Излагането на въздействие на висока концентрация от фини прахови частици може да увеличи риска от рак на белия дроб с 30%, в рамките само на три години. Това съобщават от "Science Alert". Мръсният въздух крие рискове за белодробната тъкан като предизвиква генетични промени в нея. Това от своя страна може да превърне клетките й в ракови.
Според проучване, обхващащо 33 хил. души с рак на белия дроб, високите нива на фини частици са свързани с повишен риск от ракови образувания на белия дроб. Това е обусловено от рецептора на епидермалния растежен фактор (EGFR), засягащ предимно непушачи или хора, които не пушат интензивно.
Изследователят на рак Чарлз Суонтън от института "Франсис Крик" във Великобритания споделя:
"Клетките с мутации, причиняващи рак, се натрупват естествено с напредването на възрастта, но обикновено те са неактивни".
"Доказахме, че замърсяването на въздуха събужда тези клетки в белите дробове, като ги насърчава да растат и потенциално да образуват тумори", допълва той.
Според изследователите резултатите потвърждават, че замърсяването на въздуха е основната причина за злокачествени образувания на белия дроб и е необходимо да се вземат мерки за намаляване на замърсяването и подобряване на общественото здраве.
Фините прахови частици годишно причиняват смъртта на 8 милиона души по цял свят. Те са по-малки от 2.5 микрометра, като по този начин могат да навлязат в белите дробове и да предизвикат множество здравословни проблеми, като сърдечни заболявания и рак.
Авторите на изследването заявяват в публикувания документ:
"Традиционно се смята, че канцерогените причиняват тумори чрез директно предизвикване на увреждане на ДНК".
Суонтън пише в Туитър: "Тези нови доказателства подкрепят 76 годишната идея, че ракът започва на два етапа: придобиване на водещ ген (индикация) и след това втори етап, при който рисков фактор за рак действа върху тези латентни клетки, за да предизвика заболяване (промоция)".
Установено е, че при мишките подобни модели на замърсяване на въздуха предизвикват промени в белодробните клетки, които могат да доведат до развитие на рак, а фините частици засилват втория етап в процеса.
Уилям Хил от Института "Франсис Крик", който е един от първите автори и биолози занимаващ се с ракови клетки заключава:
"Намирането на начини за блокиране или намаляване на възпалението, причинено замърсяването на въздуха, би допринесло за намаляване на риска от рак на белия дроб при хора, които дори никога не са пушили".
Преди дни Българският институт за компютърни науки и изкуствен интелект (INSAIT) представи най-новата версия на своя генеративен езиков модел BgGPT 2.0. От утре (23 ноември 2024 г.), специално създаденият за българските потребители, държавни институции и бизнеса модел, ще бъде достъпен за всички граждани чрез чат платформата. По този начин..
Полицията в София е установила и задържала част от участниците в инциденти и нападения в столичен мол преди близо два месеца. Случаите са докладвани преди месеци и на прокуратурата. След публикуване на видеоматериалите, на които се вижда как млади мъже се държат агресивно и предизвикват безредици в търговски център, от МВР са установили част..
Пратките, които идват от чужбина се движат на два потока и разпределението им зависи от доставчиците, обясни за Радио София Станислава Владимирова - държавен инспектор в Агенция "Митници". За едните е необходимо митническо оформяне, за да стигнат до получателя, а вторият вид пристигат директно към потребителите, тъй като вече са освободени на..
Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..
Днес коментаторите във "Форум" адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев отново обсъждаха актуални теми от деня, както и такива, които вълнуват хората от доста време: Технологиите: Защо автономните автомобили още няма зелена светлина в България и Европа? Идеи за организацията на движение в Столичната община – паркиране, зони, привилегии...
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..