Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Из широкия свят от думи на Иван Ланджев

До Чикаго и напред към новата му книга "За неизбежната случайност" - с един от най-впечатляващите съвременни български автори

Иван Ланджев
Снимка: Даниел Ненчев

Как най-новата история на България се оглежда в историята на един американски горски рейнджър? Пред чий бюст поднасят дарове студентите в Чикагския университет с надеждата да си повишат успеха? Какъв е истинският и може би малко тъжен романс на рибояда Найджъл?

Отговорите на тези и други любопитни въпроси изпъстрят интересния разговор в "Късното шоу" по Радио София с един от най-впечатляващите съвременни български автори - Иван Ланджев. Част от споменатите отговори заинтригуваните могат да открият и в новата книга на госта в студиото, която носи заглавието "За неизбежната случайност".

"Хора, чието мнение ми е важно и високо ценя, ме подтикваха да си издам есетата. Най-вече Иван Теофилов и майка ми, на които съм посветил и книгата. Аз дълго време се дърпах, защото не знаех как ще изглежда тази книга, понеже се получава много еклектична смес", разказа Иван Ланджев за изданието, което съдържа есета, фрагменти и истории.

Обединяващия ключ към сборника авторът намира по време на шестмесечния си престой в Чикагския университет по програмата "Фулбрайт". Всъщност първите публични четения на откъси от книгата са именно в САЩ - в Чикаго и Ню Йорк.

"Това, което ме изненада, е, че очаквах Чикаго да е по-подобен и по-близък на Ню Йорк като град, а той не е. Чикаго си има собствен характер, собствен облик. Различен град е. По особен начин жилав, видял какво ли не", сподели впечатленията си Иван Ланджев.

Още за книгата "За неизбежната случайност", която ще бъде представена на 24 юни (събота) в рамките на фестивала "Пловдив чете", както и за САЩ, българската литература и връзките помежду им - чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Виктор Чулев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пирдоп е малък град, богат на личности

Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“.  Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града.  Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..

публикувано на 11.05.25 в 10:19
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54