дигитализация на системата – лесен и бърз достъп до подредена информация и здравно досие.
3. Общественото здраве трябва да е във фокуса на реално функционираща здравна система.
Това поясни д-р Алексндър Симидчиев.
Още подробности за:
Здравната каса – къде са пробойните и какво може да се подобри?
Детското здраве и липсата на детска болница - чуйте от разговора в звуковия файл.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00