Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 30 юни до 2 юли 2023 г.

Фестивалът "Джаз под звездите на Деветашкото плато" с 9-то издание

Снимка: Fb/Jazz под звездите на Деветашкото плато

Деветото издание на фестивала "Джаз под звездите на Деветашкото плато" ще се проведе в тридневен формат от 30-ти юни до 2-ри юли 2023 г.

Фестивалът е създаден през 2015 година от Ива Таралежкова и Венци Благоев, които се обединяват с идеята около забележителностите в района на Деветашката пещера, да създадат инициатива с хубава музика, с която да сложат началото на един културен календар на това място. Така възниква "Джаз вечер под звездите на Деветашкото плато", която прераства в тридневен фестивал.

Това разказа в предаването "Добър вечер, София", един от организаторите на събитието – Петър Терзиев, който бе гост в предаването заедно с група The Social Callers.

В програмата и тази година присъстват имената на някои от изтъкнатите български музиканти - Антони Дончев, Милен Кукошаров, Росен Захариев, Георги Корназов, Венцислав Благоев, Милица Гладнишка, Марина Господинова и много други. 

Фестивалът ще се проведе до пещерата Гарваница, между селата Горско Сливово и Кърпачево, Старата мелница и Онгъл в Кърпачево, община Летница.

Във фейсбук страницата на фестивала "Джаз под звездите на Деветашкото плато" всеки желаещ да посети събитието, може да намери информация за местата, в които може да отседне, уточни Петър Терзиев.

Поместваме ориентировъчна част от програмата на фестивала.

Началото е на 30 юни. Първият ден ще предложи на публиката концерт на формацията "Джазът пее на български" в комплекс Онгъл в село Кърпачево с участието на поетесата Мария Донева. Следва джем-сешън, открит от новосформираното софийско трио Тhe Social Callers. 

На 1 юли ще се състои основният концерт на поляната край пещерата Гарваница, когато над 20 елитни музиканти ще се изявят на сцената. През деня музикантите и преподаватели Марина Господинова и Антони Дончев ще водят майсторски класове за млади таланти в Старата Мелница в с. Кърпачево.

Сградата е носител на специалната награда на Камарата на архитектите и е част от българския павилион на Архитектурното биенале във Венеция.

В последния ден на фестивала, 2-ри юли, ще се проведе детско матине "Джаз за деца с Венци Благоев", отново в село Кърпачево.

Входът за всички фестивални мероприятия е свободен!

Чуйте разговора на Боян Бочев звуковия файл, за да се насладите на акустичните изпълнения музикантите от бандата The Social Callers.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

През фестивала оглеждаме живота си

Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..

публикувано на 09.02.25 в 11:56
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова

Толерантността се възпитава

Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..

публикувано на 09.02.25 в 10:51

Нещо се случва, но не е наяве и в диалог с местните общности

Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..

публикувано на 09.02.25 в 09:51

Художникът трябва да умее да беседва с природата

Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..

публикувано на 09.02.25 в 09:27

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00