Екип от български учени, начело с доц. д-р Тодор Попов, хирург в УНГ клиниката на УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ", са направили пробив в областта на рака на ларинкса. Резултатите им са толкова впечатляващи, че са публикувани в Scientific Reports - издание от портфолиото на едно от най-авторитетните научни списания в света – Nature.
Те са в следствие от проект към Фонд "Научни изследвания" на Медицинския университет София, който е разработен съвместно с Центъра по молекулярна медицина. В него участват експерти от различни специалности, между които специалистите по генетика Гергана Станчева, Силва Кюркчан, Вероника Петрова, Стиляна Панова и др. Пет години денонощен труд е коствало на младия екип докато стигне до впечатляващото откритие.
Българските учени са открили биомаркери, показващи полето на канцеризация при тумор на ларинкса.
Какво представлява полето на канцеризация?
Това е онази невидима част от лигавицата, в която се ражда рака. При операция за рак на ларинкса целта на хирурзите е да изрежат "до здраво" тумора на пациента и по този начин да му дадат шанс за максимална преживяемост. Понякога обаче, въпреки усилията на лекарите ракът се завръща след 2, 3, 5 години и тогава може да е фатален.
Причината за това е едно невидимо поле, обикновено с големина 4-7 см., с променени дъщерни клетки, което наричаме "поле на канцеризация". "Това иначе е нормална лигавица. Ако я подложим на хистологичен анализ, той ще покаже, че всичко е нормално. В клетките обаче вече са започнали да се натрупват фатални мутации. Понякога е достатъчно да бъде добавена само още една, за да превърне тази тъкан в огнище на рака".
"Тези мутации са на микро ниво и остават невидими за изследванията, с които разполагаме в момента. Това, което открихме, са микро рНК молекули, които ни позволяват да ограничим това поле на канцеризация", обяснява доц. д-р Тодор Попов от УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ"
Той работи с пациенти със злокачествени заболявания в областта на главата и шията (карциноми на ларинкса, фаринкса, устната кухина).
Българските специалисти са направили още едно важно откритие. Те са успели да изолират микро рНК, които са прогностичен белег за преживяемостта при напреднал карцином на ларинкса. При едни и същи характеристики на тумора, еднакъв стадий, абсолютно еднакво лечение, тези молекули буквално разделят пациентите на две групи.
Болните, които имат високи нива на тези молекули имат преживяемост до 40%. На другите, на които нивата им са ниски преживяемостта им е около 80%. Това дава възможност за първата група да се търсят специфични, таргетни терапии, които да променят негативната тенденция.
Какво следва?
До тук проектът е на хартия. Макар и изключително впечатляващи, данните са все още теоретични.
Следващата голяма цел на българските учени е да вкарат научното си откритие в практиката, като успеят да визуализират полето на канцеризация по време на операцията. "Това би ни дало възможност да променим парадигмата и да търсим нови резекционни линии за тумора (границите в които трябва да бъде изрязан)", убеден е доц. д-р Тодор Попов.
Източник: БГНЕСВ много райони вятърът ще стихне. Само в Дунавската равнина ще духа слаб и временно умерен западен вятър. Минималните температури ще бъдат между минус 5° и 0°, по високите полета и котловините - до минус 8°, за София - около минус 7°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През днешния ден ще има разкъсана, след обяд временно..
Започва седмица, в която събитията, новините и тенденциите във "Форум" ще коментират Лидия Даскалова - политолог и юрист, и Калоян Константинов – журналист, асистент към БАН. В днешното издание водещият Лъчезар Христов ги провокира със следните теми: След вота за недоверие Засега единственото безспорно преимущество на..
Пънк и рок господстват в новия Фестивал на трите планини: На 5, 6 и 7 септември между Банско и село Баня ще има фестивал. Пънк – рок фестивал, наречен The Three Mountains Festival. На обширно открито пространство, със сцени, шатри и всичко необходимо за голямо музикално събитие. Място за 1000 палатки, отделно и за каравани, паркинг. Ще..
За пръв път, преди да встъпи в длъжност директор на "Екоравновесие" се срещна с представители на неправителствени организации, работещи в защита на правата на животните и доброволци, които помагат в общинските приюти. Дойчин Неновски поема ръководния пост макар и временно, но дава заявка, че ще поддържа активна комуникация с тях. Засега..
Днешният 7 април е Световен ден на здравето и професионален празник на здравния работник. Това е и повод да обърнем поглед към развитието на медицината и иновациите в нея. От 17 часа в иновационен форум “Джон Атанасов” на София Тех Парк ще се проведе петото издание на поредицата за технологии, бизнес и наука Tech Park Talks ...
" Ние сме пазарът с най-много промоционални етикети . Най-добре е да търсим български яйца и агнешко месо. Конкуренцията и по празниците води до възможност да се намерят продукти на нормални цени, не повишени спекулативно . Пазарът е най-добрият регулатор. Друга тема е веригата от производител до краен купувач", каза още председателят на ДКСБТ. Той..