Михаил Димов за новия сезон на Театър на сетивата, който сме представяли неведнъж в Радио София:
"Дали се излиза или влиза в Комфортната зона с голяма буква, за нас зрител не е уместната дума. Всички са участници, които сменят по неочакван и деликатен начин гледната точка.
Поглеждат от различен ъгъл и под различна перспектива от гледането с очи. За разлика от традиционния, преживяванията са свързани с пет сетива. как да го разкажем с думи, запазвайки елемента на изненада?
Събитията ни са като на стълба, стъпваме на едното, за да стигнем другото. В Бургас бяхме в една сграда до Морска гара - между спокойното и дивото море. Спектакълът ни бе "Корабът на Ной". Ние не повтаряме спектаклите, те са свързани с местата, където възникват. За пръв път това ще е спектакъл, който може да пътува - в София и извън страната.
Свързан е със смяната между световете. Какъв е следващият свят? Какво бихме взели, запазили, от стария свят? Получи се интересна динамика. От хора по улиците събрахме по пет думи, които биха искали да спасят, ако изчезне езикът. Най-често повтарящата се бе любов.
Спектакълът въвлича хората в ситуация, където да си дадат сметка закъде пътуваме. Ако си представим, че ние можем да спасим, какво бихме посяли с нас? Смяната на гледната точка и интроспекцията са свързани с една свобода.
Не правим спектакли по готов драматургичен текст, а по мястото, където се случват. От сградата тръгва метатекста. Различните сцени и преживявания не са хронологично свързани. Пътуващият зрител сам съставя своята пиеса. Това, което направихме в Химическия факултет бе да използваме виртуална реалност. Лабиринтът отвори пътя към други копродукции с университети. Следващият ще е УАСГ. Доброволците ни чакат момента, в който могат да преминат от зрител в другата страна. Те трябва да имат силно присъствие. Светът ни се разширява с всеки спектакъл.
Думата ни е съкровен. Преди осем години създадохме Институт за изследване на тишината, събитията ни са такива, в които не се говори. Концертите ни ще са осемчасови, ще се стриймват след третия. Гостите ще са им Белонога и виртуозният пианист Светлин Маринов. Музиката ще възниква на момента. Тя носи дълбочината на нарастващата тишина. Следващите ще са с Иван Шопов и Атеш Хан."
Днес предаването гостува на празника на община Мирково . Ще говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в този красив кът на България. Пръв гост ни е кметът Цветанка Йотина : "Мирковчани са били находчиви, когато не е имало църква са закопали камък като знак, където да им се разреши изграждането. Баба е..
Теодор Войников е син на архитект Тодор Войников - автор на картата на Стара София към книгата “Драски по софийските работи”: "Идеята за картата на улицата започна преди 2 години. Баща ми е автор на тази карта, която вече е върху елтабло до сградата. Не бяхме сигурни как да реагираме - таблото имаше нелицеприятен вид. Имах идея да се изрисува от..
Борислав Виларов - историк, политолог, общественик и правнук на архитект Вельо Дебелянов, братовчед на Димчо Дебелянов, автор на повечето сгради по ул."Иван Асен Втори" от Орлов мост до пл. "Никола Гюзелев": "Имах ясни спомени от прадядо си, отраснал съм на коленете му. Беше обаятелна личност и като почваше да пее, полилеят трепереше. Разказвал ми..
Най-непоклатимият дует в българската музика - Ритон, разкрива в Адресите на любовта тайните на дълговечното съжителство, при което работа и семеен живот се врастват един в друг. Тази година Катя и Здравко отбелязват 50 години от запознанството си в Kонсерваторията и с типичното си чувство за хумор споделят лични истории, забавни случки,..
Жасмина Свиленова стана абсолютна световна шампионка по калистеника (стрийт фитнес) и ни гостува в студиото: "Сега вече съм трикратна абсолютна световна шампионка. Аз съм световна в моята категория, но съм взела и в другите категории. Няма значение дали си на 13 или 20. Имаше участници от цял свят. Упражненията са еднакви в цял свят. По-добрите имат..
НЧ "Христо Смирненски" кани на п ролетно почистване в жк "Лагера" - слушаме Йоана Лазарова, читалищен настоятел: "Инициативата е за пореден път, всеки път правим по едно. Идеята е какво да правим с омалелите дрехи на децата, разрастнахме се и сме за всички възрасти за всички вещи. Мотото ни е, че непотребното за едни е съкровище за други. Винаги..
Трети етап от доброволческата акция: заедно да възстановим парка зад Философския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (кв.Гео Милев) - Андрей Димитров, студент по политология, Софийски университет „Св. Климент Охридски“: "Прекарвам времето си във Философския факултет, разказваха ми за парка, скептицизмът на по-възрастните ме..