Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Американска платформа прави епизод за България в поредицата "География на блаженството"

Стенд-ъп комедиантите Дими Деянски и Моника Найденова гостуваха в "Добър вечер, София" за да ни разкажат за участието им в "География на блаженството" (The Geography of Bliss) -  американската поредица на стрийминг платформата Peacock.

"География на блаженството" (The Geography of Bliss) е поредица, която търси щастието, екранната история търси отговор на въпроса "Къде по света хората живеят щастливо и защо?".

 Поредицата на Peacock се базира на едноименната книга с автор Ерик Вайнер. Изданието, появило се през 2008-а година се превръща в бестселър на престижната медия New York Times. 

Вдъхновен от прочетеното, пътешественикът Рейн Уилсън тръгва по света да изследва причините за щастието или липсата му в определени общества. Обиколката му включва страни от Исландия, през България и Гана.

Разказът на Рейн се откроява с хумор, симпатично и внимателно отношение към традициите и вникване в човешките истории. 

България е втората страна, която пътешественикът посещава, защото в индекса на ООН, страната ни излиза като една от най-песимистичните и нещастни държави.

Част от пътуването на американеца към щастието са стенд-ъп комедиантите Дими Деянски и Моника Найденова.

В предаването "Добър вечер, София" те разказват как се включват в историята и къде откриват щастието в една от най-тъжните страни в Европа,

"Научиха за нас, тъй като ние сме се наложили като марка за ъндърграунд комедия вече 7 години в България, тоест, ние създаваме щастие в най-песимистичното място в света", споделят те.

Самите Дими и Моника казват, че са щастливи хора със своите близки, семейства и дори за това, че са заедно.

"Да правиш комедия в България, е все едно да сервираш пържола във вегетариански ресторант", така описва ситуацията тук Рейн Уилсън.

Къде е ключът за щастието  за българите, има ли такъв  или защо по-скоро не оценяваме щастието си тук?

"Не бива да ползваме факта, че България е пострадала икономически и социал-политически в историята си, като нещо, което ни кара да се мислим, че "ние не ставаме" или "ние сме си такива". Ние не сме си такива! Ние можем да бъдем невероятно яки, всички българи, ние имаме заложби, които светът оценява", категоричен е Дими Деянски. Просто трябва да се отърсим от всичко, което ни пречи и да бъдем смели – това е, допълва той.

"Научих се да бъда щастлива в България, по начин, който тя позволява", казва Моника Найденова, макар да признава, че е по-песимистична от Дими.

Тя посочи пример с друг човек, който участва в епизода за България, Иво Димчев – той е намерил мястото си в България, да бъде себе си, да бъде щастлив, да прави изкуство, което достига до хората.

В епизода за България се появява Георги Господинов - носителят на награда Буукър, заедно с преводача Анджела Родел, с книгата си “Времеубежище”. 

Чуйте още интересни детайли от разговора на Боян Бочев с Дими Деянски и Моника Найденова в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 23.05.25: Тръмп блокира възможността чуждестранни студенти да учат в "Харвард". Какво следва?

Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: -   ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата -   Тръмп блокира възможността..

публикувано на 23.05.25 в 19:05
Столична библиотека

Столичната библиотека отбелязва 24 май с празнична програма

Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..

публикувано на 23.05.25 в 18:01

Третото издание на "Нова българска типография" демонстрира постиженията на българските дизайнери

Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..

публикувано на 23.05.25 в 17:06

Най-добре платената индустрия в България остава IT сектора, други отрасли с остра нужда от кадри

Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..

публикувано на 23.05.25 в 16:48

БАН чества 24 май с инициатива за академични проповеди

Тържествено събрание по повод 24 май се проведе през днешния ден в Българската академия на науките.  Заместник-председателят на БАН проф. Емануел Мутафов откри празника в зала “Проф. Марин Дринов“ с откъс на старобългарски език от “За буквите“ на Черноризец Храбър.  Председателят на Академията чл.-кор. Евелина Славчева поздрави учените и гостите за..

публикувано на 23.05.25 в 16:32
Рада Бонева

Искам да разчупя стереотипите за вещите и дрехите втора употреба

"Живот с нулев отпадък" – философия, която цели да се намали максимално отпадъкът, който произвеждаме. Друга свързана тема, която също набира популярност, е пазаруването на дрехи втора употреба – не само като стилен и икономичен избор, но и като сериозна алтернатива на бързата мода и нейното въздействие върху планетата. “В началото на 2017 г. се..

публикувано на 23.05.25 в 16:22

Внасят законопроект за намаляване на лихвите на студентските кредити от 7% на 3%

От БСП внасят законопроект за намаляване на лихвите на студентските кредити от 7% на 3%. В момента лихвите по кредитите са 7% – таван, който е заложен от държавата. Преди дни председателят на МО в БСП и председател на комисията по младежта и спорта в парламента Габриел Вълков заяви, че "няма как банките да печелят още повече пари на гърба на..

публикувано на 23.05.25 в 15:54