Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Образованието в София - с по-ниска оценка, отколкото в селата

Снимка: БГНЕС

Нивото на образованието в селата е с по-висока оценка – 4.40, отколкото нивото му в София – 4.18. 46 % от родителите определят училищното образование като консервативно в София. 37% от родителите не смятат, че проблемът в образованието е в учителите. А основен извод е, че в столицата има липса на млади учители, като повече са те в селата.

Това показва национално изследване "Българското училище – погледът на родителите", поръчано от асоциация "Родители", извършено от „Ноема“, което беше представено на пресконференция днес.

Конференция "Родители и учители: Заедно за детето" се проведе в София, а в първия панел присъства и министърът на образованието Галин Цоков, както и директори на училища и детски градини, учители, психолози, родители.

Проучването е извършено септември – октомври 2023 г. сред 807 родители на деца от първи до 12-ти клас.

Проучването отчита, че след пети клас намалява желанието на децата да ходят на училище.

Голям проблем за родителите в образованието е дисциплината на децата. В това отношение родителите се държат силно консервативно, като одобряват мерки като връщането на оценката за поведение и овластяването на учителите да налагат повече наказания на децата.

Децата на около две трети от респондентите учат на едносменен режим (68%), а останалата една трета (32%) – на двусменен. Значително по-малко деца обаче (44%) учат на едносменен режим в София, където сградите и за училища, и за детските градини са недостатъчни. Повече от половината софийски деца (56%) са на двусменен режим. Коренно различна е ситуацията в малките градове и селата, където 80% от децата са на едносменен режим и едва една пета (20%) – на двусменен. На едносменен режим са в голямата си част децата в начален курс (75%), докато в гимназията делът пада на 54%.

Българският език, математиката и чуждият език (след 5. клас) са областите, в които родителите виждат най-отчетливо развитие при децата си през последната година.

По отношение на съдържанието, категорично най-отчетливо се подкрепят предложенията за повече акцент върху познанията на децата, свързани с грижа за здравето, и в този смисъл – за повече спорт и игри.

Категорично най-често посочваният проблем от родителите в училище е дисциплината на учениците (45%) – според тях това е по-водещ проблем и от претоварения учебен материал (40%), като между двете има статистически значима разлика.

Открояват се два проблема:

"Родителите си позволяват да се налагат над учителите" -  Това е въпрос, свързан с властовите отношения в училище, и явно съществува достатъчно застъпено като проблем, и то такъв, който в случая самите родители виждат и отчитат негатива му.

„Много права на децата и малко права на учителите“ - контекстът зад това твърдение е, че децата са много „недисциплинирани“, а учителите и ръководството нямат особено право да ги наказват.

По публикацията работи: Антония Чорева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Топлофикация София" иска 24% поскъпване на парно и топла вода

Топлофикационните дружества в София, Враца и Велико Търново искат ударно увеличение на цените на топлата вода и парното от 1 юли. От асоциацията на топлофикационните дружества смятат, че КЕВР няма да одобри исканите драстични увеличения. Според направените предложения рекордно поскъпване заявяват топлофикациите във Враца и Велико..

публикувано на 03.04.25 в 19:42

Васил Терзиев: В София най-важното са хората

Най-важното в София не са сградите, улиците или историята, най-важното са хората, затова честит празник, столичани – на вас, които давате пулса и духа на града.  Това написа във Фейсбук кметът на София Васил Терзиев по повод отбелязването на 146 години от обявяването на София за столица на България.  По думите на Терзиев, това е повод да..

публикувано на 03.04.25 в 12:45

146 години София е столица на България

На 3 април се навършват 146 години от обявяването на София за столица на България . По този повод Столичната община организира празнични събития – документални изложби на открито в Градската градина и в градина "Кристал", концерти, инициативи за деца. От 12.30 ч. в Градската градина пред Народен театър "Иван Вазов" концерт ще изнесе..

публикувано на 03.04.25 в 07:25

Столичната община уверява, че няма опасност от епидемия

Няма опасност от епидемия в София заради отказа на Столичната община да приема отпадъци от болници в общинското предприятие за третирането им. Това обяви зам.- кметът по екология Надежда Бобчева.  Причината за отказа на Общината е установено за пореден път смесване на битовия с опасния медицински отпадък. Преустановено е приемането на болничен..

публикувано на 02.04.25 в 16:35

Нова наредба ще спре продажбата на общински жилища на ниски цени

Общинските жилища в София да се отдават на публичен търг, а наемите да са на пазарни цени - това предвижда проект на наредба за продажбата и отдаването под наем на столичните общински жилища, която ще бъде публикуване за обществено обсъждане. На по-ниски цени ще могат да се наемат общински жилища от социално слаби, хора с увреждания и самотни..

публикувано на 02.04.25 в 16:07
Снимка: Венета Стаменова/FB

Къща се руши пред очите ни на столичен булевард. Кой ще вземе мерки?

Столичани сигнализират за сграда, която се руши и представлява сериозна опасност за преминаващите. Къщата се намира на бул. "Андрей Ляпчев" 4,  в непосредствена близост до тротоар, който ежедневно се използва от граждани. Съществува опасност от падащи отломки, а поради липсата на обезопасителни мерки, пешеходците могат да бъдат наранени...

публикувано на 02.04.25 в 14:18

Над 412 000 лица в София са платили местните си данъци за т.г. с 5% отстъпка

Над 412 210 собственици на имоти и автомобили в София вече са платили местните си данъци за 2025 г. в пълен размер и така са получили 5% отстъпка, съобщават от Столичната община. От началото на годината общо 454 326 физически и юридически лица са се издължили към местната хазна частично или напълно. От тях 88 356 собственици са платили стари..

публикувано на 02.04.25 в 12:08