Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" (НМА) започва нов проект, в който са заложени три тура със срещи и концерти в училищата по изкуства на 9 български града - Бургас, Варна, Котел, Плевен, Пловдив, Русе, София, Стара Загора и Широка Лъка.
Фокусът на музикалните срещи са учениците в начален и среден етап на образование, които развиват дарбите си в сферата на класическата и народната музика, като класна или извънкласна форма на обучение.
Чрез концертите, включващи 4 разнообразни програми, проектът "Музика, образование и бъдеще - ръка за ръка" ще даде творчески тласък на едни от най-изявените студенти и докторанти във Вокалния и Инструменталния факултет на Академията.
Заключителният концерт е на 29 март от 18:00 часа в НМУ „Любомир Пипков“ в София.
"Този проект всъщност не е нов за Академията. И в предишни години сме били много активни в това отношение – да комуникираме със средните училища от страната, но за пръв път фонд „Култура ни подпомага – отбеляза БНР-Радио София проф. Сава Димитров, ректор на НМА. – Наши студенти и докторанти ще бъдат тези музиканти, които ще се представят в училищата. Това само по себе си показва начина, по който ние се отнасяме към младите, към бъдещите ни студенти. Искаме да им покажем, че пътят, който им предстои, макар и дълъг, всъщност е осеян с едни приятни и смятам изключително полезни активности, различни от обучението.“
Проф. Димитров подчерта, че от Министерство на културата трябва да гледат на възпитаниците на средните музикални училища като на наистина важен ресурс. Това са бъдещите ценни творци за всички онези институции, които управлява културното ведомство - оперите, филхармониите, музикалните театри, всяка музикална сцена, за екипите, които подпомагат реализацията на спектакъл, дори на предаване в радиото.
"Проекти като "Музика, образование и бъдеще - ръка за ръка" не бива да са изключение, да са единични случаи, а редовна практика", допълни ректорът на НМА.
Чуйте разговора на Лили Големинова.Тромбонистът (но и ръководител на Биг бенда) Велислав Стоянов гостува в Радио София, за да разкаже повече за концерта на 8 април. Разговорът започва с кратко интересно уточнение каква е разликата между духовия оркестър, в който има и дървени духови инструменти, брас бенда и биг бенда. Както обобщи нашият гост по своя неподражаем маниер "Биг бендът е..
За пръв път от близо три години насам най-излъчваната песен в ефира на България по данни на Radiomonitor e дело на родни звезди. В своята пета седмица в топ 50 на чарта "Нито миг" на Графа и Дара Екимова се изкачи до №1 . Горещият български хит сложи край на 11-седмичната доминация на глобалния шампион APT на ROSÉ и Bruno Mars. За..
След кратко боледуване, на 73-годишна възраст почина легендарният барабанист на “Щурците" Георги Марков. Това съобщиха на фейсбук страницата на музикалното тв предаване "Моят плейлист". Музикантът е починал след кратко боледуване днес, в ранния следобед. Марков се присъединява към "Щурците“ през 1974 година по покана на Петър Гюзелев и Кирил..
Легендарната трип-хоп банда "Massive attack" се завръща в София за концерт на 29 юни, съобщиха организаторите от Sofia Live Festival 2025 . Бристолското дуо пристига с грандиозен спектакъл, част от световното им турне, което ще премине през най-големите сцени в Европа и САЩ. Очаквайте уникално аудиовизуално шоу и изпълнения на "Teardrop",..
Легендарната трип-хоп банда "Massive attack" се завръща в София за концерт на 29 юни, съобщиха организаторите от Sofia Live Festival 2025. Бристолското дуо пристига с грандиозен спектакъл, част от световното им турне, което ще премине през най-големите сцени в Европа и САЩ. Очаквайте уникално аудиовизуално шоу и изпълнения на "Teardrop",..
Националната класация БНР Топ 20 раздаде своите Годишни музикални награди за 2024 г. Групата Jeremy? с песента "Gotta Know" и нейният вокалист Ерсин Мустафов с първия си самостоятелен проект "Не може вечно да вали" споделят първото място в категорията най-дълго заемана първа позиция в регламентирания срок за участие в БНР Топ 20. На второ..
Конкурсът в Сан Марино, на който се избира песента, с която малката държава се представя на Конкурса за песен на "Евровизия", се нарича "Един глас за Сан Марино" , но често е наричан разговорно „Малкото Санремо“. На него участват предимно певци и групи, неспечелили награда от Фестивала в Санремо, който традиционно се провежда през февруари. Така..