Тази седмица започна в ауфтакт. В първия работен ден във "Форум" се срещаме с новите ни коментатори - Галина Лачева и Димитър Димитров.
Водещата Антония Каменичка си провокира и те споделиха мненията си по следните теми:
Коментаторите:
Галина Лачева по образование е магистър по английска филология от СУ "Св. Климент Охридски". Обучител по бизнес английски в голяма технологична компания. Социален активист и координатор на Солидарен кръг срещу насилието, основано на пол "Не си сам, не си сама". Също така е координатор на софийския клон на международното движение за екосоциална справедливост "Храна, не война". Както вероятно сте чували те са основателите на една от малкото все още споделени градини в София, в която освен да интегрират бежанци, произвеждат продукти за социална кухня.
Димитър Димитров е завършил история и международни отношения в Лондонското училище по икономика и политически науки. Бил е младежки делегат към ООН от България. Работил е като съветник в Министерството на външните работи, а също и в различни неправителствени организации. Последната от тях е сдружение "Отворени обятия", където от две години насам се занимава активно с украински младежи, бежанци от войната. Към момента работи в сферата на комуникациите и консултирането по външнополитически въпроси. Автор на книгата "По пътя към върха. Историята на Христо Проданов", както и на редица статии в "Програмата" и "Успелите.бг".
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..