Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отношенията между властта и интелектуалеца днес в романа "Не ви познавам"

Теодора Димова – за думите, с които превързваме раните от омразата

"Комунистическата идеология се превърна в манталитет и избликна навън по зловещ начин"

Фотография на Теодора Димова от Цочо Бояджиев

"Моята мечта е литературата да бъде писана така, че никога да не позволява повече да има война или дори един-единствен човек да бъде убит. Но литературата няма тази сила. Има силата обаче да променя отделния човек". Тези думи на писателката Теодора Димова, специален гост в "Късното шоу" на Световния ден на театъра, 27 март, сякаш най-добре описват духа, изпълнил студиото. 

В разговора, почерпил вдъхновение от новия роман на авторката "Не ви познавам", своеобразно продължение на романа "Поразените", по който Варненският драматичен театър създаде постановка, изкуството начертава път, по който да се осмислят актуалните събития от живота ни и да се открият решения за проблемите. 

"Омразата много лесно се посява и трябва да минат години, за да отшуми и да се забрави, за да се превърже тази кървяща рана, която тя нанася на обществения организъм. Вероятно литературата и изкуството е един от начините на подаване на ръка помежду ни. Другият начин е да говорим и много прецизно да артикулираме тази рана, да я превързваме, да я почистваме с думи", каза Теодора Димова.

Романът "Не ви познавам" стъпва върху злободневни теми като пандемията, войната и изборите, които ни се налага да правим, но на тяхна база се разгръща произведение извън времето – по въпросите, засягащи всички хора във всички епохи.

"Ако попаднем по пътя на изкушението, което се появява във всеки човек, може да зачеркнем Божия образ в себе си, към който сме предназначени да вървим и да се стремим. Но на всеки може да се случи. Тук е чувството на състрадание – да не презираме тези, на които се е случило. Защото това бихме могли да бъдем самите ние", напомни писателката.

Какво каза още тя за предисторията на новия си роман, за главната героиня в него, за паметниците и паметта, за политиката, изборите, властта и дълга на цялото общество да брани териториите на изкуствата от властолюбци и хора с нечисти помисли – чуйте:


Във втората част на предаването темата е Джон Клийз и неговата биографична книга "Както и да е…", в която комикът разказва по забавен начин за своя път към комедийни върхове като "Монти Пайтън", "Фолти Тауърс" и "Риба, наречена Уанда". Преводачът Або споделя кои насоки за комедията на Клийз са го впечатлили и коментира любими моменти от кариерата на британеца. Освен това Або повдига завесата над автобиографията на принц Хари, която предстои да излезе на български. 

Третата част на "Късното шоу" също е посветена на изкуството, което ни изправя пред въпроса как живеем живота си и ни помага да открием смисъла в него – изложбата "Memento mori" на Калоян Илиев-Кокимото. Едно вдъхновено напомняне за преходността на материята и вечността на душата.
По публикацията работи: Виктор Чулев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Временни увеличения на облачността носят дъжд и вероятност за градушки

Днес от запад на изток ще има временни увеличения на облачността и на изолирани места в западните райони преди обяд е възможно да превали слабо. Ще има и слънчеви часове, но около и след обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, на повече места в западната половина от страната, съобщиха..

публикувано на 21.05.25 в 07:35

"Форум", 20.05.25: Какви са основните проблеми, пред които са изправени децата в България?

В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..

публикувано на 20.05.25 в 18:20

УНСС чества 105 години от създаването си

В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..

публикувано на 20.05.25 в 16:51

3.53 е оценката за грижата на държавата за децата

Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..

публикувано на 20.05.25 в 16:26

В Столичната библиотека: премиера на поетична антология с 62-ма автори от 20 държави

Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..

публикувано на 20.05.25 в 16:09

Колко богати са българските домакинства?

За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..

публикувано на 20.05.25 в 15:38
Африканският ритъм ще ви завладее в Дома на киното

Премиерата на първия наш филм за африканската музика е на 21 май

Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..

публикувано на 20.05.25 в 15:10