Свещеници, епархийски избиратели и вярващи се събраха на молитвено бдение пред Синодалната палата в София.
Те са разделени на две групи - едните са от Сливенска епархия, а другите - от Пловдивска епархия, като едните са против двете решения на Синода от 24 февруари - касирането на изборите за нов Сливенски митрополит и приетата нова наредба за избор на бъдещи епископи. Другите свещеници са в подкрепа на тези решения.
Вече втори час продължава молитвеното бдение на тези, които са против новата наредба за избор на епископи.
В същото време свещенослужители и вярващи, организирано пристигат преобладаващо от Пловдивска епархия в подкрепа на наредбата.
Полиция е разделила двете групи с метални ограждения.
Бдението протича мирно, не се очакват конфронтации между хората от двете страни на Синода.
В този час тече заседанието на митрополитите от Светия синод.
Свещеник Стоян Кралев от Царево коментира: "Аз съм избирател към Сливенска митрополия, понеже неоснователно бе касиран изборът, тъй като има две жалби, които не са официално съобщени, а обвинените хора не са имали възможност да се защитят. Наредбата за промяна в устава на наредбата – да се назначава от Синода, а не от избиратели. В случая Синодът иска да вмени, че има особености за касиране на избор и да се назначи митрополит и ни се вменява, че ние сме в несъстоятелност".
Отец Боян от Пазарджик коментира: "Има книга, която съдържа правила на светата православна църква, отзад има азбучен показател, според който на Събора трябва да присъстват епископи. А те спекулират, че наредбата противоречи на това, а тя е синхрон с правилата на светото православие".
Ул. “Ген. Георги Тановски“ в столичният район “Слатина“ ще се превърне в голяма спортна арена на 27 септември от 10.30 до 17.00 ч. Предвиждат се безплатни тренировки и демонстрации на всякакви спортове и за всички възрасти. Ще бъдат припомнени и любими игри от детството, ще бъде разгледана и столицата през погледа на децата. В събитието ще се включат..
Първоначалното спиране на топлата вода в столичния кв. "Дружба - 2" ще бъде за срок от 8 дни, вместо обявените от директора на "Топлофикация" 2-3 дни. Това е написано в съобщение до живеещите в района на планирания 90-дневен ремонт на мрежата, който ще започне от следващия четвъртък, 2 октомври. Информацията е разлепена във входовете на жилищните..
Жена е загинала, след като е била блъсната от влак в района на Нови Искър. Инцидентът е станал снощи около 20:45 ч. От столичната полиция обясниха пред БНР, че по първоначални данни жената е вървяла по релсите. Пробите на машиниста на влака за алкохол и наркотици са отрицателни.
За трета поредна година на площад "Славейков" в София се провежда фестивалът "Демократична мозайка". Днес и утре всеки гражданин, който търси възможност да участва в процес по вземане на решения, може да посети форума. Фестивалът "Демократична мозайка" ще събере над 70 граждански организации, а гостите му ще могат да вземат участие в повече..
10% спад на замърсяването с азотен диоксид са постигнати със Зоната с ниски емисии от транспорта в София. Това заяви пред БНР Ивайло Попов от Сдружение "За земята". Организацията представи първи по рода си доклад, изследващ ефекта върху качеството на въздуха на Зоната с ниски емисии от транспорта в София. Мярката с въвеждането на тази..
Движението на метрото е напълно възстановено , съобщи за БНР директорът на "Метрополитен" Николай Найденов. Малко преди 16.00 часа част от метрото беше спряно поради инцидент с пътник. Това наложи прекъсване на електрозахранването на метростанция "Сердика 2". Проблеми с трафика на метрото в София заради инцидент На място незабавно..
В 15.47 ч. е прекъснато електрозахранването на метростанция "Сердика 2" поради инцидент с пътник, съобщиха от "Метрополитен". На място незабавно са пристигнали екипи на "Спешна помощ", пожарната и служители на "Метрополитен". В момента следствените органи извършват оглед и действия по установяване на обстоятелствата около инцидента. Към..