Скаутското движение е определено като възпитаващо младите хора и се гради върху принципа на доброволчеството. Отворено е за всички, без ограничения на произход, раса, класа и вероизповедание, приемащи принципа на недискриминацията. Условието е личността да се присъедини от сърце към целта, принципите и метода на скаутското движение, определени от Основателя на организацията – англичанина лорд Робърт Бейдън Пауел. Той поставя началото му през 1907 година, а първата искра на скаутската идея пламва в България 4 години по-късно, през 1911 година.
На 22 февруари скаутските организации по света отбелязват Международния ден на скаутството или "Денят на основателя", тъй като на тази дата е роден именно той, лорд Робърт Б. Пауел. Този ден се отбелязва и от Организацията на българските скаути (ОБС), които са повече от 1000 души от всички скаутски клубове в страната.
В световен мащаб движението обхваща над 40 милиона млади хора, независимо от техния пол, вяра или етническа принадлежност.
ОБС, като част от Световната организация на скаутското движение (WOSM) цели да допринася за развитието на цялостния физически, интелектуален, обществен и духовен потенциал на младите хора, като личности и съзнателни граждани на своето общество в местен, национален и международен аспект. Ролята на възрастните се състои в това, да напътстват младежите в реализацията на целите им. Младите членове биват възпитавани в четири аспекта - морално, граждански, трудово и физически.
Основните усилия на ОБС са насочени към набирането на доброволци, които да помагат със своите професионални и лични умения за обучението на младежите, към учредяването на нови скаутски клубове, към развитие на съществуващите такива, както и за и за популяризиране на скаутските ценности, идея и морал сред българското общество.
Повече разказаха двете събеседнички в "Добър вечер, София", Йоана Григорова и Мила Кънчева от Национална скаутска организация в България.
"Планирали сме различни активности по региони, чрез които деца и младежи ще отбележат празника в неделя (25 февруари)", съобщиха те. Младите хора ще се съберат заедно в различни игри и забавления.
Годишно се организират 4 лагера – три от тях са на хижа, а четвъртият, летен лагер, който е и най-мащабен се провежда на полеви условия. Информация за предстоящите инициативи, може да откриете на интернет страницата на НСОБ.
На лагерите младите хора имат възможност да използват телефоните си, но само за 30 минути на ден, а през останалото време са ангажирани с различни дейности, уточниха събеседничките.
Чуйте техния разказ за това, което ги е привлякло в скаутското движение и полезните умения и дейности, на които се обучават младите скаути днес.
В ефира на неделното Радокафе продължаваме да ви представяме гласовете на „Радио София“. Ред е на ефирната двойка Яна Спиридонова и Роман Михайлов, но не като водещи, а като хората, които слушателите не познават: Яна: "Олеле, станаха 18 години. По случайност стана. Нямам проблеми да работя каквото и да е. Кандидатствах, нямах търпение, беше по..
Кръст от светлина и светлина след кръста. С тази снимка, подарена ни от един от основателите на 12+3 на БНР, Георги Папакочев, желаем добро начало на Светлата седмица!
От 17 април до 2 май Италианският културен институт в София в сътрудничество със Столична община и Сдружение Network Italia Bulgaria ни канят на изложбата „Метаморфозис” на художника Фернандо Де Филипи. Олга Георгиева от Сдружението ни въвежда в нея: "Историята е малко дълга. Художникът беше гост на първото ни събитие в Милано и там се роди мечтата..
По традиция всяка година на Велики Четвъртък, Народно читалище "Иван Вазов-1928" в село Нови хан отбелязва пролетните празници - Лазаровден, Цветница и Великден с празничен великденски концерт. За програмата на концерта, състоял се на обновената сцена разказва още председателят на читалището в село Нови хан, Сашка Ненова: Тазгодишният..
Гостуваме на адв. Пламен Димитров и баба Лена в с. Друган , говорим за традициите и обичаите на Великден, за ценностите в българското семейство : "От 2019 живея в с.Долни Раховец. Реших да напусна родния си град София, тук е близко до София. Във всяка къща има минерална вода, единият от 9-те извора захранват селото с минерална вода. Зарибихме..
Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови, Палавееви и Маджарови. Всички говорим за Димчо Дебелянов, той е бил изключителен бохем, нищо че го..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..