Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”:
Началото е за Светлана Мухова - изследовател, автор на книги и научни публикации, магистър по богословие и история. В момента Светлана довършва работата си по новооткритите османски данъчни регистри за Копривщица (известни, като нюфюс и теметтуат дефтери) от 30-те и 40-те години на XIX век. Нейният анализ предстои да бъде издаден под формата на книга до края на годината.
След това проследяваме периода на Любен Каравелов в Руската империя и влиянието на местните среди върху българския възрожденец. На това време е посветен докладът на доцент доктор Кристияна Симеонова от Института за български език при Българска академия на науките.
След 1869 година Каравелов се установява в Румъния, където започва своята активна издателска дейност. За публицистиката на изключителния българин на страниците на вестниците “Свобода” и “Независимост” научаваме от Валерия Йорданова и Ренета Константинова - библиограф - експерти от Регионална библиотека “Любен Каравелов” в Русе.
Ето и втората част:
Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с дейността на Любен Каравелов по издаването на списание “Знание”. В кратко време то се превръща в културен и обществен феномен на високото Възраждане у нас.
От доцент доктор Светла Атанасова от Регионален исторически музей град Велико Търново научаваме за новите щрихи към историята на типографията на Каравелов в старопрестолния град.
В поредицата “Историята оживява” ви предлагаме и един любопитен анализ. Това е коментар от доцент доктор Пламен Божинов от Института за исторически изследвания при Българска академия на науките. Той изследва проблема за взаимодействието между култура, църква и революция в Българското Възраждане в научните трудове на именития историк професор Крумка Шарова.
Два вида антибиотици на цени от 13 до 20 лева стават безплатни за децата до 7 години . Това реши Националният съвет по цени и реимбурсиране на лекарствата. Антибиотиците са на българска фирма-производител, показа проверка на БНР. Осигуряването на безплатни лекарства за децата до 7 години беше заложено в закона за бюджета на Здравната..
Редица висши училища предвиждат съществено увеличение на таксите за платено обучение. Само преди дни от Софийския университет публикуваха своите такси за следващата академична година, от които става ясно, че за някои специалности като Физика и Ядрена енергетика сумите достигат до близо 27 хиляди лв., а за специалността Химия - доближават..
След успеха на предишния си сингъл "Жива", който вече има над 1 милион гледания в YouTube, младата певица Mona се завръща с нова емоционална заявка – песента "Сила". Проектът продължава линията ѝ на преплитане на българския фолклор с поп звучене – стил, който Mona превръща в свой отличителен почерк на сцената. "Това е една трилогия, която..
Протест на живеещи в общински жилища ще се проведе този четвъртък – 10 юли, преди началото на заседанието на Столичния общински съвет. В дневния му ред е включен доклад за промени в общинската наредба за настаняване и ползване на такива жилища. По думите на гражданите, с така заложените изменения, те буквално ще са принудени да..
Фондация "За нашите деца" стартира дарителска кампания, която прави подкрепата личен ангажимент и създава сигурност за най-малките всеки месец. С новата кампания "Абонамент за чудеса" организацията отправя покана към всички хора с отворени сърца да превърнат съпричастността в действие и добрината – в навик. " Целта на нашата кампания е все..
В Националната художествената академия се състоя премиерата на книгата на българския изкуствовед и медиен експерт проф. д.н. Любомир Стойков "Стилът на диктаторите: Хитлер, Мусолини, Сталин“. Събитието предизвика изключителен интерес и бе уважено от артистичния, академичния и културен елит на страната. Книгата бе представена от ректора на НХА..
В момента спортните любители се занимават с изключително интересния турнир "Уимбълдън 2025". Не остава незабелязана и страхотната игра на Григор Димитров и класирането му за втория кръг. Фаворитите, очертаващи се при мъжете и жените на турнира от Големия шлем са изключително интересни. Относно цялостното представяне на Григор Димитров спортният..