По този повод гостуваха в "Добър вечер, София" Калин Калинов - председател на Българската брейк федерация (ББФ) и Анатоли Джоков. И двамата събеседници се занимават активно с брейк-танци, преподават и на деца.
Брейкът като танц е популярен у нас вече повече от 30 години. Още в края на 80-те във всеки един град е имало школа по танци. Особена популярност набира с навлизането на брейк филмите Beat street, Breaking 1 и 2, а самият дебют на брейк културата се случва още във филма Flash Dance, в който откъс от една минута показва как танцьори танцуват на улицата, поясняват събеседниците. Точно този филм отключва енергията на този танц на световно ниво, възприет като нещо различно и ново, нещо, което няма граници, в което винаги можеш да се развиваш.
"Брейкът в България е имал много спадове и много величини, тъй като всяко поколение израства с нова музика, но никога не е забравен, дори винаги е бил на мода", посочи Калинов и допълни, че 2023 година е третата спортна календарна година на брейк федерацията.
"Реално първенството, което ще проведем в събота - Държавно брейк първенство е под шапката на Националната ни Лига по брейк. Към нея са включени няколко национални турнира проведени през годината в различни градове, а предстоящото събитие официално затваря състезателната година", уточни той.
Брейкът ще дебютира и на Олимпийските игри в Париж през 2024 година.
"Предстоящото брейк първенство е пътят, по който ще се отсяват най-добрите български състезатели и ще им се даде възможност да се борят за спечелване на квота за Олимпийските игри догодина", каза още Калинов.
"След държавното първенство ще имаме определен български национален отбор, който ще пътува до Хонг-Конг, който е последната дестинация тази година която ще посетим за изкачване в световната ранглиста. В следващия етап догодина са финалните кръгове, точно преди самата олимпиада, в които се надяваме да стигнем и до квота", поясни Калин Калинов.
Брейкът е подходящ също и за деца, защото всяко едно дете на навършени поне 5 години може да започне своите тренировки, увери той.
В ранглистата България заема доста добри позиции с доста силен пробив при жените, при мъжете годината беше доста бурна, имаше и контузени състезатели, което ги поставя в по-далечна позиция.
"За олимпийските игри стиловете ще са сола – един срещу един, на национални турнири, каквото е държавното първенство, ще има и шоу представяния и крю битки – целият отбор може да танцува срещу друг отбор", разкриха събеседниците. Първенството ще се проведе тази събота от 18 часа, в него ще могат да вземат участие само картотекирани състезатели на Федерацията по брейк. Входът за публиката е свободен!
Чуйте целия разговор на Яна и Роман в звуковия файл.
В ефира на неделното Радокафе продължаваме да ви представяме гласовете на „Радио София“. Ред е на ефирната двойка Яна Спиридонова и Роман Михайлов, но не като водещи, а като хората, които слушателите не познават: Яна: "Олеле, станаха 18 години. По случайност стана. Нямам проблеми да работя каквото и да е. Кандидатствах, нямах търпение, беше по..
Кръст от светлина и светлина след кръста. С тази снимка, подарена ни от един от основателите на 12+3 на БНР, Георги Папакочев, желаем добро начало на Светлата седмица!
От 17 април до 2 май Италианският културен институт в София в сътрудничество със Столична община и Сдружение Network Italia Bulgaria ни канят на изложбата „Метаморфозис” на художника Фернандо Де Филипи. Олга Георгиева от Сдружението ни въвежда в нея: "Историята е малко дълга. Художникът беше гост на първото ни събитие в Милано и там се роди мечтата..
По традиция всяка година на Велики Четвъртък, Народно читалище "Иван Вазов-1928" в село Нови хан отбелязва пролетните празници - Лазаровден, Цветница и Великден с празничен великденски концерт. За програмата на концерта, състоял се на обновената сцена разказва още председателят на читалището в село Нови хан, Сашка Ненова: Тазгодишният..
Гостуваме на адв. Пламен Димитров и баба Лена в с. Друган , говорим за традициите и обичаите на Великден, за ценностите в българското семейство : "От 2019 живея в с.Долни Раховец. Реших да напусна родния си град София, тук е близко до София. Във всяка къща има минерална вода, единият от 9-те извора захранват селото с минерална вода. Зарибихме..
Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови, Палавееви и Маджарови. Всички говорим за Димчо Дебелянов, той е бил изключителен бохем, нищо че го..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..