Младен Петков направи седмичен обзор от САЩ:
Конкретно в метро района на Вашингтон водещата тема в петък е снегът. Второто натрупване на сняг за тази седмица. Хората тук като се събуждаме, поглеждаме през прозореца и виждаме една приказна зимна картина. Приказна картина, но с ниски температури и опасни условия по улиците. В следствие на това има затворени училища, детски градини, бизнеси. Федералните агенции отварят по-късно от обичайното. Днес ще е време за топли супи, кратка игра в снега и гледане на много сериали и филми с чаша чай в ръка под одеялото.
В тази студена атмосфера американското правителство ще има пари след като вчера конгресът прие бюджетът за финансиране на правителствените агенции до началото на март. Това дава малко време на законодателите да приемат дългосрочно финансиране, но те имат да изглаждат доста различия преди това да се случи. Предстои да се разбере и дали ще се постигне съгласие за продължаване финансирането на военна помощ за Украйна, както и помощ за Израел. Републиканците обвързват продължаването на помощта за Украйна с приемане на хардлайнерски политики свързани с имиграцията.
Също тази седмица администрацията на американския президент Джо Байдън съобщи, че ще върне хутите в списъка с глобални терористични групи. Това е ескалацията при оказването на натиск спрямо свързаната с Иран група. Хутите са дефакто управляващи в някои части на Йемен. Хутите запонаха да обстрелват частни кораби минаващи през Червено море след като Израел обяви война на Хамас в Газа. Действията им влошават състоянието на глобалната търговия и водят до притеснения за по-голям конфликт в Близкия изток.
Включването в списъка влиза в сила на 16-ти февруари, което означава, че има време решението да бъде отменено, но пък индикациите са такива, че няма промяна в действията на хутите. От Американското централно командване съобщават за трета атака спрямо кораб с американски собственици в продължение на три дни.
Но ситуацията е сложна, защото от една страна САЩ иска да изпрати ясно послание на хутите да спрат нападенията си, но от друга страна това може да допринесе за влошаване на положението на йеменските граждани. В страната има безпрецедентни нива на глад и милиони имат нужда от хуманитарна помощ. Включването на групата в този списък ще направи по-трудно доставянето на помощ на нуждаещите се.
Темата влезе и в президентската кампания. Доналд Тръмп – към момента фаворита на републиканците не пропусна да припомни, че неговата администрация е вкарала хутите в списъка с чуждестранните терористични организации, а тази на президента Джо Байдън ги е изкарала. Мотивите на администрацията на Байдън бяха на хуманитарна основа – за това, че доставянето на хуманитарна помощ в Йемен е било затруднено. Сега обаче не е ясно дали включването ще е ефективен похват в отговор на нападенията на хутите.
Друга ключова тема от седмицата са изборите за президент. Тръмп победи убедително в понеделник в щата Айова при битката на републиканците за кандидат за президентските избори. Следващата спирка е щатът Ню Хемпшир, където отново погледите ще са насочени към Ники Хейли. Тръмп води значително в допитванията, но дали Хейли ще успее да скъси дистанцията?
Триумфът на Тръмп в Айова бе очакван. Очаквано е и да победи в Ню Хемпшир. Базата му от избиратели е ентусиазирана, мотивирана да го подкрепя дори с надвисналите дела срещу него. Да не забравяме, че все още няма и решение на Върховния съд дали някои щати могат да го изключат от бюлетината, заради случаи в щати като Колорадо. Върховният съд на Колорадо реши, че Тръмп не може да участва в бюлетината защото е нарушил клетвата си и защото действията му около атаката на Капитолия от 6-ти януари могат да се приемат като действие по събаряне на властта, което противоречи на американската конституция. 14-тата поправка, ратифицирана през 1868 след Гражданската война в общи линии дисквалифицира от държавен пост всеки, който е участвал в действия за събаряне на властта или въстания срещу Съединените щати. С подобни доводи се обмислят действия и в други щати, но сега се очаква решението на Конституционния съд, който започва изслушване на аргументи по темата на 9-ти следващия месец.
