Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

СЕМ чака решение на ВАС за процедурата по избор на генерален директор на БНТ

Снимка: БГНЕС

Съветът за електронни медии (СЕМ) ще подготви график за провеждането на конкурс за избор на генерален директор на Българското национално радио, тъй като мандатът на сегашния ръководител на БНР Милен Митев изтича в края на октомври. 

На днешното заседание на медийния регулатор стана ясно още, че СЕМ ще изчака решението на Върховния административен съд, за да продължи с процедурата по замразения за момента избор на нов генерален директор на Българската национална телевизия.

"През август ще имаме график по дати за процедурата за генерален директор на Радиото, за да може през октомври да се проведе този конкурс", обяви временно изпълняващият длъжността председател на СЕМ Габриела Наплатанова.

"По отношение на конкурса, който е замразен, за генерален директор на БНТ, да изчакаме решението на Върховния административен съд и указанията евентуално, които би имал съдът как да продължим с тази процедура", коментира Наплатанова.

Заседанието на Върховния административен съд по делото е насрочено за началото на юни. Емил Кошлуков продължава да ръководи обществената телевизия вече близо две години след края на своя мандат, след като на конкурса за нов генерален директор на БНТ през 2022-ра година никой от кандидатите не успя да получи нужните минимум три гласа от членовете на СЕМ. Конкурсът беше прекратен, а след това започнаха съдебни спорове.

По предложение на члена на СЕМ Соня Момчилова ще бъде проведено фокусирано наблюдение за това дали аудио- и видео- рекламни клипове за популяризиране на храни и напитки отговарят на разпоредбите на Закона за радиото и телевизията:

"Това, което се отнася към описаните забранени вещества и ингридиенти в хранителните продукти, онова, което касае здравето на потребителите и най-вече децата". 

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Директорът на СДВР главен комисар Любомир Николов.

В София арестуваха дилър, опаковал дрогата като сладкарски изделия

Столичната полиция залови 28-годишен дилър на наркотици, който опакова дрогата в пликчета, наподобяващи опаковки на различни сладки изделия. Това съобщи директорът на СДВР главен комисар Любомир Николов. Директорът на Столичната полиция уточни, че задържаният е познат на органите на реда у нас: "Задържахме поредния дилър, за който имахме данни,..

публикувано на 13.11.25 в 16:56

Започна изграждането на нов паркинг и алейна мрежа в ж.к. "Дианабад"

"Започна изграждането на нов паркинг и алейна мрежа зад бл. 42 в ж.к. "Дианабад", съобщи кметът на район "Изгрев" д-р Делян Георгиев. Той допълва, че пространството, което от десетилетия дразни жителите на квартала, съвсем скоро ще се превърне в чист и подреден паркинг, а преминаването на пешеходците няма да бъде свързано с прескачане на локви и..

публикувано на 13.11.25 в 11:13

60-годишен водач на електробус в София почина, докато шофира

Електробус на столичния градски транспорт се е блъснал късно снощи в електрически стълб на бул. “Мария Луиза” в района на 7-ма поликлиника. По-късно стана ясно, че  60-годишен водач на електробуса е починал, докато шофира. За това потвърдиха и негови колеги в групата "Катастрофи в София". Докато е осъществявал един от последните курсове за деня, на..

публикувано на 13.11.25 в 08:34
Мястото, където е станал инцидентът, на столичната ул.

Детето, блъснато от трамвай, остава под наблюдение в неврохирургията на "Пирогов"

11-годишното момиче , което беше блъснато от трамвай в района столичния площад "Славейков", остава под наблюдение в детската неврохирургия на болница "Пирогов" . Това съобщиха от лечебното заведение. Трамвай блъсна момиче на ул. "Граф Игнатиев" в София Детето първоначално беше прието в противошоковата зала, където са му направени множество..

публикувано на 12.11.25 в 17:04

Д-р Ненад Цоневски е обвинен за прегазеното куче в София

Д-р Ненад Цоневски, който в понеделник прегази кучето Мая при излизане от гараж, е обвинен в умишлена проява на особена жестокост към гръбначно животно, в следствие на която е настъпило тежко увреждане. Прокуратурата разследва убийството на куче в столичен квартал ВМА: Д-р Ненад Цоневски няма да упражнява служебна дейност до приключване на..

публикувано на 12.11.25 в 16:07

Трамвай блъсна момиче на ул. "Граф Игнатиев"

11-годишно момиче с колело е било блъснато от трамвай на улица "Граф Игнатиев" в района на площад "Славейков" в центъра на София.  От СДВР уточниха, че инцидентът е станал минути преди 11 часа. Екипи на полицията извършват оглед на място.  Причините за случилото се се изясняват.

публикувано на 12.11.25 в 14:31

Издадоха виза за ремонт и реставриране на сградата на Народното събрание

От Направление "Архитектура и градоустройство" са издали виза за проектиране на основен ремонт, възстановяване, реставрация и подобряване на функционалността на сградата на Народното събрание, съобщи в социалните мрежи кметът на район "Средец" Трайчо Трайков. Документите вече са получени в администрацията на района. Според тях при извършване на..

публикувано на 12.11.25 в 13:35