Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуството на хората през очите на изкуствения интелект

Разговор с автора на проекта "Дигитални истории" Георги Караманев за потенциала на изкуствения интелект в изкуството и отвъд него

Георги Караманев
Снимка: Даниел Ненчев

Как би изглеждало стихотворението "Високи, сини планини", ако беше картина? Вероятно не е много трудно да си представим подходящ вариант. Но как би изглеждал невидимият архангел от поезията на Борис Христов? А "вековната злоба на роба" от поемата "Септември" на Гео Милев?

От тези сами по себе си интересни въпроси авторът на интернет проекта "Дигитални истории" Георги Караманев сътворява още по-любопитно питане, което провокира към размисъл върху възможностите на съвременните технологии. А именно – как изкуственият интелект би нарисувал класическите стихове?

Резултатът от журналистическия и творчески експеримент носи на своя автор голямата награда в категорията "Култура и изкуство" от конкурса "Web Report 2023". Всъщност Георги Караманев, който беше специален гост в "Късното шоу" по Радио София, има още три награди от конкурса, организиран от Dir.bg, но в категорията "Технологии и иновации".

"Отдавна обръщам внимание на това как се появиха тези алгоритми, как променят отношението ни към технологиите, отношението помежду ни и отношението към културата и изкуството", коментира той навлизането на изкуствения интелект в ежедневието ни.

Гостът в студиото припомни, че инструменти като ChatGPT и MidJourney далеч не са първите срещи на повечето хора с "умните" алгоритми, които вече години наред формират фийда ни в социалните мрежи. "И ни доведоха дотук, докъдето сме – озлобяването, персонализираната информация, "балоните" на филтрите… Ако не вземем някакви мерки, нещата ще се задълбочат", допълни Георги Караманев.

Той обаче беше категоричен, че не бива да позволяваме да ни обзема страх от изкуствения интелект, а трябва колкото се може по-трезво и масово да дискутираме ролята му в живота ни. Както и активно да изследваме потенциала му и да търсим пътищата, по които да се възползваме от него.

Освен за изкуствен интелект в съдържателния разговор с госта, който е журналист, писател и програмист, стана дума и за актуалните събития в страната ни, необходимостта от по-широко медийно отразяване на вълнуващите процеси в българската софтуерна индустрия, а също и за книгата му за фотографа Йордан Йорданов – Юри "И додето се раждат лъчите". 

Чуйте разговора в звуковия файл.
По публикацията работи: Виктор Чулев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Държавният културен институт отбелязва 20 години от създаването си с изложбата "Високи гласове"

Държавният културен институт отбелязва 20 години от създаването си. По този повод, ДКИ в партньорство с Националния музей "Земята и хората“ представят изложбата "Високи гласове“. Тя ще бъде открита на 8 май, от 18.00 часа в Галерия "Куб“ – "Топлоцентрала“. Изложбата показва различни гледни точки за връзките на човека със света и правото на живот,..

публикувано на 01.05.25 в 09:58

Зоните за почасово платено паркиране в София няма да работят на 1 и 6 май

Зоните за почасово платено паркиране няма да работят на 1 май - Ден на труда, както и на 6 май - Гергьовден, Ден на храбростта и празник на Българската армия, съобщиха от Центъра за градска мобилност. 02.05, 03.05 и 05.05.2025 г. са работни дни за зоните за почасово платено паркиране.

публикувано на 01.05.25 в 08:36

Промени в глобите за шофьори, които не са платили винетна или тол такса

Глобите за водачи, които ползват републиканска пътна мрежа без платена винетна или тол такса, ще бъдат съобразени с тежестта на извършеното нарушение, предаде БТА.  Въвеждат се и конкретни смекчаващи обстоятелства. Това предвижда Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) с промени в Закона за движението по пътищата,..

публикувано на 01.05.25 в 06:35

Май започва със слънце и температура в София около 22°

Днес ще преобладава слънчево време, около и след обяд с развитие на купеста и купесто-дъждовна облачност. На места, главно в Северна България и планините, ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици, съобщиха от НИМХ. Повече по количество ще са валежите в Централна Северна България. Вятърът ще остане предимно от североизток, ще е умерен, в района..

публикувано на 01.05.25 в 05:59

"Форум", 30.04.25: "За“ и "против“ задължителните часове по религия в българското училище

С гостите тази седмица  Гергана Костадинова – пиар, директор на агенция „Right Direction”, и  Димитър Кръчмаров – продуцент, сценарист, част от екипа на спортната страница „Топка е“, водещият на коментарното предаване "Форум" Лъчезар Христов се обсъдиха следните теми: Пощите като магазини и бойкотите на хранителните вериги; "За“ и "против“..

публикувано на 30.04.25 в 18:40
Снимката е илюстративна

16 600 българки се прегледаха безплатно в рамките на Скрининговата кампания за рак на маточната шийка

В рамките на Скрининговата кампания за ранно откриване на рак на маточната шийка, която се реализира в последните три месеца на 2024 г., са прегледани близо 16 600 жени от цялата страна, съобщава БГНЕС. В обхвата на скрининга бяха включени здравноосигурени и здравнонеосигурени жени на възраст 20-29 г. и 40-49 г., както и здравнонеосигурени жени на възраст..

публикувано на 30.04.25 в 18:17

На 2 май в София започват безплатни изследвания на дишането при пушачи и бивши пушачи

На 2 май, първо в София, започват безплатни изследвания на дишането при пушачи и бивши пушачи. За тях е необходимо предварително записване, а благодарение на тях могат да се установят функционални нарушения в белите дробове при наличие на белодробни болести. Прегледите са част от кампания “За живот без тютюнев дим“. “Кампанията стартира през 2005..

публикувано на 30.04.25 в 17:15