Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За музиката, театъра и инфлуенсърството като отговорност към младите хора

Петя Андасарова с водещия на "Добър вечер, София" Крис Илиев
Снимка: Деси Попова

В предаването "Добър вечер, София" се срещаме с Петя Андасарова. Тя е само на 23 години, но вече е успешен артист. В артистичната сфера, в която навлиза още от ранните си години тя вече има свой широкоспектърен образ.

Като ученичка в 5 клас първо се докосва до музиката и има желание да пее. Записва се към вокалната група на 32 СУ "Св. Климент Охридски".

"Имах огромно желание да стана като Селена Гомес, пеех нейните песни на концерти, по репетиции и може би любовта към поп музиката тогава беше на първо място. Тя ме тласна към музикалното и театрално изкуство в последствие" споделя Петя. Започва и първи уроци по "Актьорско майсторство", с преподаватели Боряна Братоева и Сотир Мелев и оттам започва пътят й към различните школи – при Малин Кръстев и след това няколко години към Студия "Сълза и смях" с режисьор Александър Беровски.

"Беше ми много трудно да премина границата на егото в дългите часове репетиции в театралните школи, в текстовете,  по които сме работили и режисьорските забележки, но точно в  това е школовката която получаваш, че егото не трябва да е на първо място, че тепърва ще се изграждаш като човек и артист и няма място за егоизъм", споделя тя.

Българските артисти като вдъхновители.

"Моите се оказва, че всичките са такива, но на първо място за мен и в моето сърце си остава Ева, с която пея и до ден-днешен и съм нейна беквокалистка. До днес заедно творим музика, започнах музикалната си кариера при нея като фен, посещавах нейни концерти и фен-срещи с тениски и албуми, а днес съм част от тях", откровена е Петя Андасарова. Сред другите любими изпълнители са Руши Видинлиев, група "Сленг" и Влади Михайлов.

"От тях знам и се уча как да "крада" като артист – сценично поведение, присъствие, вокално майсторство, умение да взаимодействам с публиката", споделя младата артистка.

В съвместната ни работа с Ева, при всеки един концерт се уча как да работя с публика във всички възрасти", разкри тя.

Инфлуенсърство и Културна антропология.

"През 2019 година започнах с уебсериалите, първият, който беше по-известен се казва "Проклятието", той беше на свръх естествена тематика и стана хит сред децата и тийнейджърите. След това в екип със Станислав Димчев, Яница Михайлова, започнахме да работим по по-професионални сериали с малко по-различно, позитивно послание към младите. Решихме да адаптираме любими български сериали като уеб такива, с едничката цел да им покажем нашите любими детски сериали, но адаптираме за новото младо поколение за тях", разказа Андасарова.

"С всеки един сериал, който създавахме трупахме все повече последователи, основно дечица, тийнейджъри, подрастващи. Научаваш, че отговорността е доста голяма, когато започнеш да правиш съдържание, насочено предимно за тях. Старая се съдържанието, което качвам да е филтрирано максимално, за това смятам, че да си инфлуенсър на подрастващи е много трудно" разкри още тя.

Младата артистка подчерта, че в днешно време децата и тийнейджърите черпят вдъхновение от неща, които се качват в социалните мрежи, но ключова роля в това какво ще гледа детето и ще има ли въобще достъп до тях, има родителят.

Чуйте още от интересния разговор на Крис и Деси, в звуковия файл, където ви очаква елемент на изненада.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00