Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И след 100 прожекции интересът към филма "Ваклуш" не намалява

Режисьорът на документалната лента разказва

Николай Василев

С първите 100 прожекции документалният филм за Ваклуш Толев вече е обиколил цяла България, гостувал е в Рим, Париж, Виена и Женева.

Николай Василев е автор и режисьор на лентата и присъства на всяка прожекция на "Ваклуш", за да бъде на разположение на зрителите, да отговори на техните въпроси и да разкаже относно филма.
С него говорим за предстоящи прожекции, за това откъде е вдъхновението му за този филм.

Ваклуш Толев е личност на нашето съвремие, чиято многопластовост трудно може да бъде обхвана в рамките на определено време. Той завърши своя земен път преди 10 години, а на 6 януари 2023 година се навърши 1 век от рождението му. Дванадесет години от живота си е прекарал като политически затворник, провъзгласен за "враг на народа", минава през почти всички затвори по времето на комунизма, включително лагерът Белене.
След като излиза от затвора по време на една обща амнистия, с много перипетии успява да завърши висше образование, специалност "Богословие".

Много по-късно е поканен в Пловдивския и в Софийския университет да преподава "История на религиите".

Около него започва да се формира едно общество – кръг от преподаватели и студенти, които започват да организират провеждането на негови лекции из цяла България, става известен като Учителя на Мъдростта, а името му "Ваклуш" носи една интересна енигма, защото в превод от санскрит и латински  означава "висша духовна сила" – Така че си говорим за някой, който е "владетел на силата", разказа Николай Василев.


За вдъхновението си да създаде филма “Ваклуш“, режисьорът споделя:

„Мога да кажа, че дори е повече от вдъхновение, оказа се съдбовност, самият филм се превърна в мисия, тъй като съм го снимал повече от 20 години. Срещнах самият Ваклуш, когато аз бях на 21 години. Бях първа година студент по "Кино и телевизионна режисура" в Нов български университет. Срещнах го в екзистенциален момент, когато търсех смисъла на живота. Беше среща, от която сякаш нещо ти светва, чуваш неща, които дълбоко в себе си си ги знаел, но не си могъл да формулираш. Той ги формулираше. Беше някаква необичайна личност, която не говори и не изглежда по стандартен начин, в първия момент в мен се породи желание да започна да го снимам.

Казах си, това е изключителен персонаж, още повече, когато разбрах за драматичните сюжети в живота му. Той беше човек, който е бил въпреки средата, въпреки статуквото – един бунтовник. Започнах тогава да го снимам с една камера от самия университет и търсех всякакви възможности, да мога да се срещам с него и да записвам някои безкрайни разговори, които бяха много интересни, не съм имал тогава осъзнат момент, че ще направя след 20 години филм."

Във „Ваклуш“ участват хора, познати на обществото ни в друго амплоа, но във филма говорят за духовността.

Ваклуш Толев казваше "Няма зло, има нееволюирало добро“ ,“Няма страдание, има развитие“ – как да не искаш да направиш филм за някой, който е бил политически затворник, не иска да се изживява като жертва, не иска да бъде мъченик, нито дисидент и твърди, че това, което е преживял, е било „услуга за него“, как да не поискаш да разкажеш за такъв човек, сподели с вълнение режисьорът.

По думите му, именно енергията на тази преживяна духовност в затвора води след себе си интереса на публиката, защото филмът "Ваклуш" се оказва един от най-гледаните филми във боксофиса на Националния филмов център.

В началото на новата 2024-та година предстоят още прожекции, които всеки желаещ ще може да посети  и да се запознае с личността на Ваклуш Толев – пътникът оставил път, който е нарекъл “Път на Мъдростта“.

Чуйте още  в разговора на Кристиан и Десислава в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музиката на Йохан Щраус-син идва от Виена в България с целия си блясък

През 2025 г. целият свят празнува 200 години рождението на Йохан Щраус - син. Празнува и Виена, разбира се. Както сподели пред БНР-Радио София Георги Радев , който вече 13 години живее в австрийската столица – "празнува се през цялата година, навсякъде, през цялото време, на закрито и на открито". Той е човекът, който подготвя гостуването..

публикувано на 01.07.25 в 18:58

Амарантът е здравословна суперхрана и златна мина за земеделците

Във времето на модни диети и убеждаване в добри хранителни навици, на дневен ред сред привържениците на здравословното хранене са т.нар. суперхрани. Сред тях е и амарантът. За тази култура и нейните качества пред БНР-Радио София разказа Роман Рачков - агроном, специалист по тропично и субтропично земеделие, дългогодишен експерт по..

публикувано на 01.07.25 в 18:19

Ще забранят ли в ЕС продажба на котки и кучета в магазини за домашни любимци?

Европейският парламент прие на 19 юни з аконодателни мерки , с които се предлага забрана за продажба на кучета и котки в магазини за домашни любимци. Защо тази забрана е важна стъпка към хуманното отношение към тези животни, пред БНР-Радио София коментира Ивелина Иванова , координатор към отдел "Програми" в българския офис на..

публикувано на 01.07.25 в 16:25

Д-р Стойчо Кацаров: Ако НЗОК не е монополист, здравно неосигурените може да са по-малко

20 на сто от населението в България е с прекъснати здравноосигурителни права . Солидарният модел на задължително здравно осигуряване у нас е залегнал в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) от 1998 г. и се осъществява чрез Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Този модел е проектиран да осигури достъп до медицинска помощ за всички..

публикувано на 01.07.25 в 15:36

Неподозираните ползи от бавното каране на автомобил в града

Елийн Офтедал е изпълнителен директор на Норвежката велосипедна асоциация, със седалище в Осло. В ефира на Радио София тя разказа, защо въвеждането на ограничение в скоростта до 30 километра в час в населените места е нейна лична кауза. “Знаем кой е най-лесният и най-евтиният начин да предизвикаме повече хора да карат колело или дори да се..

публикувано на 01.07.25 в 14:07

"Малката елфа" е новото куклено заглавие в афиша на Младежкия театър

"Малката Елфа“ е спектакъл  за приятелството, за силата на въображението и за смелостта да обичаш.  "С нежност и хумор тази театрална феерия ни напомня, че понякога най-големите чудеса се раждат именно тогава, когато вярваме истински и не се боим да отворим сърцата си за невидимото, което ни заобикаля", казват от Младежкия театър за постановаката...

публикувано на 01.07.25 в 12:53

България е част от Международната щафетна колоездачна инициатива COP30 Bike Ride

Международна конференция, свързана с климатичните промени, се провежда ежегодно в различни градове и държави.  Тази година домакин е Бразилия.  С това събитие е свързана международната щафетна колоездачта инициатива COP30 Bike Ride , която  обединява стотици колоездачи от цял свят. В рамките на шест месеца участници от Европа,..

публикувано на 01.07.25 в 12:40