Известно е, че сънят се променя с възрастта, а физическата активност оказва влияние на мозъчната дейност. Затова, ако сме си осигурили сън с продължителност 7-8 часа, то само 1 или 2 часа от тях са били дълбок сън, особено ако сме млади или физически активни. През останалото време вероятно сме били в сън с бързо движение на очите (REM). Макар че това не е единственото време, когато мозъкът ви потенциално сънува, това е времето, когато мозъчната ви дейност е най-вероятно да бъде припомнена и отчетена, когато сте будни, съобщава изданието „Study Finds”, цитирано от БГНЕС.
Когато внезапно се събудим от странни мисли, или чувства, когато сънищата или алармата ни събудят, сънят често се задържа в първите няколко минути, когато сме будни.
Трудно е сънищата да бъдат изучавани, защото хората спят и нямат наблюдение какво се случва в определен стадий на съня. Мозъчните графики показват, че определени модели на мозъчна активност са свързани със сънуването (и с определени етапи на съня, при които е по-вероятно да се появят сънища). Но тези изследвания в крайна сметка разчитат на самоотчети за преживяното насън.
REM сънят оказва важно влияние върху човешкия организъм - върху функциите на мозъка, настроението и паметта. Смята се, че при хората REM сънят се появява циклично на всеки 90-120 минути през нощта. Той ни предпазва от твърде дълбок сън и от уязвимост към атаки. Някои учени смятат, че сънуваме, за да попречим на мозъка и тялото ни да изстинат твърде много. Основната температура на тялото ни обикновено е по-висока, докато сънуваме. По време на REM съня обикновено е по-лесно да се събудим, ако трябва да реагираме на външни сигнали или опасности.
Мозъчната активност по време на REM съня задейства мозъка ни за известно време. Тя е като перископ в по-съзнателно състояние, наблюдаващ какво се случва на повърхността, след което се връща обратно, ако всичко е наред.
Когато сме болни, продължителността на REM съня е много по-малка. Това вероятно се дължи на факта, че сме много по-малко способни да регулираме телесната си температура в този етап на съня. За да ни предпази, мозъкът ни се опитва да регулира температурата ни, като "прескача" този етап на съня. По същата причина сме склонни да имаме по-малко сънища, когато времето е горещо, твърдят от „Study Finds”.
Видът на шоколада, който консумираме, оказва голямо влияние върху ползите, които получаваме от него. Например черният шоколад, който се отличава с най-високо съдържание на какао, предлага повече предимства от белия шоколад, който не съдържа какао. Няколко ключови съставки в шоколада могат да укрепят здравето на сърцето и да намалят риска от сърдечни..
Рапърът Снуп Дог стана съсобственик и инвеститор в Суонди Сити, след като придоби миноритарен дял в клуба от Чемпиъншип, съобщи Би Би Си. Снуп Дог беше изненадващият модел, когато Суонзи представи домакинския си екип за сезон 2025-26 миналия уикенд. Сега „лебедите“ обявиха, че 53-годишната американска звезда е последвал легендата на Реал и Хърватия..
Скарлет Йохансон постави нов рекорд като най-касовата главна актриса в световния боксофис с участието си във филма “Джурасик свят: Прераждане“, пише БГНЕС. Четири години след излизането си от филмовата вселена на Marvel тя изпревари по пътя към върха колегите си от MCU Самюъл Л. Джаксън и Робърт Дауни Джуниър. В новоизлезлия филм, Йохансон поема от Крис..
Филмът “F1“ направи зашеметяващ старт, изпреварвайки всички конкуренти по пътя към първото място в световния бокс офис с приходи от над 140 мил. щатски долара само за първия уикенд, след премиерата. От тази сума 55,6 млн. долара идват от САЩ, включително 25 млн. само в премиерния петък, според данни на The Numbers, цитирани от БГНЕС. Лентата с..
Фреди Меркюри има дъщеря, чието съществуване е било пазено в тайна в продължение на 48 години, твърди нова биография на рок легендата, съобщиха редица британски издания. Фронтменът на Queen е заченал детето неволно по време на любовна афера със съпругата на близък приятел през 1976 г., сочи книгата "Love, Freddie" ("С обич, Фреди"). Приятелят му е..
Почти половината от младите хора биха предпочели да живеят в свят, в който интернет не съществува, сочи ново проучване във Великобритания, цитирано от "Гардиън". Според получените данни, близо 70% от 16- до 21-годишните се чувстват по-зле след като прекарват време в социалните медии. Половината (50%) биха подкрепили "цифров вечерен час", който да..
Робърт де Ниро получи в Кан почетна награда "Златна палма". Откриването на 78-то издание напрестижния кинофестивал на Лазурния бряг отново събра холивудския елит. Куентин Тарантино, Ева Лонгория, Хали Бери, Хайди Клум бяха сред звездите, които преминаха по червения килим в Кан. Леонардо ди Каприо връчи почетното отличие на 81-годишния Робърт де Ниро...