Ще разберете от интересната среща в ефира на предаването „Добър вечер, София“ със специалния гост - Весела Велин. Тя е професионален спортист по айкидо, с колан 4 дан.
„Приела съм мисия да разпространявам и популяризирам айкидо и неговите ценности, защото смятам, че те са страхотни, най-вече за възпитанието на децата и си заслужава повече хора да чуя за тях“, споделя тя.
От ландшафтна архитектура до айкидо
„Ландшафтна архитектура означава облагородяване на средата, на пространството и това ме привлече много в тази специалност“, пояснява тя и допълва, че първоначално е трябвало да учи архитектура, но буквално месец преди кандидат-студентските изпити се запознава с новата специалност и това променя плановете ѝ.
„Много ме впечатлиха сингапурските сгради – всичките в градини, в зеленина, това беше една утопия за мен“, казва още тя. Разкрива, че вдъхновена от видяното в Сингапур, решава да прави това и в България. Но реалността в родината се оказва друга.
„Моят път се обърна, когато трябваше да избера между айкидото и ландшафтната архитектура.
В етапа, в който се намирах, работата ми беше да проектирам детски площадки, да ги поправям от деца-вандали, които сами си ги чупят.“
Тя поясни, че типичен случай е видяла с очите си, което по-късно я подтиква да избере айкидото за деца. „Дали да правя площадки за деца, които ги чупят, или да помагам с нещо за възпитанието им.“
Весела Велин е от Сливен, в своя град тя тренира айкидо, а когато идва в София ѝ предлагат да преподава на деца – в началото само събота и неделя по 1 час, „което беше адекватно и съвместимо с другата ми дейност“, твърди тя, но за 1 година от 4 деца със съпруга ѝ разработват група, която се разраства до 30 деца.
Тогава взимат решение да направят собствен клуб. За целта наемат зала почасово, а групата продължава да се разраства. Интересът към айкидото е провокиран не толкова от айкидото като техники и като спорт, а от начина на преподаване, защото това е средство за дисциплина и възпитание, смята Весела Велин.
Философията на айкидото
Всички бойни изкуства са самозащитни. От тях има по-работещи практично и не толкова работещи.
Освен тяхната практическа стойност, приложими са добродетелите, които изграждат – дисциплина, уважение, сила на характера, разяснява младата жена и допълва, най-голямата победа е победата, която правиш вътре в себе си – да не ти се ходи на тренировка, но да отидеш, да ти е трудно да спазваш правилата, но все пак да ги спазваш.
„Все повече според мен, родителите трябва да търсят опора за дисциплината и възпитанието на децата и в други институции, освен в училище – школи по извънкласни дейности, школи по бойни изкуства, спорта и домашното възпитание, което изгражда ценности“, съветва тя.
Чуйте още от интересния разговор на Роман Михайлов, за да разберете повече за хармонията и баланса в айкидото. Какъв е пътят за хармонизиране на енергията.
Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:
Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..
За премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..
Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..
Kой всъщност е автор на генерираното от AI съдържание - интервю с адвокат Траян Косев: "Целият свят се вълнува от отговора на този въпрос. Редно е първо да се запитаме какво се закриля от авторското право? У нас творчеството е свързано с физически лица. "Творческата" дейност на машината не е такава. В САЩ патентното ведомство слага разделителен..
На 23 април в галерия "Еритаж" бе открита изложбата "Пътуване във времето" на Мастро Стойчо Зерлиев. Това е негова юбилейна изложба (80г.), която представя картини от почти целия му творчески път. "Това обхваща един дълъг период от моя живот. Още от завършване на художествена академия, а преди това имам и от завършване на художествена гимназия..