Тази година честваме с различни инициативи 120 години от Илинденско-Преображенското въстание. Част от тях е наскоро откритата в изложбена зала "Архиви" експозиция "Кървавото лято на 1903. Илинден - Преображение - Кръстовден“ на Държана агенция “Архиви“.
Тя е част от Националния план за отбелязва на 120-та годишнина от избухването на Илинденско-Преображенското въстание през 1903 г.
В експозицията са застъпени темите за основателите на Вътрешната организация и Върховния комитет, участниците в Солунския конгрес през януари 1903 г., въстанието в Македония – Битолски и Ресенски въстанически райони, Крушевската република, въстанието в Костурски район, в Прилепско, Кичевско, Охридско и Дебърско, в Кукушко, Гевгелийско и Тиквешко, в Струмишки район, в Скопско и Велешко, в Кратовско и Кочанско, в Щипски район. Проследени са и последвалите въстанически действия в Странджанския и Одринския район, в Горноджумайско и Разложко, както и въстанието в Серски район.
Показаните архивни документи представят причините, подготовката и организацията на въстанието, въстаническите действия и последиците от тях. Показани са мястото и ролята на жената във въстанието, както като деец на организацията и редовен участник във въстаническите битки редом с мъжете, така и като верен помощник и съратник на участниците в бунта. Отделено е място и на въоръжението и бита на въстаниците.
Повече разказа в предаването "Добър вечер, София“ доц. д-р Михаил Груев, председател на ДА “Архиви“.
„Бих казал, че изложбата не е стандартната, която се организира за поредната годишнина от въстанието, защото тя включва и документи, които се показват за първи път, снимки, някои от които постъпиха през последните години във фондовете на Архивите. Нов е и дизайна и начина, по който са представени експонатите. Опитали сме се да обхванем Илинденско-Преображенското въстание не само в неговия териториален обхват, но и в най-различните му проявления…Най-вече драмата на тези десетки хиляди бежанци, принудени да напуснат родните си места, опожарени, разрушени, съсипани, голяма част от които всъщност се преселват и в Княжество България“, сподели той.
„Имаме уникални снимки, които да покажем, документи, които не са виждали бял свят до този момент. С една дума - получи се една интересна и разнолика изложба“, увери доц. д-р Михаил Груев.
Този проект е реализиран с финансовата подкрепа на Министерството на културата на Република България.
Изложбата може да бъде разгледана до 10 ноември 2023 г. всеки работен ден.
В експозицията е засегнат и много интересен ключов аспект – ролята на жените във въстанието.
Чуйте още от разговора на Яна Спиридонова, за да разберете повече.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..