Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каква е целта на защитената местност "Есетрите - Ветрен"?

Снимка: wwf.bg

"Есетрите в България" - по тази тема от изключителна важност е разговорът в предаването "Добър вечер, София". Още преди 1 година по предложение на WWF България, Министерството на околната среда и водите обяви нова защитена местност в участъка на река Дунав, наречена "Есетрите – Ветрен".

Какви са резултатите днес, разказва Стоян Михов – ръководител на програма "Води" към WWF България.

Това е и първата защитена територия у нас, посветена на оцелелите десетки милиони години есетри. Защитената местност обхваща повече от 288 хектара от площта на река Дунав близо до село Ветрен и пред езерото Сребърна.

В границите ѝ изрично се забранява добив на инертни материали от коритото на реката, както и драгиране на дъното ѝ. 

Основната цел за опазване в защитената зона са есетровите риби, чиито малки са избрали този участък от реката като място за хранене и почивка по дългия им стотици километри път към морето. Освен есетрите, още 40 други вида риби са установени в този малък участък на реката, като 21 от тях са включени в Червената книга на България.

Този ход цели опазването на местообитанията на критично застрашени, застрашени и уязвими видове риби. 

 "Голяма част от есетрите са мигриращи риби. Те живеят предимно в Черно море и влизат в река Дунав само за да се размножават. В България са съществували 6 вида есетри, но за съжаление 2 от тях са вече изчезнали от река Дунав – това са немската есетра и шипът, а останалите четири вида са критично застрашени. От тях най-слабо застрашена е чигата – най дребният вид, който живее само в реката, а останалите са с много сериозно намалели популации", съобщава Стоян Михов. 

Той посочи, че причината за това е не само ВЕЦ "Железни врата", но и заради това, че техният хайвер, така наречения "черен хайвер" е символ на лукс и е много скъп на пазара.

"При направено десетгодишно проучване, при една от експедициите ни, установихме много малки есетрови рибки излюпени тази година, да се концентрират на едно доста дълбоко място, в района на село Ветрен. В продължение на 10 години е установено,че там се концентрират всичките 4 вида, като спирка на която да се хранят по пътя им към Черно море", разказа още Стоян Михов. 

Той допълни, че това място е известно и с интензивния риболов, поради което е възникнала идея тази местност да бъде обявена за защитена, която се оказва, че е една от първите в Европа, изцяло посветена на защитата на есетровите риби.

Основната цел на експертите е, да не се допускат грандиозни промени и да се допуснат потенциално опасни проекти по река Дунав, които биха застрашили и есетрите и поминъка на рибарското селище.

Как се приемат от местните жители ограниченията в тази област и как те самите те допринасят за опазването на защитените видове, чуйте в разговора на Боян Бочев в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00
Анна-Мария и Никола Гюзелеви

Адресите на любовта - Анна-Мария и Никола Гюзелеви

Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..

публикувано на 30.11.24 в 14:00
Радослава Карамихалева

Да оставим добри неща след нас

Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи?  Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..

публикувано на 30.11.24 в 11:05
Галена Ганчева и Димитър Костадинов

Доброто е заразно

Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..

публикувано на 30.11.24 в 10:58
Мартин Кадинов, Роб Седжбир и Стив Макнийл (отляво надясно)

Уроци по демокрация в Понг

Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..

публикувано на 30.11.24 в 10:23

Деца спасяват Коледа

Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..

публикувано на 30.11.24 в 09:41