Силвия Великова - водещ и репортер в програма "Хоризонт" на Българското национално радио (БНР), е големият победител на годишните награди "Сирак Скитник" за 2023 г. На церемония по връчването на отличията в Първо студио на БНР присъстваха вицепрезидентът Илияна Йотова, председателят на парламентарната комисия по култура и медии Тома Биков, председателят на Обществения съвет на БНР Милена Димитрова, генералният директор на общественото радио Милен Митев.
Силвия Великова:
"БНР не е "Хоризонт", а всички програми на Радиото! Колегите от страната са невероятни, те могат да променят много неща! Благодаря на колегите - преди и днес, от предаването "Преди всички". Това е предаване - марка. По него бяха конструирани всички телевизионни сутрешни блокове. Благодаря на всички, които по пътя ми помагаха да бъда Репортерът! През 2004 година трябваше да бъда наказана и от президентски репортер да стана съдебен. Беше ми супер трудно и реших, че свършвам с репортерстването. Но по-стабилен и авторитетен ресор в нашата професия няма! Затова благодаря на всички, които тогава ме наказаха! През последните години за мен голяма школа е и предаването "Политически НЕкоректно".
Наградата ѝ бе връчена от вицепрезидента Илияна Йотова:
"Когато човек каже радио, това е БНР! Поздравявам всички за този невероятно интересен и богат календар, с който отбелязахте годишнините от раждането и от кончината на Сирак Скитник. Велика личност!... През годините поколения журналисти в Радиото са имали един стремеж - да няма празно съдържание в думите, които изричат, да спазват стандартите - да информираш, да образоваш, да създаваш културни стандарти, да създаваш мостове... В този век на свръхинформацията истината се завлича все по-дълбоко към дъното от един тежък камък - лъжата, дезинформацията. Но днес, когато се говори за информация, дошла от вашите студиа, това е емблема за достоверност! БНР създаде център за проверка на фактите, който се ползва от много други медии. Повече от пет години чакаме закон за борба с дезинформацията. Ние, журналистите, трябва да внимаваме как ще изглежда и в чии ръце ще попадне той, защото винаги стои изкушението такива закони - с такъв характер, да се ползват повече за заглушаване на истината... Радиото е могъщо интелектуално чудовище с много нови технологии. Заслужава да го подкрепяме и финансово, и морално, и с добра дума".
Годишната награда за радиожурналистика
получи Златко Желев, ръководител на направление "Интернет портал" в Дирекция "Дигитални програми", за поредицата от тв студия, посветени на войната в Украйна и изборите у нас.
Той благодари за отличието и за това, че трудът на хората в дигитална дирекция се забелязва и от Обществения съвет на БНР, защото, както нееднократно и директорът на "Дигитални програми" Иво Тодоров е отбелязвал - БНР не е само звук.
"Затова: Гледайте радиото – хитовите ни видеоподкасти, за да сте в крак с медийната мода!", призова Желев.
Наградата за радиопредаване, радиопроект, музикален проект или мултимедиен проект на БНР
отиде при Кин Стоянов, директор на програма "Христо Ботев", и проф. Боян Добрев, преподавател в Националната художествена академия, за виртуалната им изложба - мултимедиен проект "Да питаме Сирака – 140 години от рождението на Сирак Скитник".
"В началото беше Архивният фонд! В неговата тъмнина е запазена паметта за Сирака. След това дойдоха създателите - сценаристите Михайлина Павлова и Николета Атанасова, и създателят на тази мултимедийна публикация - проф. Боян Добрев. И те казаха: "Нека бъде светлина!". И в абсолютно виртуален план Сирак Скитник се осветли. Това е едно смело творческо търсене", каза Кин Стоянов.
Наградата "Златен глас"
се присъжда от фондация "Надежда Дженева" по инициатива на Кеворк Кеворкян и за 2023 година неин носител е Ангел Григоров, новинар в програма "Хоризонт" и бивш кореспондент на БНР в Москва.
