Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се предава знание, как се формират авторитети и ценности

Финалистът в "Стани богат" Любомир Лазаров и психологът д-р Пламен Димитров за изборите и стойностите

Любомир Лазаров и д-р Пламен Димитров
Снимка: Даниел Ненчев

"Когато се вгледаш в лицата на децата си и те станат големи, имат деца и се видиш и там, си се приближил до възможно най-близкото разстояние до безсмъртието и си разбрал, че смисълът, който си влагал в ежедневни неща, вече има и върховен такъв".

Тези думи на Ървин Ялом, цитирани от психолога д-р Пламен Димитров, подчертават щастието и отговорността, която дядовците имат към внуците си. Но как се предава знанието между поколенията? Как се формират авторитетите и ценностите в днешната хаотична и несигурна среда?

По тези и други важни и интересни теми споделиха личното си отношение и опит д-р Димитров и Любомир Лазаров - филолог, журналист и финалист в играта "Стани богат". Двамата бяха гости в първата част на "Късното шоу" в началото на Страстната седмица.

"Навремето ние придобивахме информацията, четейки. Докато сега, ако искаш да научиш нещо, пишеш в "Гугъл" и то веднага ти излиза", каза Любомир Лазаров, който е посветил голяма част от професионалния си път на БНР.

Д-р Димитров пък изтъкна, че когато работят непрекъснато с обема си от знания, хората не просто запазват своите интелектуални нива, а ги развиват с напредване на годините. Той посочи, че това е същността на активното стареене.

"Активната работа със знанието ни прави живи, паметта става и до късни години услужлива. Стареенето може да бъде активно в интелектуалната сфера, ако ежедневно човек се занимава с това", обясни психологът.

Като журналист с дългогодишен опит, Любомир Лазаров постави акцент върху важната роля на журналистическата професия за формирането на авторитети и ценности. Във връзка с това той цитира устава на основаното през 1905 г. Дружество на столичните журналисти: "Член на Дружеството може да бъде само журналист, който никога няма да продаде истината заради хляба си и е готов да загуби хляба си заради истината".

По отношение на изграждането на авторитети, и двамата гости подчертаха ключовото значение в този процес на честността - както към другите, така и към самия себе си.

Какво казаха още по темата в контекста на игрите на знанието, изборите, корупцията, войната - чуйте в звуковия файл:

Втората част на "Късното шоу" беше посветена на книгата "Етаж 13" с фотографии на Веселин Боришев и текстове на Стефан Иванов. Представянето ѝ е на 20 април (четвъртък) от 19:00 часа в Клуба на фоторепортера под Ларгото пред Министерски съвет, а в интересния разговор двамата автори дадоха своята гледна точка по значими въпроси и теми.

Стефан Иванов и Веселин Боришев

Как се произвежда оптимизъм чрез изображения и думи? Кога от една снимка става фотография? И още - за фоторепортерството и за художествената фотография; за визуалните образи, които заслужават по-специфично внимание. За честността, бунта, непримиримостта, с чиято помощ формираме ценности и авторитети - чуйте:

Речта на писателя Георги Господинов по време на конференцията "Замъгляване на истината. Дезинформацията в Югоизточна Европа" беше в центъра на третата част на "Късното шоу". Вълнуващото слово, произнесено от автора на "Времеубежище" по темата за борбата с фалшивите новини, можете да чуете ето тук.

По публикацията работи: Виктор Чулев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седмицата започва със слънце в София

Над западната и централната част от Дунавската равнина ще бъде предимно ясно, а над Североизточна България, под влияние на студен атмосферен фронт, от североизток с усилване на вятъра ще се заоблачи и до сутринта на места там ще превали. Минималните температури ще са между 6° и 11°, в София - около 7°, съобщават от Националния институт по метеорология..

публикувано на 12.05.25 в 06:35

Пирдоп е малък град, богат на личности

Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“.  Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града.  Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..

публикувано на 11.05.25 в 10:19
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51