Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е да си скаут в днешно време?

Разказват Йоана Григорова и Мила Кънчева от НСОБ

:
Снимка: Радио София

Думата "Скаут" (в превод  от английски) означава "разузнавач", но в днешни дни скаутите са хора, обединени главно от идеите си за живот сред природата и от кодекса си на коректно поведение.

Скаутското движение е определено като възпитаващо младите хора и се гради върху принципа на доброволчеството. Отворено е за всички, без ограничения на произход, раса, класа и вероизповедание, приемащи принципа на недискриминацията. Условието е личността да се присъедини от сърце към целта, принципите и метода на скаутското движение, определени от Основателя на организацията – англичанина лорд Робърт Бейдън Пауел. Той поставя началото му през 1907 година, а първата искра на скаутската идея пламва в България  4 години по-късно, през 1911 година.

На 22 февруари скаутските организации по света отбелязват Международния ден на скаутството или "Денят на основателя", тъй като на тази дата е роден именно той, лорд Робърт Б. Пауел. Този ден се отбелязва и от Организацията на българските скаути (ОБС), които са повече от 1000 души от всички скаутски клубове в страната.

В световен мащаб движението обхваща над 40 милиона млади хора, независимо от техния пол, вяра или етническа принадлежност.

ОБС, като част от Световната организация на скаутското движение (WOSM) цели да допринася за развитието на цялостния физически, интелектуален, обществен и духовен потенциал на младите хора, като личности и съзнателни граждани на своето общество в местен, национален и международен аспект. Ролята на възрастните се състои в това, да напътстват младежите в реализацията на целите им. Младите членове биват възпитавани в четири аспекта - морално, граждански, трудово и физически.

Основните усилия на ОБС са насочени към набирането на доброволци, които да помагат със своите професионални и лични умения за обучението на младежите, към учредяването на нови скаутски клубове, към развитие на съществуващите такива, както и за и за популяризиране на скаутските ценности, идея и морал сред българското общество.

Повече разказаха двете събеседнички в "Добър вечер, София", Йоана Григорова и Мила Кънчева от Национална скаутска организация в България.

"Планирали сме различни активности по региони, чрез които деца и младежи ще отбележат празника в неделя (25 февруари)", съобщиха те. Младите хора ще се съберат заедно в различни игри и забавления.

Годишно се организират 4 лагера – три от тях са на хижа, а четвъртият, летен лагер, който е и най-мащабен се провежда на полеви условия. Информация за предстоящите инициативи, може да откриете на интернет страницата на НСОБ.

На лагерите младите хора имат възможност да използват телефоните си, но само за 30 минути на ден, а през останалото време са ангажирани с различни дейности, уточниха събеседничките.

Чуйте техния разказ за това, което ги е привлякло в скаутското движение и полезните умения и дейности, на които се обучават младите скаути днес.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристиян Александров с Шанън Гейе

Кристиян Александров – от Акага до Ванкувър и (на 9 август) в Банско

Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..

публикувано на 20.07.25 в 19:11

Долината на здравето

Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов ,   кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..

публикувано на 20.07.25 в 12:00

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02