Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 2 до 4 октомври

България отново е домакин на музикалната конференция "So Alive"

Всички концерти и инициативи на събитието са безплатни

Рут Колева - организатор и идеолог на събитието
Снимка: Роман Михайлов

Водещите на предаването „Добър вечер, София“ Роман и Яна ни правят съпричастни към едно значимо събитие за всеки - пряко или косвено свързан с музиката, на което България е домакин - музикалната конференция "So Alive". На нея се събират музикални мениджъри, продуценти, текстописци не само от България, но и от света, хора дейни, грижещи се за това музиката да достига в завършен вид към своите почитатели. 

Второто издание на “So Alive 2024“ се провежда от 2 до 4 октомври. 

Организаторите се стремят да продължат своята мисия – да бъдат мост между музикалните таланти на Балканите и лидерите на музикалната индустрия в световен мащаб. В рамките на събитието, на ключови локации в центъра на София се провеждат вълнуващи концерти, семинари и дискусии, които очакват своята публика, създавайки среда за обмяна на опит търсейки нови хоризонти за развитие.

Адриана Николова, по известна като “Печенката“, бе първият гост в предаването.

Печенката е двукратен световен шампион по бийтбокс, където дишането и издръжливостта са от основно значение. Завършила е оперно пеене. Тя разказа как се е случил този преход от оперното пеене към бийтбокса, по който я запалва приятел още в тийнейджърските ѝ години. Вече 16 години това е нейна страст и професия. Какво  ще сподели в своята презентация по време на участието си в So Alive?

"Като цяло искам да споделя своя опит в израстването ми като артист, малко повече искам да разкажа за моето изкуство, защото смятам, че в България бийтбоксът така и не успява да се реализира добре. За радост в чужбина той все повече навлиза в музикалното изкуство, могат да се видят все повече самостоятелни концерти на бейтбоксери", посочи тя. По думите ѝ, настоящата конференция е много важна за артистите, които тепърва ще се реализират, убедена е, че тук ще намерят правилните хора.

Адриана Николова-Печенката

Рут Колева – идеолог и организатор на събитието, разказа колко безсънни нощи и костваше всичко това:

"Пет години. Отне ми пет години от идеята за създаването на това събитие до неговата реализация, но ето ни тук, за втора поредна година. Много сме горди с това, че има значение и смисъл да има такова събитие в България. То определено се отразява на музикалния сектор, на артистите, на хората, които искат да се занимават с тази индустрия, която е изключително мащабна. В страната ни тя все още се развива, но на световно ниво, на общоевропейско ниво това е една от изключително сериозните творчески индустрии - отбеляза Рут Колева. - Това, което правим, е да развиваме капацитета, знанията на хората и начинът те да се свържат с останалия свят - чрез контакти, създаване на мрежи и възможности."

Целия разговор чуйте в звуковия файл.

David Fricke  мениджър и радиоводещ

Дейвид Фрик (David Fricke) е сред чуждестранните гости на конференцията за втори път. Той е редактор на списание „Ролинг стоун“, едно от най-легендарните издания за музика, свързани с този тип индустрия.

"Чувствам се прекрасно, много ми харесва София и нямам търпение да се запозная с интересни хора на тази конференция. Закупих си плочи с българска фолклорна музика, хорова музика, български джаз. Миналата година взех със себе си много музика от артистите, които видях и чух. Когато се прибрах в Щатите, пуснах много българска музика в моето радиопредаване, разказвах за София, за фестивала, опитах се да разкажа на моите слушатели, че тя е едно прекрасно място за музика и за разходка", сподели той. Какво ще им разкаже той от конференцията тази година? Чуйте от разговора в звуковия файл.

Daryl Bamonte

Daryl Bamonte - един от лекторите на събитието, разкри, че е посещавал страната ни два пъти - през 2007 и 2017 г.-  веднъж за сватба и за да се срещне с „Мистерията на българските гласове“. Близко приятелство го свързва с широко популярните през 80-те и до днес групи "Depeche Mode"  и "The Cure". Какво ги прави все така актуални и днес и какво от своя дългогодишен опит споделя самия той с българската музикална индустрия и българските музиканти – чуйте в звуковия файл.

