Адвокат Адриана Янчина бе гост в предаването „Добър вечер, София“. Като експерт тя посочи какви са рисковете при покупко-продажба на имоти и за какво трябва да се внимава, когато се сключва такава сделка.
Тя посъветва много добре да се проучи собствеността на имота. Съветът е, това да бъде извършено детайлно, поне 10 години назад, за да се проследи точно как е прехвърлен имотът. Да се установи дали продавачът, който се легитимира като такъв е действителният собственик на имота и дали той е собственик на целия имот или само на идеални части от него.
Защото, ако ние закупим имот от собственик само на идеални части от него, то и ние придобиваме само идеални части, а не целия имот, уточни експертът.
Необходимо е детайлно да проучим дали няма образувани съдебни производства по отношение на имота. Да проверим детайлно дали има някакви тежести – възбрани, ипотеки, ограничени вещни права, право на ползване и дали продавачът на този имот не е свръх задлъжнял.
Адв. Адриана Янчина обърна внимание, върху съществуващия голям риск, когато правим сделки само върху данъчната оценка на имота.
„Много хора не са наясно и мислят, че това е много приемлив вариант, поради това, че се плащат по-ниски нотариални такси и „данък придобиване“ – това е така, но ако данъчната оценка е 100 000, а ние заплатим за имота 200 хиляди, нямаме никакво доказателство, че даваме пари в брой“, посочи тя. Ако се стигне до отстраняването ни от имота, ние ще получим само тази сума, която е записана в нотариалния акт“, посочи още адв. Янчина.
Съветът ѝ към всички, които изповядват сделка:
"Платете си на реалната продажна цена – ще платите малко по-скъпи нотариални такси и „данък придобиване“, но ще бъдете много по-спокойни, защото при възникването на неблагоприятни обстоятелства, вие ще имате доказателство за реално платената от вас сума".
„Съветвам всички, които решат да закупят недвижим имот, задължително да се консултират с опитен адвокат в сферата на недвижимите имоти“, каза още Янчина.
Купуването на „имот на зелено“ има своите предимства и недостатъци.
„Имот на зелено“, означава, че купуваме жилище в сграда, която още не е построена. Когато имотът още не е построен, цената е доста по-ниска от реалната на пазара. Рискът е в това, че няма сигурност, че тази сграда ще бъде построена", поясни адв. Адриана Янчина.
„Трябва много детайлно да се проучи фирмата инвеститор, преди да сключим какъвто и да е договор“, посъветва експертът.
Още детайли по темата за имотните сделки ще чуете в разговора на Роман Михайлов в звуковия файл.
Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..
В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..
Кюстендил, "Хисарлъка експириънс", на фестивала на приключенията и изживяванията, който открихме снощи в " Добър вечер, София ". Сега сме в съвместната продукция с Програма "Христо Ботев", условно наричана "Семейно РадиоКафе". Пръв гост ни е кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов : "Това е страхотно място, нямам търпение да дойде 21:30, когато излизаме..
Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..
Към 1 януари 2025 г. населението на България е било 6 437 360 души, което е с 8121 по-малко спрямо началото на 2024 г.. Това показват последните оценки на Евростат, публикувани по повод Световния ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г. населението на страната е възлизало на 7 829 246 души. Населението на Европейския съюз е достигнало 450.4..
“В периода между 6. и 8. клас вече говорим за начало на пубертет и това е период, свързан както с много бързо израстване чисто физически, така и емоционално, психически и социално. Юношите са изправени пред много промени и една от тях е смяната с гимназията и този ключов период, свързан с кандидатстването, изпитите и подготовката за тях”. Това..