Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Традиционното облекло е знак

Носиите разказват“. Какво? Отговори от Анелия Овнарска и Илиян Костадинов от Историческия факултет на СУ:

"Събитието е организирано от Академично етноложко сдружение и от катедра Етнология, поводът е тъжен - отиде си доц.Мирелла Дечева, която работеше в областта на традиционното българско облекло. Затова събитието е посветено на нейната памет и е свързано с носиите.

Ще покажем носии от цяла България заедно с колекционери, част от тях ще присъстват. Ще разкажем и интересни факти, някои от тях може и да не са познати. Поради времеви и пространствени ограничения, няма да можем да покажем целия спектър, но ще се видят основните разлики. Разлики в носиите както между тези на по-младите и по-възрастните, така и на тези с различен статут в обществото. Например на млади момичета и на вече омъжени.

Повсеместно се смята, че носиите са свързани с етнографските области, но искаме да наблегнем на научната основа. Показваме богатството на традиционната женска носия и как тя се променя с възрастта на жената.

По ред причини, мъжките носии не са представени в музейните експозиции. Мъжките носии изчезват преди 150 години и са по-малка част от етнографските изложби.

Ще имаме участници фолклорен колектив с автентични облекла. Важна е композицията, това е материална култура. Докато не се види и пипне, нищо не е. Колкото повече навлизаме, толкова повече нищо не знаем.

Традиционното облекло е знак. Всеки елемент значи нещо и трябва там да стои, за да ѝ се показва социалния статус. Облеклото се развива, в началото се добавят елементи, с възрастта се премахват. Пафтите в някои краища на България са подарък на малкия годеж. Децата не носят пафти. Накитите са за невестите и за тези, които са сгодени.

В шоплъка промяната се случва бързо, след като София вече става столица. Старите дрехи са неприемливи. Всекидневната употреба на носии отпада в 20-те - 30-те по селата. Чадърът се появява като важен нов елемент и подсказва материални възможности. Цялостно везаните ръкави се заменят от дантелата, която е купувана на пазара.

Тук-таме се смесват модерни дрехи с шевици. Днес ако хората с интерес се свържат с научните среди, ще им бъде полезно. Част от знанието вече липсва. Сега може да се видят безумни неща, шопска риза със северняшка пола. Няма понятие национална носия.

Колекционерите са източник на информация, студентите не винаги попадат на хора с познания. Днешните баби са получили знанието си в читалището. Но ние сме оптимисти."

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Текат ремонти на софийски тротоари и пътни платна

Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..

публикувано на 24.07.25 в 18:28
Тодор Петков

Какво е добре да знаем за застраховките при пътуване в чужбина?

Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина.  Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..

публикувано на 24.07.25 в 17:40
Снимки: bcause.bg

Българинът е 61-ви по щедрост в света, но мисли, че е след 80-о място

България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи  Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025)  - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ  е..

публикувано на 24.07.25 в 16:58
Малък участък от булеварда затруднява довършването и трафика

Столичният общински съвет позволи завършването на бул. "Тодор Каблешков"

Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..

публикувано на 24.07.25 в 15:18

В нов комикс Цвета Петрова разкрива коя е вещицата Мара

"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..

публикувано на 24.07.25 в 13:20
Нера Бойкова

Нера Бойкова навлиза в киното като режисьор и сценарист

В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи  в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..

публикувано на 24.07.25 в 12:56

Инж. Георги Кордов: Всички елементи в една сграда са носещи

Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..

публикувано на 24.07.25 в 12:12