На конференцията присъства и Георги Господинов – един от най-популярните български писатели, който разкри пред нашия екип защо един писател участва в музикална конференция и каква ще е темата, която ще обсъди с хората от бранша:

"Бях поканен от Рут Колева на тази конференция, за лекция, свързана с изкуството на разказването. Другата причина е тази, че литературата и музиката са неразривно свързани от древността."
А как тези два жанра са свързани с човешката памет? Чуйте от разговора на Яна Спиридонова.

Рууд Барънс (Ruud Berends) e последният, но не и по значимост от гостите на музикалната конференция, с които екипът ни се срещна. Рууд Барънс Работил с едни от най-популярните групи в съвременната гръндж и рок култура – това са "Нирвана" и "Саундгардън". Участвал е и в първото издание на събитието през 2023 година, като музикален консултант. Темата, която разисква с хора от общността тази година е как работи музикалната индустрия, как артистите се откриват от търсачите на музикални таланти какъвто е самият той.

Чуйте повече в разговора в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От Копривщица до София

Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови, Палавееви и Маджарови. Всички говорим за Димчо Дебелянов, той е бил изключителен бохем, нищо че го..

публикувано на 19.04.25 в 16:00
Любомир Пипков

Историята оживява - Любомир Пипков, действие първо

Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..

публикувано на 19.04.25 в 14:55
В Австралия,  Uluru

Адресите на любовта - Мариана Мелнишка и доц. д-р Александър Геров

Тя е един от създателите на списание ЛИК, журналист, преводач на поредицата за Хари Потър, на Антъни Бърджес, на Джон Фаулс и още десетки книги. Той е математик и информатик, въвел изкуствения интелект в България през 70-те години на ХХ век. В професионално отношение, Мариана Екимова-Мелнишка и доц. д-р Александър Геров са като масло и вода...

публикувано на 19.04.25 в 14:00

Боядисват и играят заедно, създават приятелства

За трета поредна година фонадация "От нас зависи" кани всички деца на "Голямо великденско боядисване на яйца": Събитието ще се проведе на 19 април от 11:00 до 15:00 ч. в Каньон парк в Младост 3 и е със свободен достъп. Точно както и предишната година екипът на фондация „От нас зависи“ е предвидил и работилници, музика, танци, спортни игри и..

публикувано на 19.04.25 в 10:25

Локацията ни е свободна, сцената ни е открита

Мобилното ни студио е на Sofia Spring Fest – Пролетният фестивал на София, където се срещаме с организатори и участници в събитието: Мадлен Христозова :е част от организаторския екип: Финалният ни акцент е с редактора Христина Иванова: "Всеки малък жест е важен".

публикувано на 19.04.25 в 10:07
Софийската премиера на книгата е насрочена за 19 май

Петър Чухов: Поезията може да се представя на сцена!

Часове след Международния ден на хайку поезията в студиото на БНР-Радио София гостува съвременният български поет, писател и музикант Петър Чухов . Българското хайку през последните години заема достойно място на. По думите му у нас хайку общността е организирана от 2000 г. Постепенно от ентусиазирана група хора хайку поетите са..

публикувано на 18.04.25 в 18:41
Карта на температурните отклонения от нормата в света за март 2025 г. Източник: Агенция Коперник / C3S

Експерт: Реалността чука на вратата, затоплянето не бива да се игнорира!

Март е вторият най-топъл в света, с глобална средна температура от 14,06 °C (с 0,65 °C над нормата за периода 1991–2020 г.) За Стария континент средната температура от 6,03 °C през март е с 2,41 °C по-висока от нормалното.  Това коментира пред БНР-Радио София експертът Николай Петков . По думите му, в България месецът беше..

публикувано на 18.04.25 в 17:16