Катерина Борисова, филмов режисьор, за премиерата на "Духът на Шехерезада" - филм за арабски творци, които работят тук:
"От години се занимавам с изследване на тази култура. Страстта ми към Изтока е от влизането ми в НАТФИЗ. Харесвала ми е приказността. Има много цветове и различен манталитет. Танците приличат и на писменото им слово. Танцът в дълбокия фолклор - това са ритуали, които носят по-дълбока философия. После откриваш още пластове.
Общуването с представители на тази култура те провокират. Българите имаме много предразсъдъци. Филмът беше породен от нуждата да преодолея и собствените си предразсъдъци. Интересни за наблюдение са процесите - какво приемаме и изключваме. Нуждата е, да има филм за толерантността към чуждата култура.
В хода на филма също бяхме изправени пред културни предизвикателства. Като всичко приключи успешно в снимките в Тунис, това бе като културен шок. Различието е в темпоритъма на работния процес, там всичко се случва когато буквално трябва да се случи. Хората живеят в безвремие, няма лошо да се оставиш, ако не си притиснат от време и бюджет. Имахме приключения, като се оставиш да се насладиш на момента, после си казваш - "а, беше много вълнуващо!"
За да свърши всичко добре, трябва да се отпуснеш. Във филма взимат участие музиканти, актриса, художник, социален предприемач. Не сме били близки досега. Оказа се, че са изключително интересни личности. Саад е много талантлив, свири на струнни и перкусии, войната в Ирак го води тук в 2009. Работи като фризьор и прави различни компилации с български творци, пръв му е подал ръка Стунджи.
С този проект ми се иска да дадем видимост на такива таланти. Не е лесно да загърбиш дома си. Но тук им харесва, намират сходства с техните култури. Имат възможност да творят. Откриват възможност да разгърнат потенциала си.
Премиерата е на 16 януари в рамките на фестивала МЕНАР, но няма билети, другата е на 21 в кино Г8. После го изпращаме по международни фестивали. Посланието ни е за приемане на другия, различния. Преместваме фокуса към изкуството. Или изкуството, или проблемите, които създава политиката."
Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - ПП поиска оставките на Явор Божанков и Даниел Лорер - Либерализмът в Европа и САЩ - Футболен обзор в края на годината Подробности по..
Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..
Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..
Документалният филм "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях. На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..