Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Творби от Георги Минчев, Сен-Санс и Менделсон

Пътешествия и контрасти в програмата на Радиооркестъра тази вечер

Да се родиш във Виена в музикантско семейство – така започва историята на виолончелиста Томас Аунер, който ще бъде солист на концерта на Радиооркестъра тази вечер, в зала "България". Темата, която разработва за магистратурата си е за развитието на виолончелото като солов инструмент през първата половина на XVIII век във Виена. Специализирал е при Наталия Гутман - легендарно име не само в света на виолончелото, във Виенската музикална академия, а преди това е учил при Стефан Кропфич и Густав Ривиниус (малко отклонение до Саарбрюкен). Най-първи негов учител е баща му, също виолончелист.  Томас Аунер е в състава на Виенската филхармония, а в момента е водач на виолончелите в Bruckner Orchestra в Линц.

Носител е на много награди от конкурси като Gradus at Parnassum, Менделсон – Бартолди в Берлин, Рихард Щраус в Мюнхен. Достига до полуфинала на изключително престижния международен конкурс Кралица Елизабет в Брюксел през 2017. Бил е солист на редица оркестри, сред които Кралския камерен оркестър на Валония, Словашкия радиооркестър, Синфониета Баден, Щутгартския камерен оркестър.

Има камерно дуо с пианиста Максимилиан Флидер, което се нарича Beethoven-Duo. Изнасяли са концерти в престижни зали от ранга на Музикферайн във Виена и Pianosalon Christophori в Берлин.

Първият му диск излиза през 2015, а последният (засега) , наречен „217“ – през 2023. Свири на прекрасен инструмент, изработен в Милано през 1604 - Giovanni Grancino Cello.

В София той ще изпълни Първия концерт на Камий Сен-Санс, който представя виолончелото в целия му блясък и многообразие, много френски в същността си, изискан, с безупречна елегантност и финес. Характерните за творчеството на Сен-Санс светлина и благородство са в хармония с тържеството на логиката по един елегантно-интелектуален начин.

Сен-Санс също е бил роден в семейство с много традиции – бащата пишел стихове, майка му рисувала. Впечатляваща музикална дарба на Сен-Санс се проявява много рано и дори го наричали „втория Моцарт“.И животът му се разгръща по подобаващ начин - той е не само един от големите композитори на своето време, но и виртуозен пианист, дългогодишен органист на парижката църква „Мадлен“, отличен диригент, автор на стотици статии и десетки книги, пише поезия и пиеси, интересува се живо от история, археология, философия, древни езици, класическа литература; бил е член на Френското астрономическо общество, като познанията му в света на физиката и астрономия не отстъпвали на тези на учените. Говорел е няколко езика и много е пътувал, гастролирайки и в по-екзотични за времето посоки като Индокитай и Уругвай, Сен-Санс е и основен двигател на Френското национално музикално общество.

На пулта ще застане роденият в Будапеща Гергей Мадараш, главен диригент на Кралската филхармония в Лиеж от 2019. В биографията му има поредица от успешни дискове, както и диригентски позиции на Дижонския оркестър и на Симфоничния оркестър Savaria. Често е канен да дирижира Лондонската филхармония, Филхармоничния оркестър на Френското радио, BBC Симфони и много други. През този сезон Мадараш добавя към „колекцията“ си още няколко оркестъра, включително и Филхармонията на Сау Пауло.

Освен концерта на Сен-Санс, в програмата са включени творби от акад. Георги Минчев („Контрасти“), който навършва 85 години през 2024 и от Феликс Менделсон - Бартолди, определян от Шуман като „Моцарт на 19 век, най-брилянтният сред музикантите“. Роден в богато и културно семейство, Феликс от малък има възможността да общува с личности от калибъра на Карл-Мария фон Вебер, Йохан Гьоте и Хайне, Георг Хегел, Е.Т.А Хофман. Менделсон получава най-доброто възможно образование, отрано пътува из Европа и това формира неговата богата естетика и широк мироглед. Италианската  му симфония отразява впечатленията на композитора от „ласкавата“ Италия. От музиката блика щастие и възторг, чиста радост от живота, облечена в изящна форма и романтично въодушевление с елементи от класицизма. И ако за първите три части има само предположения, че са въплъщение на духа на Венеция, Рим и Флоренция, то в последната, по-драматична част ясно се „вижда“ Южна Италия, с директното вплитане на ритмиката на неаполитанските танци sаltarello и tarantella.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лили Иванова получи огърлие "Златен век"

Лили Иванова получи огърлие "Златен век" от Министерството на културата на концерта си във Велико Търново. То ѝ бе връчено от служебния министър Найден Тодоров за нейните заслуги към българската музика, която, както той посочи, е немислима без нея. Това съобщи БТА. Да бъде човек на концерт на Лили Иванова е като да открие четирилистна..

публикувано на 04.06.24 в 11:24
Funkilicious получиха голямата награда в конкурса „Пролет“

Funkilicious са големите победители в конкурса на БНР за нова българска поп и рок музика "Пролет`24"

Funkilicious получиха голямата награда в категорията "Нова българска поп и рок музика" на конкурса на Българското национално радио за нова българска поп и рок музика "Пролет`24".  Woomb са победителите в категорията "Евросоник ".  Funkilicious спечелиха с песента "Всичко по две" и ще имат възможност да запишат  нова авторска музика във Второ..

публикувано на 03.06.24 в 06:05

Връчват наградите "Музикант на годината"

Тази вечер (31 май) в Първо студио на БНР ще бъдат връчени наградите "Музикант на годината", в пет категории -  Млад музикант на годината, Ансамбъл на годината, Музикален проект на годината и Музикален педагог на годината. "Тази година за първи път в 33-годишната история на допитването решихме да се вслушаме в много слушателски гласове, които..

публикувано на 31.05.24 в 10:05
Милен Начев - диригент

Диригентът Милен Начев се завръща на родна сцена след 22 години

На 30 май, след повече от 20 години отсъствие от родните сцени, диригентът Милен Начев ще застане на пулта на Софийската филхармония. В програмата са подбрани атрактивни пиеси от началото на ХХ век - на композиторите  Морис Равел,  Пол Дюка,  Мануел де Файя и  Николай Римски-Корсаков.   Маестро Начев е след най-високо ценените български..

публикувано на 30.05.24 в 11:57

Победителите в Конкурса на БНР за поп и рок музика "Пролет`24" - ясни днес

Победителите в новото издание на Конкурса за нова българска поп и рок музика "Пролет" , организиран от Българското национално радио, ще бъдат обявени на галаконцерт на 30 май, четвъртък, в Sofia Live Club .  На финала на емблематичното музикално състезание жури от композитори, певци, автори на аранжименти, автори на текстове и..

публикувано на 30.05.24 в 07:42