С арх. Белин Моллов говорим за особеностите на софийската архитектура:
"В рода си нямам архитекти. Тези, които ме насочиха към професията бяха учителите ми по математика и по рисуване. А това, което отличава София е, че още по времето на Сердика, от съвременните европейски столици, само Атина и Рим съществуват като градове. И днес, абсолютният център на София съвпада с този на Сердика (подробности в звуковия файл). И днес столицата е пресечна точка - на европейски коридори така, както Сердика се е разполагала върху Виа Диагоналис.
Най-старата сграда в прекрасно състояние, е Ротондата по времето на император Константин, в тази сграда се е състоял Сердикийският събор, когато е прието християнството. Втората сграда - от времето на Юстиниян - базиликата Света София.
Минералният извор е причината да се направи селище тук е събрал около себе си джамията, създадена от "ателието" на ислямския Микеланджело, срещу нея е третата по големина синагога в мавритански стил. Това е град на религиозната толерантност - само в центъра има 25 храма на различни изповедания.
Дори и конюнктурното ново, вече става част от наследството, с което се съобразяваме. Нашите архитектурни стилове следват тогавашните европейски. В началото на 20 век вече си имаме цяла плеяда български архитекти, завършили в чужбина. След сецесиона идва ред на модернизма, баухаус. Това са жилищните сгради, които са много сериозни. Частните сгради са обществено значими."
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..