Предстои да видим как Тръмп ще се представи на изборите в останалите щати, какво ще реши Върховния съд, какво ще стане с криминалните дела срещу Тръмп и как изходът ще повлияе на гласоподавателите преди се твърди със сигурност че той ще е кандидатът на републиканците в надпреварата за Белия Дом.
Сега в Ню Хемпшир по-умерените анти-Тръмп републиканци имат шанс да пратят силен сигнал. И техният избор би бил за Ники Хейли. Въпросът е дали подкрепата за нея се е увеличила и разликата между нея и Тръмп може да стане едноцифрено число. Сега е и решаващ момент за бъдещето на друг кандидат – Рон ДеСантис. Ако резултатът му е близък до този на Хейли ДеСантис ще има мотивация да остане в надпреварата.
Какво прави Хейли? Става по-агресивна в кампанията си като се описва като по-добра алтернатива на Тръмп и Байдън. Хейли каза, че "70 процента от американците не искат да гледат повторен мач Тръмп срещу Байдън" и още, че Тръмп води със себе си хаос.
В една от политическите реклами на Хейли за Айова се посочи, че Тръмп и Байдън са двама от най-нехаресваните политици в Америка, които са погълнати от хаос, негативност и оплаквания от миналото. Хейли също казва, че Тръмп е бил виновен за загубите на републиканците при изборите за Конгрес през 2022-а.
Ще е интересно да се проследи изходът от първичния вот в Ню Хемпшир - втория щат от републиканския електорален календар във вторник. За демократите тази година, след промени в процеса по номинации първото гласуване ще е на 3-ти февруари в Южна Каролина, последвано от вот в Невада на 6-ти февруари.
Все още сме в началния стадий на изборите и има доста време до лятото, когато ще са конгресите на двете партии за излъчване на кандидат и още повече време до ноември, когато е националният президентски вот.
Седмицата започваме с нови коментатори, които вече са споделяли свои разсъждения в предишни издания на "Форум". Днес те се спряха на следните теми: Европа в новия световен ред на Тръмп . Подходът на американския президент и бизнесмен - икономика през политика. Истината в речта на Джей Ди Ванс: "Най-големият враг на Европа е помежду ни"...
Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40 беше открит днес в София от Васил Терзиев и кмета на Истанбул Екрем Имамоглу . Представители на близо 50 града от Балканите се включват в софийското издание на инициативата на тема "Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж". 15 нови членове..
Общият брой на икономически неактивните хора (тези, които не си търсят работа) на възраст между 15 и 64 години е малко над 1 милион (462,4 хил. мъже и 584,8 хил. жени). Това са 26,4% от населението в тази възрастова група, сочат данните на Националния статистически институт за четвъртото тримесечие на 2024 година. Общият брой на работещите хора..
30 години навършва една от най-обичаните детски вокални групи "Бон-Бон“. По повод юбилея, те издават първия за България концептуален албум, озаглавен символично "30“. Създаден е в рамките на ексклузивен творчески лагер за писане на музика от деца, в който с таланти от различни възрастови групи работят творци като Venci Venc’, LATIDA, Сара Чакърова и..
Членовете на Камарата на автомобилните превозвачи в България реагираха остро на предвиденото увеличение на цената на тол таксите и винетките в проектобюджета за 2025 г. "Това е пореден удар върху транспортния сектор и българските граждани, който идва в момент, когато пътната инфраструктура е в критично лошо състояние, а тол системата..
Книгата "Защо се разпадат империите“ от Питър Хедър и Джон Рапли представя интересни паралели между Рим, Америка и бъдещето на Запада, като поставя въпроса възможно ли е тоталният колапс, каквато е била съдбата на древната империя, да бъде избегнат. Авторитетът на експертност на двамата автори по тематиката на книгата е неоспорим...
Филмът "Мечти (Секс Любов)" на норвежкия режисьор Даг Йохан Хаугеруд спечели голямата награда на международния филмов фестивал "Берлинале", който се провежда за 75-и път в германската столица. Добре е, че филмът има подзаглавие, защото в конкурсната програма има и друг филм с абсолютно същото заглавие, но на режисьора Мишел Франко от Мексико...