Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека. Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност. Този човек наричат Учителя! Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло братство в едно предаване е невъзможна задача.
Затова отсега да призная - ще ви запозная с Учителя Дънов според скромните ми възможност и опит. Във времето съм търсил и откривал разкази за Петър Дънов. Заслушвал съм се в неговите послания. Виждал съм как неговите последователи изпълняват тези движения от природата, наречени паневритмия. Присядал съм в в Градинката на Учителя в Изгрева и съм се питал - как се появява такава изключителна личност?
За да намерим възможни обяснения за живота и делото на Петър Дънов ще попитаме последователи и изследователи на неговите завети. Тръгваме от Изгрева - селището на Учителя и неговите братя и сестри. Мястото в София, от което и днес те посрещат енергията на първите слънчеви лъчи.
В своя уютен дом в Изгрева ни посрещат Галина Герасимова - режисьор, дългогодишен управител на Издателството на “Бялото братство” и Андрей Грива - музикант, колега от Българско национално радио и дълъг период говорител на Обществото на бялото братство. Всеки от тях споделя за личната си история с духа, словото и заветите на Учителя.
След 7 години в Щатите и кратък престой във Великобритания, Петър Дънов се завръща в България. В “Историята оживява” продължаваме разказа за Учителя по повод 160 години от неговото рождение. В своята къща на Братството ни посреща Цвета Коцева - последовател и изследовател на Словото на Петър Дънов:
160 години от идването на Учителя Петър Дънов при българите, неговите напътствия, въздигащи песни и свързващата ни с природата паневритмия изглеждат все така приложими.Думите на Дънов отново обличат в смисъл битието. Една от задачите на Учителя е да покаже възможен начин човек да се чувства добре със себе си. И така да се усеща полезен за обществото, за хората. Какъв е пътят към чистото добруване според Учителя? Слушаме отново Цвета Коцева, Галина Герасимова и Андрей Грива, както и откъси от албума “Из извора на българката душа - Музика от Учителя”. Изпълненията са на Виделин Джеджев - цигулка и Виктор Илиев - пиано и аранжимент на произведенията на Учителя Петър Дънов - “Сила жива”, “Моето слънце днес ще изгрее” и “Вечер, сутрин”.
Предстои ни да научим заедно за едно специално място във все още хубавата ни София. То се намира на познатата улица “Опълченска”. Там в цветния двор, излъчващ смиреност и братски дух, се възражда “Къщата на светлината”. Къщата, в която живее Петър Дънов в продължение на приблизително 21 години преди да отиде на Изгрева. Тя, както споменахме, се намира на улица “Опълченска”66 в София. Историята на сградата буди интерес у всеки, който се докосне до нея. За съжаление, след промените през 89-а софийският дом на Дънов се руши, срива и очевидно бива оставен на волята на съдбата. През 2022-ра обаче това се променя. Водени от любовта и вярата в себе си, Обществото на Бялото братство намират решение.
С усилията на Христо Вътев - председател на Обществото на Бялото братство, адвокат Руска Дечева, архитект Данка Василева и строителя Костик Михайлов, благодарение на труда и даренията на хора с различни положение и възможности, започва процес по възстановяването на Къщата на светлината.
Отиваме там, за да се срещнем с архитект Данка Василева - един от хората, ръководещи спасяването на Бялата къщата на улица “Опълченска” в София:В края на седмицата адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев, за съжаление, трябваше да започнат коментарите с тема, която беше актуална в понеделник: Пореден жалък и неуспешен опит за избор на председател на българския парламент. Но техните разсъждения обхванаха още: В Пътна полиция се правят "реформи" – защо и за кого; "МВР се управлява..
Поезия на европейски поети ще звучи във вагоните и станциите на Столичното метро. Инициатива за поредна година е на Полския културен институт в София. Повече за инициативата разказа Яна Генова – зам.-кмет на Столичната община по културните въпроси. Тя посочи, че смисълът на кампанията е да привнесе литературата в нашия живот на градски..
Световнопризнатият български учен в областта на изкуствения интелект проф. д-р Преслав Наков беше основен лектор на форума "Up to GATE. Technology, Big Data & Beyond. 5 Years of Innovation” . Международното събитие събра в София учени и лидери в индустрията от цял свят, които дискутираха горещите теми, свързани с интелигентни решения чрез..
На 29-ата сесия на Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН за изменение на климата (COP 29) , която се провежда от 11 до днес, 22 ноември, в столицата ва Азербайджан, България се включи с делегация на високо ниво. Основният фокус на тазгодишния форум, наричан "Финансовият COP" , беше преразглеждането на глобалната..
Тази вечер от 18:30 часа, в пространството пред НДК се открива чаканият цяла година Christmas Fest , съобщи Алекси Калчев в предаването „Добър вечер, София“. Поканени са всички софиянци и гости на столицата. Събитието ще започне с концерт на изпълнителите от Сезон 11 на "Гласът на България". Гвоздеят на вечерта е участието на Гвардейския..
Инициативата "Посланици на културата" на програма "Христо Ботев" на Българското национално радио, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието творчество прекрачва географските граници на страната..
Избраният за втори мандат за президент на САЩ Доналд Тръмп обяви новата си номинация за поста министър правосъдието. Изборът е Пам Бонди – бивш главен прокурор на щата Флорида. Тя е била част от защитата в процеса по импийчмънт срещу Тръмп по време на първия му мандат. През 2010-та тя е станала първата жена, избрана за главен прокурор на..