Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

“Първобит-но" - невербален спектакъл, базиран на митове и легенди от историята на човечеството

В "Добър вечер, София" госуваха двама от актьорите

Августина-Калина Петкова и Димитър Иванов
Снимка: Роман Михайлов

“Първобит-но" е авторски, невербален спектакъл. Той е базиран върху първобитни митове, легенди и ритуали.

С помощта на куклените средства и вдъхновение от историята на развитието на човечеството, спектакълът разказва за вечния кръговрат на създаване и разрушаване на живота.

За да разкажат повече, в „Добър вечер, София" гостуваха актьорите Августина-Калина Петкова и Димитър Иванов.

“Това е независим спектакъл, едно представление, което играем вече повече от година в независимо пространство. Събра ни нашият режисьор Александър Йорданов и така започнахме едно пътешествие, което изобщо не знаехме докъде ще стигне, но се оказа доста приятно изживяване и мисля, че е подходящо за всякакви зрители, нищо, че казваме, че е за възрастни, но сме имали и зрители деца, тъй като в спектакъла участва и едно дете“, посочи Августина-Калина Петкова.

Екипът заедно изгражда спектакъла.

„Започнахме лабораторно. Хванахме един материал, в случая хартията, пробвахме да се опрем върху текст, върху драматургия, оставихме се хартията да ни поведе – така се случи този спектакъл, в проби, ние самите не знаехме накъде ще отиде цялото нещо, просто се впуснахме в него“, разказва Димитър Иванов – Мич.

Заглавието “Първобит-но“ е изцяло режисьорско решение.

„Използвахме хартията за опорна точка и така разказахме една история от първобитни времена, преминавайки през разни епохи във времето и стигайки до наши дни. Не използваме никакво слово, а всичко се случва през телата ни и физическия материал – в случая хартията, спектакълът е интересна смесица от импровизация и добре уточнени изпипани детайли, ситуации с предполагаеми действия (опорни точки) и оттам-нататък какво точно ще се случи, нарочно режисьорът не искаше да го подреждаме, структурираме, за да се случват на момента нещата, да остане живо“, поясняват актьорите, допълвайки, че в рамките на представлението използват различни театрални похвати.

Представлението използва фрагменти, отделни ситуации, които са свързани помежду си. В спектакъла освен актьорите Димитър Иванов, Августина-Калина Петкова, участват Александра Димитрова, Росита Боева, която е и композитор на музиката в спектакъла, Камелия Хатиб, Павел Кинчев,, Владимир Солаков, Мария Йорданова, Магдалена Славчева и Борис Литов.

Още подробности чуйте от разговора на Яна Спиридонова и Роман Михайлов в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музиката на Гершуин на софийска сцена, представена от джаз пианистът Константин Костов

В Международния ден на джаза – 30 април, в предаването "Радиокафе“ гостува пианистът Константин Костов. В живота му, джазът навлиза, когато е 13-годишен и току-що е постъпил в Музикалното училище в Плевен. По-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в НМА "Проф. Панчо Владигеров". "В Музикалното училище се запознахме няколко приятелчета и..

публикувано на 30.04.25 в 15:44
Зам.-кметът по „Образование, култура, спорт и младежки дейности“ Благородна Здравкова пред паметника на  Бенковски

149-годишнината от избухването на Априлското въстание отбелязаха в Борисовата градина

С тържествена церемония пред паметника на българския революционер Георги Бенковски в Борисовата градина, Столичната община отбеляза 149-ата годишнина от избухването на Априлското въстание. В събитието участваха актрисата Василка Сугарева и квартет "Светоглас", а  ученици от 37. СУ "Райна Княгиня" се включиха във викторина с въпроси, свързани..

публикувано на 30.04.25 в 13:58

Около 45 екипа в момента косят зелените пространства в цяла София

"Около 45 екипа в момента косят зелените пространства в цяла София. Продължаваме да следим стриктно напредъка. Освен че прави пространствата в града по-красиви и приятни, окосяването е важно и за безопасността и заради процеса по обезпаразитяване през пролетта", заяви кметът на София Васил Терзиев. "В около 30% от дните през април имаше валежи...

публикувано на 30.04.25 в 13:43

Навършват се 75 години от рождението на Николай Вълчинов

На 28.04.2025 г. се навършват 75 години от рождението на писателя, сценарист, кино и театрален режисьор Николай Вълчинов (1950 г. – 2010 г.) Николай Вълчинов е творец от поколението автори, родени петдесетте години на миналия век. Изключителна личност, надарен с талант в почти всички области на изкуството. Той е актьор, режисьор, писател,..

публикувано на 30.04.25 в 13:42
Вътрешния си свят певицата ще представи в албум

Адриана Бенова: Джазът е свобода и възможност да я изразиш

Вокалистката и преподавател в Музикалната академия Адриана Бенова ще издаде албум с авторска музика в края на годината, но вече изпълнява части от него на живо пред публика. Близката изява на "Адриана Бенова Квинтет" - Калин Жечев – пиано, Ясен Василев - китара и Атанас Попов - барабани, със специален гост Борис Таслев – контрабас, ще бъде..

публикувано на 30.04.25 в 13:15

"Ден без асансьори" с 11-о издание в последния ден на април

Инициативата "Ден без асансьори" се организира всяка година в последната сряда на месец април. През 2025 година нейното единадесето издание се провежда на днешния ден, сряда, 30 април и може да се осъществи навсякъде – в офиси, търговски центрове, обществени блокове, паркинги, университети и други обществени или частни сгради. Национален..

публикувано на 30.04.25 в 12:49

Студенти от ТУ бяха отличени в конкурса "Най-добър младежки стартъп"

Проект #ReKosh - интелигентен контейнер с AI технология за събиране и класификация на пластмасови бутилки и кенчета на Техническия университет е отличен в конкурса "Най-добър младежки стартъп“ и с награда на Столичната община. Проектът стартира през 2021 г. и е първият инженерен проект за Денис Исметов. Заедно с Александър Кочев представиха..

публикувано на 30.04.25 в 12:32