Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цветан Найденов - един българин в Шаолин

Чуйте какво разказа воинът в "Добър вечер, София"

Цветан Найденов - един българин в Шаолин
Снимка: Личен архив

В предаването  "Добър вечер, София“ гостува Цветан Найденов - българинът от Шаолин. Той е преминал през няколко програми в манастира Шаолин, а тази пролет му предстои ново пътуване натам, като има да защитава изпити, за да се превърне в монах - воин на Шаолин!

 Как започна всичко?

"Да кажем, че случайно, ако можем да вярваме в случайности. Попаднах на тяхната онлайн програма, за която изобщо не знаех, че съществува. По време на ковид пандемията, Китай беше затворил границите си за три години за разлика от повечето държави, а след това, хората там изобщо не са знаели какво ще се случи – ще отворят ли отново границите. Сред многото неизвестни са разбрали, че това изкуство (бойното) с всяка година е все по-забравено и в един момент би могло да се изгуби, ако не се отворят врати пред повече хора от цял свят", разказва той.

Цветан Найденов бива препоръчан на абата на Шаолин, който дава съгласието си да се изготви програма, която за изненада на българина е качествено направена и разписана.

"Все едно попаднах в някакъв университет в който всичко е разделено седмица за седмица, месец за месец, като всеки нов месец се отваря ново съдържание, за да учим нови неща. Във фейсбук създадохме затворена група в която сме всички участници в тази програма и вече сме над 600", поясни той.

Онлайн програмата представлява двугодишно обучение,  продължава вече година и 10 месеца и приключва след 2 месеца.

Два пъти българинът посещава Китай за по 1 месец.

"Когато започнах програмата нямах никакви цели, дори нямах за цел да я завърша. Казах си – започвам, но ще карам ден за ден, ще си плащам месец за месец и в момента в който един ден се събудя и усетя, че това вече не е за мен и не намирам смисъл в него, ще спра да се заминавам. Още не е дошъл такъв ден!", твърди Цветан Найденов.

След като минава 1 година от започването на обучителната програма, българинът разбира, че за да вдигне нивото е нужно да отиде на място.

"На място е съвсем различно, има неща, които само там се преподават, тъй като майстора строго и умишлено не преподава някои от дейностите свързани с обучението, защото е нужно те да бъдат под зоркия му поглед, изцяло на място, тъй като има някои опасни неща, които във времето не е добре да се практикуват", посочи той. Как точно се извършва специфичното обучение онлайн ще проследите в разговора. В своята затворена група във фейсбук, редовно се качват видеа, за които обучаващите получават обратна връзка, коригират елементи и вървят напред.

"Освен това, всеки месец има изпити, които полагаме, разбира се свободно е, човек може и да не полага изпити, а да се обучава за удоволствие, но пък изпитите са едно чудесно средство, чрез което можем да си сверим часовника най-добре", категоричен е Цветан Найденов.

След като се доверява на вътрешната си преценка да  отпътува за далечен Китай, отивайки на място, разбира, че решението му е правилно.

"За този 1 месец научих много, видях невероятни неща и се запознах със страхотни хора, с които и до ден-днешен поддържаме връзка", разказва той.

Промяната се усеща във времето.

"Усещам, че на определени ситуации реагирам по различен начин, спрямо това, което е било преди. Все повече добри хора се появиха в живота ми, започна да ми се получава да бъда над нещата съвсем естествено, вследствие натрупаните практики през които съм преминал", отбеляза той.

Как започва ежедневието на воина във Шаолин, за участието му в Легендарния турнир за китайци и състезания, в които има шанса да покаже и развива уменията си, за бъдещите пътувания и всичко, което му предстои, чуйте от разговора с Цветан Найденов в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даян Русинов и Илона Стоянова

Да си приятел с учениците е въпрос на баланс

След няколко дни ще се честват 145 години от създаването на 117 средно училище „Свети Свети Кирил и Методий“ в град Бухово.  Гости в студиото са Даян Русинов – магистър по музика, преподавател и Илона Стоянова – преподавател по история, цивилизация и философия. Включваме по телефона и директора, г-жа Янка Цекова: "Когато човек има желание за..

публикувано на 28.04.24 в 11:59
Лили Големинова

На Цветница с Лили Големинова

Лили Големинова е една от емблемите на Радио София. На имения ѝ ден е само музикален редактор, но и следващата неделя е автори и водещ на неделното Радиокафе: "Много се радвам, че празнувам на този ден. И аз съм кръстена на баба си, една изключителна жена. Много е направила за кариерата на дядо ми, имала е музикални амбиции, но я е оставила заради..

публикувано на 28.04.24 в 10:53
Д-р Иглика Мишкова

На Цветница с Иглика Мишкова

Вторият именик на Цветница, който ни гостува в Радиокафе е етнологът д-р Иглика Мишкова: "Кръстена съм на баба си. Игликата е едно от първите цветя, разбира се - и билка. Ползва се при венци, за лечение, има значението си в културата ни. Първото на Цветница е донасяне на върбовите клонки пред домашната икона и събиране на най-близките хора. На..

публикувано на 28.04.24 в 10:07
Цветанка Йотина

На Цветница с Цветанка Йотина

Цветанка Йотина – Кмет на Община Мирково на имения си ден е първият гост на Радиокафе навръх Цветница: "Обичам си Мирково, всичко, каквото е по силите ми го правя. Кръстена съм на мойта баба, вече имам и внуче, най-малкото, много е хубаво да се въпроизвежда името. Всеки българин трябва да носи вярата в себе си. Вчера в Мирково имаше лазарки. Вчера..

публикувано на 28.04.24 в 09:53

Историята оживява - Музей на българския спорт

Разговорът е с Катя Иванова - уредник на Музея на спорта в София. Дама, която заедно с нейния екип, носи вдъхновение и увереност в бъдните спортни успехи на нашата страна! Снимки от Музея на спорта може да откриете в описанието на епизода. С уговорката, че най-добре да го посетите лично. Припомням - намира се в сградата на Сектор А на..

публикувано на 27.04.24 в 16:00
Никола Фурнаджиев

Адресите на любовта - Никола Фурнаджиев

Поетът Никола Фурнаджиев и съпругата му са бохеми цял живот За поета Никола Фурнаджиев, Христо Радевски казва: “С него можеш да вървиш през цветя и тръни, да си сигурен и спокоен, да ловиш риба, да пиеш вино и да разделиш последната цигара. От близостта с такъв човек ти винаги се чувстваш виновен за това, че вземаш, а не можеш да дадеш“. Със..

публикувано на 27.04.24 в 14:00
Надя Розева

Как изкуството може да гради мостове

Надя Розева – за медалната скулптура и голямата си експозиция в Скопие: Надя Розева е художник, но твори основно в една много специфична ниша – медалната скулптура. В момента в 4 от залите на Националната художествена галерия в Скопие е подредена нейна изложба, която се радва на голяма посещаемост, медийно внимание и сериозен интерес в..

публикувано на 27.04.24 в 13:00