Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 20 април, с премиерен клип в yotube

Група "Порок" представя своята песен-послание "Когато часът удари"

Яна Спиридонова с гостите от група "Порок"
Снимка: Роман Михайлов

Непорочно забавният екип на предаването "Добър вечер, София", посрещна своите гости – група "Порок", по-точно част от тях – барабанистът Мартин Димитров и Кирил Миланов – китарист и текстописец, а липсващата част от групата са братята Никола Филчев – композитор и аранжьор и Борис Филчев.

"Казваме се група "Порок", но това не винаги е било така. Започнахме да свирим заедно преди 10 години под името "Стереоръж", под това име набрахме популярност, имахме концерти в чужбина, но в един момент решихме да направим завой с писане на песни на български език с което искахме да променим и името, използвайки игра на думи като по-рок, а не по-джаз, например. Другият вариант беше "По-етно фолк", но решихме да се спрем на "По-рок", разкриха те.

"Държим да кажем, че правим музиката в стил сърце и заради самата музика. Надяваме се това да ни отличава от някакъв конкретен вид стил, тъй като погледнато в сегашно време, в песните си съчетаваме много стилове – рок, хардрок, дори казачок и етнофолк", поясняват от групата. В ефира на Радио София те представиха песента "Щом удари часът", която на 20 април ще има своето премиерно излъчване в youtube. Цялата организация покрай създаването и излъчването на клипа се дължи на Влади Гюров със който групата се среща на един уъркшоп. Ето какво разказаха за него музикантите:

"Влади Гюров е на 38 години, в инвалидна количка, но това не му пречи да върши всички активности за които цял живот е мечтал и продължава да живее живота си много по-активно от средностатистическия живот. За тези 20 години той намира начин да кара ски, сноуборд, колело, да изкачва планини, да спортува баскетбол и други спортове, участвал е в първенство по парашутизъм.

"Влади е основно действащо лице в клипа, с което искаме да подарим на всички едно послание, посланието на Влади, който казва, че не иска да прави нещата сам за себе си, а за да помага и на други в неговото положение да излязат от мисълта за четирите стени на стаята си, защото могат да бъдат по-ползотворни, полезни, полезни за обществото и по-живи от всякога", казват с вдъхновение музикантите. 

Вдъхновени от енергията и желанието му да не се оплаква и да намира алтернативи, "Порок" решават да направят нещо, което хем да не е прекалено преекспонирано, хем да покажат част от неговите активности.

"Смятаме, че се получи много добре и хората могат да видят това в клипа ни в youtube на 20 април", разкриха от групата.

"Целта ни беше цялото послание да е супер позитивно, защото знаете, тази тематика е малко мрачна, сива, има още какво да се иска от системата, от обществото", казват още те. Не забравяйте да видите клипа на "Когато часът удари".

Още от интересния разговор на Яна и Роман, чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35