Виктор Топалов представи в предаването "Добър вечер, София" инициативата „Пешеходни обиколки за глухи хора“ с жестов превод от Борис Бъндев.
С хубави думи от Топалов за Борис Бъндев започна разговорът:
"Той наистина прави много за неговата кауза, изключително активен е, смятам, че човек толкова отдаден на това което прави, заслужава много повече популярност от тази, която той има".
За провеждането на предстоящите обиколки, организаторите са избрали едни от най-популярните софийски локации – идеалния център на София, "Ларгото", храм "Александър Невски", базиликата "Света София" – емблематични места, които всеки гост на София посещава.
С какво е по-различна тази инициатива?
"Не сме правили досега нещо такова и доколкото успяхме да открием, не е правено изобщо в София, но пешеходна обиколка с жестов превод е нещо, от което има голяма нужда", твърди Топалов и допълва:
"Включихме именно тези обекти, защото за голяма част от глухите хора в София и България, културните продукти и събития са изключително недостъпни." По думите му до момента тези наши сънародници със слухов проблем, не са имали възможност да се включат пълноценно с истински превод в реално време, какъвто ще предостави Борис Бъндев.
Виктор ще разказва историите на популярните обекти, а Борис ще ги превежда, ще има възможност и за дискусии с въпроси.
"Историите ще бъдат точно тези любопитни и редки истории на които съм успял да се натъкна през последните 7 години, откакто водя обиколки. Те ще бъдат непопулярни, за разлика от обектите към които принадлежат", увери Топалов.
"Обиколките са само за глухи хора, а групата е с лимит до 20 души. Това е така, заради най-важното нещо – видимостта към водещия, която трябва да е налице през цялото време, общувайки с преводача и мен, те да могат да научат всичко", уточни той.
Всъщност, групите ще бъдат две.
"Едната ще посрещнем на 18 октомври, другата на 25-ти, между 17:30 и 19 часа", поясни още Топалов. И добави:
"Радвам се, че работим заедно с Борис Бъндев и ще можем заедно да осъществим това, за което чакаме от месеци и ще запълним една празнота, която много се надявам да продължи да се запълва и с бъдещи събития".
Борис Бъндев също се включи в разговора.
Технологиите днес наистина са много напреднали, но пък жестовият език остава комплексен и уникален в своята същност.
"Според мен, по-евтино е и някак по-ефективно всеки да се ангажира лично да научи 20, 30, или 50 думи на жестов език. Това е много полезно предизвикателство, което много може да те развие като човек", твърди той. По думите му технологиите са донякъде развити, но не до там, че да могат да го разчетат.
А относно пешеходната обиколка, той отново повтори нейната мисия:
"Това е един страхотен шанс – и за глухите хора и за всички нас, да опознаем града по един много по-различен начин, така сякаш никога не сме го познавали досега. И много е важно да не приемаме нашия град за даденост, защото има много голяма магия в историята му".
Пешеходната обиколка за глухи хора "Тихият град" ще се проведе на 18 и 25 октомври от 17:30 ч. пред храм-паметника "Свети Александър Невски". Участието в обиколката става с предварително записване на специално създадена за целта интернет страница.
Подробности чуйте в разговора в звуковия файл, за да разберете и за още едно градско събитие.
Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...
С „Маргаритка“ на мач. 11-14 април: футболни фенове от различни агитки се обединяват в името на децата. Събитието ни го представя Йордан Жечев: "Инициативата е да предаден любовта си към отбора. "Маргаритка" е социален проект - децата да имат достъп до качествено възпитание. Обиколихме фенклубовете на 16-те отбора в Първа лига. Стиснахме си ръцете за..
"Великден в града" – започва великденски базар в Градската градина. Подробностите от Теодора Бреме, организатор: "Постарали сме се нашите посетители да се потопят в празничното настроение. Днес сме подготвили кори с яйца за малките, а утре ще правим венци. Продължаваме до Велики понеделник. Всеки ден има програма с кулинарни изненади и ателиета за..