Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

NiB: Now in Bulgaria с нов авторски сингъл: "Ту е проза, ту е стих"

Преди дни, в РЦСИ "Топлоцентрала", Николай Бекриев-Заека представи пред фенове и приятели, осмия си пореден сингъл „Ту е проза, ту е стих“ на добрепознатия вече солов проект NiB: Now in Bulgaria. След прожекцията на видеото Николай и музикантите Стефан Цеков – барабани, Христо Костов – китара и Мартин Евстатиев – бас подариха на публиката интимен авторски концерт.

С тази песен NiB: Now in Bulgaria не изневерява на алтернативното си ъндърграунд музикално звучене, водено от характерните и запомнящи се китарни рифове, но посоката, която поема този път е към малко по психаделик рок енд рол.

Както при повечето парчета,  вдъхновението за „Ту е проза, ту е стих“ се ражда в интересен момент от живота на артиста. 

Песента е далечна препратка към едно семейно пътешествие на Николай Бекриев в Египет и посещението му на една от гробниците там. В нея той по свой начин разказва историята на богинята Нут, която всяка вечер гълтала слънцето и на сутринта отново го раждала.

В основния рефрен на сингъла „В този ритъм не броих, ту е проза, ту е стих“,  NiB: Now in Bulgaria залага на многозначни думи, в които той харесва това, че нещата в живота са променливи и се редуват, и без трудностите няма щастие и обратно.

В „Ту е проза, ту е стих“ Николай Бекриев отново е автор на текста и музиката, а за аранжимента и записите работи с Георги Станев. Зад видео продукцията продължава да стои отличният тандем Васил Стефанов и Стефка Николова, на който той поверява всичките видеоклипове от авторския си проект. „Историята във видеото се върти около думите от текста:

„Светят твоите луни в моите гъсти гори нощем“, като разкрива тайно място в тъмната гора, в което уютно се прибираш и общуваш със себе си.„ – разкрива NiB: Now in Bulgaria.

Чуйте още от разговора на Боян Бочев с Николай Бекриев-Заека в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сивите контейнери за отпадъци в цяла София ще бъдат заменени с нови

Сивите контейнери за отпадъци в цяла София ще бъдат заменени с нови, които ще са постоянно затворени и ще се отварят с педал. Контролът на сметопочистващите фирми ще бъде по-строг, а чистотата в града ще се подобри сериозно. Това ще стане, след като се подпишат новите договори за сметосъбирането. Обществената поръчка на кмета Терзиев събра..

публикувано на 11.08.25 в 08:53

Новата детска градина в столичния кв. "Стрелбище" вече се подготвя за първите групи наесен

Напредват довършителните работи по обзавеждането на новата детска градина в столичния кв. "Стрелбище", съобщават от администрацията на район "Триадица". В момента се подреждат креватчетата, бюрата, столчетата, масичките и другите мебели, необходими за приятното и безопасно пребиваване на бъдещите възпитаници на градината Предстои подборът на..

публикувано на 11.08.25 в 08:20

Седмицата започва с много слънце и високи температури

През днешния ден ще бъде слънчево. Ще духа слаб, в източните райони умерен вятър от изток-североизток. През деня се очаква да стане горещо, с максимални температури между 35° и 40°, в София – около 35°. В планините ще бъде слънчево. Ще духа умерен североизточен вятър. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около 28°, на 2000 метра -..

публикувано на 11.08.25 в 06:54
Нилс Ландгрен и Джаз академия

Джазът е една култура и любовта ни към него е крилата

В началото на всеки август от края на миналия век, Банско е джаз. Но и не само. Може ли различни теми да имат обаче джаза като общ знаменател? Първи гости в джаз-парка на Банско са  Вили Стоянов и Даниеле Феббо , които ни разказват за Джаз академията :

публикувано на 10.08.25 в 10:59

Софийски разкази - Тръпковата галерия

В края на 1907 е открита първата самостоятелна изложба на Тръпко Василев - маслени бои от София. Изказват се противоположни мнения. Елисавета Консулова-Вазова и Александър Божинов са сред носителите им. В спомените на самия Тръпко, има търговски успех. Преди първата му изложба, работи като бояджия - попада на прочути клиенти, като д-р Васил Радославов и..

публикувано на 09.08.25 в 16:00

Историята оживява - Райна Кацарова

Райна Кацарова е първата жена етномузиколог в България. Учен от световен мащаб, който изгражда с усмивка и усърдие системата на съвременната българска фолклористика. Освен неин запис от Златния фонд на БНР, слушаме и  Гео Кукудов - музикант, краевед, изследовател на българския фолклор и родственик на Кацаровия род;  проф. Венцислав Димов -..

публикувано на 09.08.25 в 16:00
Елисавета Консулова-Вазова

Адресите на любовта - Елисавета Консулова-Вазова

Елисавета Консулова-Вазова е първата българка завършила Рисувалното училище, първата дръзнала да рисува голо тяло от натура и първата, организирала си самостоятелна изложба като художник. Със съпруга си, най-малкия брат на Иван Вазов - Борис, празнуват златна сватба - 50 години, преживени в хармония сговор и любов. Ветка, както я наричат..

публикувано на 09.08.25 в 14:00