С „Празнична музика“ от Васил Казанджиев Симфоничният оркестър на БНР ще открие концерта на 18 октомври от 19 часа в зала „България“ и ще отбележи 90-годишнината от рождението на големия ни композитор, диригент и педагог.
Казанджиев е един от ярките личности, който успява да изгради свой стил и се утвърждава като един от съвременните европейски класици. Автор е на множество музикални произведения: пет симфонии, произведения за симфоничен оркестър, инструментални концерти, музика към филми и театрални постановки, хорови и камерни творби и др.
Следващо произведение в програмата е също толкова изключително и наситено със специфична звукоизобразителност.
„Рапсодия в синьо“ е може би най-популярната творба на символа на американската музика – Джордж Гершуин. Малцина знаят, че гениалният композитор, роден в семейството на емигрирали в Америка руски евреи, пише емблематичното си произведение за изключително кратък срок. Идеята за нея се ражда късно през нощта на 3 януари 1924 г., когато Джордж Гершуин, брат му Айра и поетът Бъди Десилва играят билярд на 52-ра улица на Бродуей. Вниманието на Айра е привлечено от пасаж във вестник „Ню Йорк Трибюн“, който съобщава за концерт на нова американска музика с композитор и диригент Пол Уайтман и неговия оркестър, а Джордж Гершуин работи по нова джаз композиция. Джордж, който за първи път чува за този проект и за участието си в него, учуден приема новината. По това време умът му бил зает с новата му музикална комедия „Сладък, малък дявол“, премиерата на която е трябвало да се състои само след 3 седмици. А сега и да напише изцяло ново друго произведение. В дъното на всичко стоял Пол Уайтман, един от прочутите диригенти през 20-те години на 20-и век, носител на титлата „Кралят на джаза“, който пуска предварителна информация във вестниците и споменава имена на колегите си без дори да ги е питал дали биха се съгласили да участват в проекта му. До обявената дата остава по-малко от месец. Гершуин се съгласява да участва в концерта.
Това, което все пак написва Гершуин, не е джаз концерт, а рапсодия за пиано и джаз оркестър, в която обединява елементите на европейската симфонична музика и американския джаз със своя уникален мелодичен талант. Първоначално композиторът се спира на заглавието Американска рапсодия, но по стечение на обстоятелствата се намесва отново брат му Айра. На изложба на американския художник Джеймс Уистлър той вижда картината му Nocturno In Blue and Green и предлага на брат си Джордж да нарече новата си творба Рапсодия в синьо. Джордж не само се вслушва в съвета на Айра, но приема и друга негова идея като променя звученето на творбата си така, че да използва експресивно-романтична мелодия, която създал импровизирано на едно парти преди време. И макар до онзи момент Джордж Гершуин да не е написал много произведения за пиано, точно тази рапсодия му извоюва феноменален успех и днес носи етикет за шедьовър на американската музика.
В концерта на 18 октомври заедно със Симфоничния оркестър на БНР и гост-диригента от Белгия Мишел Тилкин ще я изпълни изтъкнатата ни пианистка Пламена Мангова.
Знаете ли какво е общото между архитект, секретарка, син на поет и приятел със заекване? Отговорът на тази загадка се крие в заглавието на последното произведение в програмата – в своите „Енигма“ вариации Едуард Елгар отдава закачлива почит на своите приятели, колеги и любими хора чрез поредица от варианти, носещи техните инициали или цветни прякори: RBT, Dorabella, WN и Nimrod. Всички вариации са базирани на тема, импровизирана от композитора една вечер на пианото, която съпругата му Алис много харесала. Твърди се, че Елгар е шифровал и партитурата... Въпреки че енигмата остава неразгадана, композицията заема видно място в репертоара на симфоничните оркестри.
Световноизвестният изпълнител Лу Бега ще има концерт в Казанлък в рамките на Празника на розата, съобщават от общинския пресцентър. Лу Бега е германски певец и артист, който през 1999 достига номер 1 в музикалните класации с песента "Mambo № 5". Той получава номинация за престижната награда "Грами" за изключителния си римейк на инструменталното парче..
Българското национално радио (БНР) обявява началото на новото издание на Конкурса за нова българска поп и рок музика "Пролет" . Тази година надпреварата отново ще премине в две категории - "Нова българска поп и рок музика" и "Евросоник". Всички участници могат да кандидатстват и в двете категории . За участие в "Нова българска поп и..
Вокална група " Радиодеца " с диригент Илина Тодорова ще представи концерт с песните Петър Ступел на 29 април , вторник, от 19:00 часа в Първо студио на БНР. Дни преди събитието се отбелязват 102 години от рождението на един от най-обичаните от поколения деца български композитор. На пианото ще е Марио Англеов , който ще придружи..
Очакваме първото гостуване у нас на голямата американска оперна звезда Джойс ДиДонато . На 31-и май ще бъде рециталът й "Кралицата" в партньорство с пианиста Крейг Тери в зала "България". С него ще завърши вторият сезон на поредицата “Съкровени гласове“, в която българската оперна дива Соня Йончева представя свои звездни колеги на..
"Обратно към корените“ на джаз-музиката ще поведе Биг бенда на БНР своята публиката на 24 април, четвъртък, от 19.00 часа в Първо студио на Радиото. За новото издание на една от най-обичаните поредици на Бенда диригентът Антони Дончев е подготвил програма с пиеси от репертоара на състава, създадени от емблематичните автори в различни периоди от..
„Ритъмът на Балканите“ на Оркестъра за народна музика на БНР под диригентството на Димитър Христов ще огласи Първо студио на Българското национално радио на 10 април, четвъртък, от 19.00 ч. Сръбска тамбурица, румънски цимбал, критска лира и българска гайда ще звучат в десетото издание на най-успешния проект на оркестъра. През..
Една от най-горещите глобални звезди достигна за пореден път върха в Българския еърплей чарт на Radiomonitor. Канадката Tate McRae скочи от номер 6 до върха със " sports car " в изброяването за периода 28 март - 3 април. Tова е второто ѝ стъпване на първото място след като през ноември 2023-та изкара две седмици на №1 с greedy - парче,..