От началото на годината до 30 септември са загинали общо 9 души на възраст от 0 до 17 години при пътно-транспортни произшествия, а ранени са 964, съобщи на брифинг комисар Димитър Мичев, началник на отдел "Пътна Полиция“ към ГД "Национална полиция".
Мичев отбеляза, че голям проблем е носенето на тъмни дрехи от деца и акцентира от нуждата от светлоотразителни елементи по облеклото.
Загиналите деца под 6 години са две. На възраст от 6 до 9 г. има едно загинало дете и 146 ранени. На възраст от 10 до 14 г. има две загинали деца и 306 ранени, а загиналите на възраст от 15 до 17 г. са четири, докато ранените са 355.
За деветте месеца на 2024 г. са настъпили в страната общо 5408 пътно-транспортни произшествия, при които са загинали 338 души, а ранените са 6 818 души.
Комисар Мичев съобщи още, че в момента се провежда специализирана полицейска операция на "Пътна полиция“ в Добрич и Ямбол, а на 10 октомври такава операция ще се проведе в Търговище и Пазарджик.
От днес е започнала полицейска акция за използване на предпазни колани в автомобилите и детски столчета при превоз на деца. Димитър Мичев посочи, че данните се анализират постоянно и където има нужда се провеждат полицейски операции.
Основните причини са катастрофите по пътищата остават несъобразената скорост, отнемането на предимство и навлизане в насрещното движение. Най-много пътни произшествия се случват в периода между 17 и 18 часа, показва статистиката на МВР. В този интервал от деня през изминалите 9 месеца има и най-много загинали - 26. Загиналите пешеходци при произшествия са 81, като има увеличение по този показател.
При нарушения от млади водачи, жени със стаж до 2 години - вина имат 13%, а при мъжете е 8%, посочиха от МВР. По вина на водачи чужденци са настъпили 231 произшествия, 17 са загинали, а 355 ранени.
За контролна дейност от "Пътна полиция“ използват 299 уреда за скорост, 804 уреда за установяване на шофиране след употреба на алкохол , 29 доказателствени анализатори за алкохол и 300 уреда за установяване наличието на наркотици, посочи комисар Мичев.
Установените водачи след употреба на алкохол и наркотици са по-малко сравнение с миналата година - съответно с 258 и с 329. От началото на годината са установени 5723 неправоспособни водачи, а отнетите шофьорски книжки са 24 527. Засечени са и 2621 водачи, управлявали без необходимата категория. Отнетите МПС в полза на държавата от 4 август 2023 г. до 3 октомври 2024 г. са 857.
Съставени са 2 228 996 документа - наложени глоби с електронен фиш и актове за установени административни нарушения. Издадените електронни фишове са 1 083 103 броя. Съставените актове за алкохол са общо 8356, като 3249 са за над 1,2 промила. Установените за употреба на наркотици и техните аналози са 3126. Отказите за тестване за алкохол са 800, а за наркотици 1260.
От издадените през 2024 г. електронни фишове 43% все още не са връчени, а от издадените през последните три години не са връчени 26% от общия брой. Общо платените документи са 192 830 броя на стойност над 14 млн. лв.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..