"Когато се вгледаш в лицата на децата си и те станат големи, имат деца и се видиш и там, си се приближил до възможно най-близкото разстояние до безсмъртието и си разбрал, че смисълът, който си влагал в ежедневни неща, вече има и върховен такъв".
Тези думи на Ървин Ялом, цитирани от психолога д-р Пламен Димитров, подчертават щастието и отговорността, която дядовците имат към внуците си. Но как се предава знанието между поколенията? Как се формират авторитетите и ценностите в днешната хаотична и несигурна среда?
По тези и други важни и интересни теми споделиха личното си отношение и опит д-р Димитров и Любомир Лазаров - филолог, журналист и финалист в играта "Стани богат". Двамата бяха гости в първата част на "Късното шоу" в началото на Страстната седмица.
"Навремето ние придобивахме информацията, четейки. Докато сега, ако искаш да научиш нещо, пишеш в "Гугъл" и то веднага ти излиза", каза Любомир Лазаров, който е посветил голяма част от професионалния си път на БНР.
Д-р Димитров пък изтъкна, че когато работят непрекъснато с обема си от знания, хората не просто запазват своите интелектуални нива, а ги развиват с напредване на годините. Той посочи, че това е същността на активното стареене.
"Активната работа със знанието ни прави живи, паметта става и до късни години услужлива. Стареенето може да бъде активно в интелектуалната сфера, ако ежедневно човек се занимава с това", обясни психологът.
Като журналист с дългогодишен опит, Любомир Лазаров постави акцент върху важната роля на журналистическата професия за формирането на авторитети и ценности. Във връзка с това той цитира устава на основаното през 1905 г. Дружество на столичните журналисти: "Член на Дружеството може да бъде само журналист, който никога няма да продаде истината заради хляба си и е готов да загуби хляба си заради истината".
По отношение на изграждането на авторитети, и двамата гости подчертаха ключовото значение в този процес на честността - както към другите, така и към самия себе си.
Какво казаха още по темата в контекста на игрите на знанието, изборите, корупцията, войната - чуйте в звуковия файл:
Втората част на "Късното шоу" беше посветена на книгата "Етаж 13" с фотографии на Веселин Боришев и текстове на Стефан Иванов. Представянето ѝ е на 20 април (четвъртък) от 19:00 часа в Клуба на фоторепортера под Ларгото пред Министерски съвет, а в интересния разговор двамата автори дадоха своята гледна точка по значими въпроси и теми.
Как се произвежда оптимизъм чрез изображения и думи? Кога от една снимка става фотография? И още - за фоторепортерството и за художествената фотография; за визуалните образи, които заслужават по-специфично внимание. За честността, бунта, непримиримостта, с чиято помощ формираме ценности и авторитети - чуйте:
Речта на писателя Георги Господинов по време на конференцията "Замъгляване на истината. Дезинформацията в Югоизточна Европа" беше в центъра на третата част на "Късното шоу". Вълнуващото слово, произнесено от автора на "Времеубежище" по темата за борбата с фалшивите новини, можете да чуете ето тук.
Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...
Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..