"Искам да благодаря на човека, който създаде тази награда - на легендарния журналист Кеворк Кеворкян! Имах трудни моменти, особено докато бях кореспондент в Русия, но никога не съм се разколебавал и съм продължавал да работя, защото винаги съм усещал подкрепата на колегите си и на преките си ръководители, както и на ръководството на БНР в лицето на неговите генерални директори".
"Професионализъм в ефира"
е нова категория. Отличието е за проявена творческа смелост, новаторство, плурализъм, колегиалност, партньорство, толерантност, и за създаване на по-добра медийна среда, с която общественото радио отличава предаване или журналист от друга ефирна електронна медия.
Наградата "Професионализъм в ефира" за 2023 г. получи журналистът от БНТ Георги Любенов. Тя му бе връчена от генералния директор на БНР Милен Митев:
"И днес Радиото е изпълнено с мечтатели, които излъчват своите мечти към нашата аудитория. Радиото все още е изпълнено с хора, които обичат работата си и Радиото. Радиото не е нещо, което можеш да обикнеш от пръв поглед, защото е звук, то е малко по-тихата, по-скромната, по-интимната медия. Но понякога тази любов, която не е от пръв поглед, е най-силна и най-трайна. И днес Радиото е изпълнено с хора, които работят с любов. Честит празник на всички, които са отворили сърцето си за Старата къща така, както тя е отворила вратите си за тях!".
Георги Любенов благодари за вълнението:
"Сирака е най-после в моите ръце! Награда, която държа с огромно удоволствие! Заради значението, което има, заради наследството, заради този брилянт, който завеща мечтите си. Обичам Радиото. Аз съм дете на Радиото. От 1992-1993 година. Университетът по журналистика в България носи едно име - Българско национално радио".
Годишната награда на БНР "Сирак Скитник" е учредена през 2001 година и се присъжда за принос в развитието на Българското национално радио като обществена медия. Тя се определя от Обществения съвет на БНР. Призът носи името на първия директор на Радио София – Сирак Скитник, талантлив художник, критик, поет, театрал, общественик.
По време на откриването на церемонията председателят на Обществения съвет на БНР Милена Димитрова каза:
"Благодаря на професионалистите от Радиото, които номинираха и откроиха достойните дела в програмите и дигиталния напредък в БНР! Празнуваме гласовете, които укрепват доверието в радиото. Днес Старата къща – БНР е първа по обществено доверие с най-широк обхват и с изпреварваща информация".
И тази година Общественият съвет получи номинации посмъртно. По този повод в параклиса на Радиото ще бъде отслужен водосвет и ще бъде отправена молитва.
"Тъгуваме за добрите хора, които си отидоха от този свят. Скръбта не си отива лесно".
"За жените в науката“ са едни от най-реномираните ежегодни отличия в научната общност в България. Те предоставят финансова подкрепа на млади жени учени. Целта е да бъдат подкрепени техните научноизследователски кариери и да ги вдъхновят да разкрият целия си научен потенциал. Тази година бяха наградени три дами с по 5000 евро за техните научни..
Защо изпадаме в депресия около празниците и как да не се поддаваме на мрачни мисли? Как да прекараме топли и уютни дни с близки? На тези въпроси пред Радио София отговаря психологът и семеен терапевт Михаела Ангелова. "От една страна есента и зимата са предпоставка за развиване повече на депресивните състояния и от друга страна – този наш..
GoodVibesPuzzle e инициатива, която всеки месец ще помага на различни благотворителни каузи, а отправно място за събиране на средства са столични барове. Зад идеята стои Камеа Колева. "Сега събрах смелост за това, че може да се случва нещо по-добро и единственият вариант е да се действа. Всички можем да бъдем част от цялото това нещо и наистина да..
Сдружение "Операция: Плюшено Мече” е в основата на една от най-големите коледни кампании, която подпомага деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания и от социално слаби семейства в България. Най-мащабната сред инициативите на сдружението е "Операция: Плюшено Мече”, която с помощта на доброволци в цялата страна прави..
Заместник-кметът на район "Искър" Александър Иванов беше избран от Столичния общински съвет за изпълняващ длъжността кмет на района. Досегашният кмет Ясен Русев беше отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Според Александър Иванов няма належащи проблеми, с които спешно трябва да се справи в района. Според него..
Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..
Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..