Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изследвай тишината на града със сетивните градски пътувания на "Театър на сетивата"

Михаил Димов, Яна и Роман в "Добър вечер, София"
Снимка: Радио София

Сетивни градски пътувания, създадени от „Театър на сетивата - София“ и Институтът за изследване на тишината, сетивните градски пътувания се случват отвъд думите като същевременно въвличат и провокират всичките сетива на участниците (зрение, обоняние, слух, осезание и вкус).

Повече по темата разказа Михаил Димов.

"Сетивните градски пътувания са едно откритие на "Театъра на сетивата – София". Откриват по случайност преди 7 години и оттогава ги практикуват като своеобразен жанр. Те са пътувания в тишина, част от  изследоветелския арсенал на Института за изследване на тишината, който също е проект на Театър на сетивата. Изследването на тишината се случва буквално, тогава, когато изследователите се откажат да говорят и започнат да пътуват – било то във физическия свят, или пък създавайки музика, или в някоя от базите на института, където съществува един апартамент, в който никой не е говорил от 5 години", обясни Михаил Димов.

Къде се случва тишината в града?

Тя се случва в самия човек, който я изследва и не е в пряка зависимост от това дали навън е шумно, посочи той.

"Всъщност, парадоксално е, но най-дълбоката тишина може да бъде открита като една неподвижност и една будност в най-шумно място".

"Сетивните пътувания, освен че се случват отвъд думите, практически могат да се случат навсякъде, а това, което ние предлагаме на публиката от 7 години се случва в центъра на София, трае 2 часа, през които всички, които предприемат тези пътувания, приемат условието да не говорят през тези два часа. Обикновено хората идват по двойки, но това не е задължително. Двойките са приятелски или семейни, но ако дойдат поединично, ние ги събираме в двойка. След като приемат условието да не говорят, по време на това двучасово пътуване те ще преминат през две различни роли – ролята на воден и ролята на водещ. Воденият е със затворени очи, затова предупреждаваме хората да идват с тъмни очила“, разкри Михаил Димов и допълни, че към всяка от двойките ще има актьор от "Театъра на сетивата", който е водещ.

Тази интересна за наблюдение група, никога не надхвърля 18 души тръгва по един предварително приготвен път, неизвестен за водените, но известен на водещите и това трае 2 часа“ разкри още нашият гост. Той уточни, че когато участниците от двойката не се познават помежду си, то тогава доверието се прехвърля към опитния актьор от "Театъра на сетивата".

"Става дума за мека технология – за утихване, разширяване на сетивността, когато се затвори основното доминантно сетиво, каквото е зрението ни, всички останали сетива се обострят – човек започва да чува много повече, започва да усеща ясно миризми, започва да усеща с кожата си повеите на вятъра, колкото и парадоксално да звучи, човек попада в друга София – същата, но съвсем различна“, поясни Михаил Димов.

"Театърът на сетивата" има тази привилегия, за разлика от другите театри и киното, които работят с 2 сетива – зрение и слух, освен с тях той може да работи с обоняние, осезание и вкус.

"Имаме сетивни вечери, сетивни пътувания и спектакли, въобще търсим нови посоки и изобретяваме нови жанрове, свързани с отварянето и затварянето на сетивата“, каза още Михаил Димов.

"Театърът на сетивата"  организира по няколко сетивни пътувания на месец, за които повече информация може да бъде открита на тяхнната интернет страница.

Още много интересни подробности чуйте в разговора на Яна и Роман.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Модерният комплекс “Илинден”

С Теодор Караколев от "Български архитектурен модернизъм" за няколко събития, свързани с архитектурното течение между двете световни войни: "Идеята за обиколката (11.5 в 15 ч.) на малките пет кьошета бе да направим обиколката на 5.5, но бе Великден и не стана. Малките са една от легендите на София, за разлика от големите. Запазена е архитектурата от..

публикувано на 11.05.24 в 15:00
Петър Райчев със съпругата си и сина си

Адресите на любовта - Петър Райчев

Журналистка тормози оперен ас Световният тенор Петър Райчев отхвърля ухажването на Надя Герева и тя засипва операта с доноси срещу него Първият българнски тенор с международно признание, Петър Райчев, отхвърля домогванията на журналистката Надя Герова и тя започва да пише доноси срещу него до полицията и директора на операта, който по онова..

публикувано на 11.05.24 в 14:00
Петко Теофилов пред кабинета си в къща-музей Димчо Дебелянов

Историята оживява - Петко Теофилов

Родният дом на най-нежния лирик в българската литература - Димчо Дебелянов е любимо място за работа и вдъхновение на всеотдайния и решителен копривщенец, за когото ще разкажем днес.  Той се казва Петко Теофилов - първият директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица: Още снимки - в линка .

публикувано на 11.05.24 в 16:05
Димитър Рангелов с разследващото куче-робот

Практически действия, не само прекрасни играчки

Димитър Рангелов , разказва за неговото изобретение – разследващо куче робот: "Роботиката е лично моя страст от 8-9 клас. Магистратура и все напред, близо 12 години. Тя е в моето портфолио - технологии, наркотици, убийства, експлозиви. Хората обичат криминалета - филми, книги. За съжаление, истината си е истина. Моята докторантура е свързана с..

публикувано на 11.05.24 в 12:01
Антонина Димитрова и Габриела Тодорова

Младите хора винаги са били важни за ЕС

Ролята на младежите и младежките организации при формиране на младежки политики в ЕС с Антонина Димитрова и Габриела Тодорова от НПО Активни политики: "За съжаление, младите хора нямат голяма роля в планирането на младежките политики. Канени са на кръгли маси, където да им се чуе мнението, но трябва да се търсят други начини. Никога в разговор не..

публикувано на 11.05.24 в 11:00
Една от кориците на Кирил Златков

Мост към демократичността

" Ако съдим книгата по корицата " – проект на The convo ангажира популярни български артисти, които претворяват корицата на Българската Конституция – говорим с Добромир Джуров и Иван Хадживеликов от НПО The convo и един от артистите - Кирил Златков: "Фондацията ни е от половин година с цел да помага представянето дейността на НПО. Всеки един от..

публикувано на 11.05.24 в 10:45

Зрелищно и цветно

Десетки дами на мотори ще отпразнуват Международния ден на жените мотористи във Велико Търново на 11 май. С подробностите слушаме Лили Осойска от сдружение “Жените Мотористи ЕМпауърд България”: "Днес празнуваме за пръв път извън София. Тази година честваме за шести път, шествието с мотори е зрелищно и цветно. Това си е наш празник, все повече жени..

публикувано на 11.05.24 в 09:46