Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С тържествено честване София отбеляза 24 май

Снимка: БТА

Честването на 24 май в София започна с празнично шествие, което премина от президентството до Националната библиотека и в него се включиха президентът Румен Радев, премиерът Димитър Главчев, министърът на образованието и науката Галин Цоков и кметът на София Васил Терзиев, академици от Българската академия на науките, преподаватели от висшите училища, студенти, ученици.

Тържествената церемония за отбелязването на 24-ти май пред библиотеката започна в 11.00 часа, след като тук пристигна шествието, което тръгна в 10.30 часа от Министерството на образованието. В началото на церемонията бе отслужен тържествен водосвет от свещеници от Българската православна църква. 

След това слово произнесе Васил Терзиев - кмет на Столичната община: 

Отляво надясно: Служебният министър-председател Димитър Главчев, президентът Румен Радев и кметът на София Васил Терзиев

"Днес, когато светът се променя толкова бързо, ние трябва да помним корените си и да се грижим за нашата културна и образователна традиция. Нека продължаваме да се учим и да се развиваме, да бъдем отворени към новите знания и технологии, но и да пазим и уважаваме нашето наследство".

Словото ни обединява, колкото и други неща да ни противопоставят и разделят, каза писателят Тони Николов:

"24 май най-трайно е запечатан в сърцата ни. Защото е празник не на миналото, той е празник на бъдещето ни".

След него приветствени думи каза президентът Румен Радев: 

Президентът Румен Радев

"И днес, когато страните по света се надпреварват да инвестират в наука и образование, привличат водещите умове и таланти, ние не можем да си позволим неблагоразумието да загърбим потенциала на нашите учени, преподаватели и изследователи. Съвсем наскоро бяхме поставени в ситуация в дните на празника вратите на нашите университети да затворят и аз вярвам, че правителството, парламентът, всички ние като общество ще чуем техния призив за честен разговор за бъдещето на нашето образование и наука. Ще потърсим дългосрочни, устойчиви решения за тяхното развитие занапред и нека не само днес, всеки ден да помним, че достойнството на едно общество, неговият просперитет, жизнен стандарт и авторитет, са в пряка връзка с неговото отношение към знанието. Само който не познава колко струва разрухата на невежеството, може да се страхува от цената на образованието".

Както е по традиция, всяка година на този ден пред библиотеката прозвуча стихотворението "Аз съм българче". Днес то бе изпълнено от Елеонора и Мартин - първокласници от 73-то Средно училище "Владислав Граматик".


След "Аз съм българче", прозвуча изпълнение на химна на Светите братя Кирил и Методий от ученици от Националното музикално училище "Любомир Пипков".

Пуснати бяха балони в небето над библиотеката. След това бяха поднесени венци от името на официалните лица и накрая тържеството завърши с изпълнение на химна на Република България, който бе изпълнен от Гвардейския духов оркестър. 

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Чадър може да ви потрябва, ама срещу слънце или против дъжд?

Слънчево, над Западна България - и облаци, в София - до 30°

Днес ще бъде предимно слънчево. След обяд над западната половина от страната ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи, гръмотевични бури, ще има условия за градушки. В планинските райони явленията ще са интензивни. Ще продължи да духа до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще са..

публикувано на 26.06.24 в 07:15

"Форум", 25.06.24: Брендо се предаде на полицията

Гости в днешното предаване "Форум" бяха доц. д-р Александър Христов и Тодор Терзиев. Част от обсъжданите теми бяха: Появяването в България на Евелин Банев (Брендо) Вариантите за съставяне на правителство Предизборната кампания и какво трябва да се случи, за да се вдигне избирателната активност Ще състави ли Румен Радев партия..

публикувано на 25.06.24 в 18:17

Лято в планината - какво трябва да знаем?

В летния сезон освен морето много хора предпочитат да отидат в планината. Уикенд преход или по-дълъг, дори Ком - Емине, винаги трябва да бъдем добре подготвени. От какво зависи подготовката ни и какво трябва да знаем, разказва Александър Киричев от Софийски планински клуб. Той посъветва туристите п ърво да проучат маршрута - коя е началната и коя..

публикувано на 25.06.24 в 17:21

Безплатна помощ за засегнатите от хранителни нарушения

Всеки с хранително разтройство може да се свържи с безплатна линия за подкрепа. Тя е инициирана от д-р Елисавета Павлова (обучител и психолог), основател на Асоциация УНИКАЛ, с участието на обучени специалисти към онлайн Академията "Емоции и хранене" на асоциацията. Линията за "Безплатно изслушване и подкрепа при проблемно хранене" окуражава хора,..

публикувано на 25.06.24 в 16:29
Авторът е доктор по икономика

Хазартът - история, специфики, регулации, бъдеще

Задълбочено проучване на спецификите на хазартния бизнес и неговото развитие по света и у нас, преглед на възникването и еволюцията му, регулациите в България, Европейския съюз, САЩ, Азия, Австралия, както и подробности за зависимостта към игрите и последствията представя д-р Кристиян Иванов в съвсем новата книга "Хазартът. Вчера. Днес...

публикувано на 25.06.24 в 16:09

Половината от лекарите у нас - жертва на агресия

Социологическата агенция "Тренд" по поръчка на Българския лекарски съюз (БЛС) представи резултатите от двете социологически проучвания: сред лекарите и сред обществото, във връзка с насилието над лекари . Всеки втори лекар у нас е ставал жертва на агресивно поведение, като 11% от лекарите са ставали жертва на физическа агресия от пациентите си..

публикувано на 25.06.24 в 15:17
Между 1879 и 1920 г. Цариброд е център на околия в Княжество/Царство България. Между 1941 и 1944 г.  е в пределите на България. През 1951 г. е преименуван на Димитровград в чест на Георги Димитров.

Как живеят наши сънародници непосредствено след западната ни граница?

Какво може да събере или да е общото между професор по история на спорта и един лекар? Проф. Лозан Митев и д-р Валентин Янев сякаш ги боли, когато разказват за последиците от Ньойския договор, подписан през 1919 г. и когато България е принудена да предаде на Кралството на сърби, хървати и словенци нашите Западните покрайнини -..

публикувано на 25.06.24 в 14:58