Мястото, за което говорим, е неизчерпаем извор на знания и исторически проучвания. Но, и на необясними загадки и скрити послания. Добре дошли в църквата “Св. Никола и Св. Панталеймон” или позната от целия културен свят с названието Боянска църква:
Този храм продължава да впечатлява всеки прекрачил прага му. Когато преминаваш през пространствата, изградени през XIX-и, XIII-и и XI/XII-и век, ти навлизаш в една друга вселена. От всичките ти страни те наблюдават живите образи на библейските светии и на представителите на българското царско семейство. Понякога ликовете им са строги, като на серт боянчанин. Друг път, те поглеждат благо и одобрително, с молитва за спасението на твоето съществувание. А, то, вероятно се крие там някъде в цветовете на вековните стенописи.
Срещаме се със Станимира Дойчинова, уредник на Боянска църква - филиал на Националния исторически музей на България. Тя, заедно с нейните високо професионални колеги, се грижи ежедневно за съхранението и споделянето на това културно наследство в полите на Витоша. След десетилетия на прецизна реставрация, Боянската църква е отворена за посетители през 2006 г. От тогава до сега храмът “Св. Никола и Св. Панталеймон” остава една от най-посещаваните забележителности на българската столица с над 200 000 посетители годишно.
От нея научаваме изключително ценни детайли от историята на градежа на църквата. Влизаме в съвсем общи щрихи за посланията, излъчването и символиката на тези 240 живи и пластични образи от стенописите в Боянския храм. Колкото и да разказваме, колкото и висококачествени снимки да разгледате в чудесния, обновен сайт на Боянска църква, има нещо неуловимо в цялата работа.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..