Има риск от разпространение на морбили в България заради непълен обхват с ваксината, каза пред журналисти в Министерството на здравеопазването главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев.
По думите му ваксиналното покритие в страната ни с първа доза срещу морбили, паротит и рубеола е 91,2%, а с втора доза – 87,2%, което е по-ниско от желаните 95%.
Припомняме ви, че на 5 декември тази година Румъния обяви национална епидемия от морбили, като сега там има около 2500 случая на заболели от морбили, а едно дете е починало.
"Покритието срещу морбили в Румъния е ниско за първа доза, а за втора доза е още по-ниско и няма начин да не възникне епидемия", разясни ситуацията в северната ни съседка д-р Кунчев.
В ЕС са открити 1453 случая на морбили, като освен в Румъния, няколкостотин болни има и в Австрия, Франция и Германия, добави д-р Кунчев.
"Има откъде да дойде морбили и в България, особено заради предстоящите пътувания в почивните дни", допълни той.
Морбили е най-заразното от всички заболявания и рискът някой неиумнизиран да се разболее е 96 на сто, сподели експертът.
"Последиците от морбили са сериозни и заболяването буквано изтрива имунната памет", добави той.
По думите му дори година след боледуване от морбили децата не са имунокомпетентни към какъвто и да било вирус и са много податливи към заразяване.
Той припомни, че в България преди години е имало епидемия от морбили – заразените са били 22 хиляди, а 22-ма са починали.
Доктор Кунчев обяви още, че данните за разпространение на грип показват, че заболеваемостта ще се повишава.
"Следващите две седмици се очаква срив, който се случва всяка година, тъй като по време на празнични дни хората не ходят на лекар. Наясно сме с този феномен, знаем, че трябва да изтече една работна седмица, което означава, че в първата десетдневка на януари ще има коректни данни, каза още той. И сега се установява по-често вируса на ковид, отколкото на грип, но натиск върху здравната система няма, лечение е осигурено за всички нуждаещи се", увери той.
Според него след ковид пандемията има "отрезвяване" и връщане към здравия разум, което започва да се отразява дори на изпълнението на имунизационния календар, каза още той и посочи, че започва възстановяване на доверието към ваксините.
"Дали сме възможност на хората да се ваксинират срещу грип дори и през януари, тъй като целта ни е да подготвим организма срещу очакваните епидемични щамове", посочи още доц. Кунчев.
В края на януари 2025 г. Главна инспекция по труда започна интензивни проверки в строителния сектор заради наблюдавания голям обем от извършване на строително-монтажни работи и допуснатите трудови злополуки в сектора. Кампанията ще продължи до края на март 2025 г. От началото на кампанията са посетени 383 строителни обекта, на които са заварени..
В началото на седмицата фокусът на вниманието на водещата на "Форум" Елена Пъневска и нейните коментатори тази седмица - д-р Наталия Футекова и Ангел Георгиев, са привлечени от различни злободневни теми. Ето, някои от тях: Забрана на търговията с вейпове - част от целта да се регулира безконтролното предлагане на цигари и алкохол на деца;..
Подготовка за еврозоната: общини променят десетки наредби и правилници, за да преминат от лева към еврото. Преминаването от лев към евро вече виждаме в няколко общински администрации. Изискването за актуализиране на всички общински наредби, правилници, инструкции и подзаконови нормативни актове и актове на държавните органи трябва да се случи до 24..
За масов отказ от пазаруване в супермаркетите призоваха граждански организации. Организаторите апелират към бойкот на хранителните магазини този четвъртък, 13 февруари, по примера на някои от съседните ни държави, които проведоха такива акции, а при други предстои (Гърция, в Румъния и Косово се провеждат днес). Всичко започна в края на януари,..
Четири фрапиращи лекции за живота обещават организаторите на среща-семинар "Надскачане" , която предстои на 12 февруари. "Първите лектори ще ви обърнат поне една представа за живота и ще дадат поне една мотивация да осъзнаете, че можете всичко", твърдят от фондация "Деси, къде си?". Новият проект на организацията под наслов "Новите..
Зачестиха случаите на опасни обществени прояви от хора с психични проблеми. Правните аспекти на проблема коментира адвокат Силвия Петкова. Първият проблем, който тя идентифицира е недостатъчност на местата в специализираните психиатрични болници и недостатъчност на специалистите лекари - психиатри. Показателен пример за този проблем е..
Психиатричната помощ у нас е недофинансирана, призна здравният министър доц. д-р Силви Кирилов. Той обеща повече пари за тази дейност през 2025 г. По думите му не се предвижда създаване на психиатрични клинични пътеки. Финансирането остава за сметка на здравното министерство. Категорично е необходима реформа в психиатричната помощ в страната. От над..