Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се предава знание, как се формират авторитети и ценности

Финалистът в "Стани богат" Любомир Лазаров и психологът д-р Пламен Димитров за изборите и стойностите

Любомир Лазаров и д-р Пламен Димитров
Снимка: Даниел Ненчев

"Когато се вгледаш в лицата на децата си и те станат големи, имат деца и се видиш и там, си се приближил до възможно най-близкото разстояние до безсмъртието и си разбрал, че смисълът, който си влагал в ежедневни неща, вече има и върховен такъв".

Тези думи на Ървин Ялом, цитирани от психолога д-р Пламен Димитров, подчертават щастието и отговорността, която дядовците имат към внуците си. Но как се предава знанието между поколенията? Как се формират авторитетите и ценностите в днешната хаотична и несигурна среда?

По тези и други важни и интересни теми споделиха личното си отношение и опит д-р Димитров и Любомир Лазаров - филолог, журналист и финалист в играта "Стани богат". Двамата бяха гости в първата част на "Късното шоу" в началото на Страстната седмица.

"Навремето ние придобивахме информацията, четейки. Докато сега, ако искаш да научиш нещо, пишеш в "Гугъл" и то веднага ти излиза", каза Любомир Лазаров, който е посветил голяма част от професионалния си път на БНР.

Д-р Димитров пък изтъкна, че когато работят непрекъснато с обема си от знания, хората не просто запазват своите интелектуални нива, а ги развиват с напредване на годините. Той посочи, че това е същността на активното стареене.

"Активната работа със знанието ни прави живи, паметта става и до късни години услужлива. Стареенето може да бъде активно в интелектуалната сфера, ако ежедневно човек се занимава с това", обясни психологът.

Като журналист с дългогодишен опит, Любомир Лазаров постави акцент върху важната роля на журналистическата професия за формирането на авторитети и ценности. Във връзка с това той цитира устава на основаното през 1905 г. Дружество на столичните журналисти: "Член на Дружеството може да бъде само журналист, който никога няма да продаде истината заради хляба си и е готов да загуби хляба си заради истината".

По отношение на изграждането на авторитети, и двамата гости подчертаха ключовото значение в този процес на честността - както към другите, така и към самия себе си.

Какво казаха още по темата в контекста на игрите на знанието, изборите, корупцията, войната - чуйте в звуковия файл:

Втората част на "Късното шоу" беше посветена на книгата "Етаж 13" с фотографии на Веселин Боришев и текстове на Стефан Иванов. Представянето ѝ е на 20 април (четвъртък) от 19:00 часа в Клуба на фоторепортера под Ларгото пред Министерски съвет, а в интересния разговор двамата автори дадоха своята гледна точка по значими въпроси и теми.

Стефан Иванов и Веселин Боришев

Как се произвежда оптимизъм чрез изображения и думи? Кога от една снимка става фотография? И още - за фоторепортерството и за художествената фотография; за визуалните образи, които заслужават по-специфично внимание. За честността, бунта, непримиримостта, с чиято помощ формираме ценности и авторитети - чуйте:

Речта на писателя Георги Господинов по време на конференцията "Замъгляване на истината. Дезинформацията в Югоизточна Европа" беше в центъра на третата част на "Късното шоу". Вълнуващото слово, произнесено от автора на "Времеубежище" по темата за борбата с фалшивите новини, можете да чуете ето тук.

По публикацията работи: Виктор Чулев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Панорамен изглед на София от 1878 г.

Софийски разкази - Ранните срещи на Иван Вазов със София

Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..

публикувано на 12.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..

публикувано на 12.07.25 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 12.07.25 в 14:00
Екипът на предаването

Най-горещата парти-точка

Кюстендил, "Хисарлъка експириънс", на фестивала на приключенията и изживяванията, който открихме снощи в " Добър вечер, София ". Сега сме в съвместната продукция с Програма "Христо Ботев", условно наричана "Семейно РадиоКафе". Пръв гост ни е кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов : "Това е страхотно място, нямам търпение да дойде 21:30, когато излизаме..

публикувано на 12.07.25 в 09:51
Готови (ли) сме на всичко(?)

Фестивал на приключенията, на изживяванията

Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..

публикувано на 11.07.25 в 19:25

България с рекорден спад в населението сред ЕС през 2024 г.

Към 1 януари 2025 г. населението на България е било 6 437 360 души, което е с 8121 по-малко спрямо началото на 2024 г.. Това показват последните оценки на Евростат, публикувани по повод Световния ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г. населението на страната е възлизало на 7 829 246 души. Населението на Европейския съюз е достигнало 450.4..

публикувано на 11.07.25 в 19:23
Снимката е илюстративна.

Юношите са изправени пред много промени и е нормално да има повече стрес и притеснение

“В периода между 6. и 8. клас вече говорим за начало на пубертет и това е период, свързан както с много бързо израстване чисто физически, така и емоционално, психически и социално. Юношите са изправени пред много промени и една от тях е смяната с гимназията и този ключов период, свързан с кандидатстването, изпитите и подготовката за тях”. Това..

публикувано на 11.07.25 в 18:45