Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светът ни се разширява с всеки спектакъл

С Михаил Димов
Снимка: радио София

Михаил Димов за новия сезон на Театър на сетивата, който сме представяли неведнъж в Радио София:

"Дали се излиза или влиза в Комфортната зона с голяма буква, за нас зрител не е уместната дума. Всички са участници, които сменят по неочакван и деликатен начин гледната точка.

Поглеждат от различен ъгъл и под различна перспектива от гледането с очи. За разлика от традиционния, преживяванията са свързани с пет сетива. как да го разкажем с думи, запазвайки елемента на изненада?

Събитията ни са като на стълба, стъпваме на едното, за да стигнем другото. В Бургас бяхме в една сграда до Морска гара - между спокойното и дивото море. Спектакълът ни бе "Корабът на Ной". Ние не повтаряме спектаклите, те са свързани с местата, където възникват. За пръв път това ще е спектакъл, който може да пътува - в София и извън страната.

Свързан е със смяната между световете. Какъв е следващият свят? Какво бихме взели, запазили, от стария свят? Получи се интересна динамика. От хора по улиците събрахме по пет думи, които биха искали да спасят, ако изчезне езикът. Най-често повтарящата се бе любов.

Спектакълът въвлича хората в ситуация, където да си дадат сметка закъде пътуваме. Ако си представим, че ние можем да спасим, какво бихме посяли с нас? Смяната на гледната точка и интроспекцията са свързани с една свобода.

Не правим спектакли по готов драматургичен текст, а по мястото, където се случват. От сградата тръгва метатекста. Различните сцени и преживявания не са хронологично свързани. Пътуващият зрител сам съставя своята пиеса. Това, което направихме в Химическия факултет бе да използваме виртуална реалност. Лабиринтът отвори пътя към други копродукции с университети. Следващият ще е УАСГ. Доброволците ни чакат момента, в който могат да преминат от зрител в другата страна. Те трябва да имат силно присъствие. Светът ни се разширява с всеки спектакъл. 

Думата ни е съкровен. Преди осем години създадохме Институт за изследване на тишината, събитията ни са такива, в които не се говори. Концертите ни ще са осемчасови, ще се стриймват след третия. Гостите ще са им Белонога и виртуозният пианист Светлин Маринов. Музиката ще възниква на момента. Тя носи дълбочината на нарастващата тишина. Следващите ще са с Иван Шопов и Атеш Хан."

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
От добрата идеята до реализацията няма пречки, стига желание да има

"Форум", 03.04.25: Изберете: "Съсипаха я тая държава" или градивна гражданска активност

На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..

публикувано на 03.04.25 в 18:40

Иванка Динева: През последната година са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации

Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..

публикувано на 03.04.25 в 17:20

Младите хора са все по-съпричастни към доброволчество и каузи

Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..

публикувано на 03.04.25 в 16:51

Ще стане ли София инвеститор за общинските жилища?

В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС)  да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..

публикувано на 03.04.25 в 15:56

Вторият албум на "Новините в джаза" е със сертификат за произход

Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..

публикувано на 03.04.25 в 15:15

Ученически рисунки и истории на емблематични софийски сгради

Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..

публикувано на 03.04.25 в 14:02

"Визията за Витоша" ще внесе промени до и в планината още тази година

Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..

публикувано на 03.04.25 в 13:31