През месец ноември 10 университета и много културни центрове в страната са домакини на Дните на китайската култура и наука в България.
Едни от най-изтъкнатите китайски учени и експерти в областта на хуманитарните науки гостуват в различни градове и изнесоха лекции, споделяйки своя академичен опит както със студентите от релевантни специалности, така и с по-широка аудитория. Проектът под мотото „Китай - как и защо“ е иницииран от Посолството на Китайската народна република в България и се реализира със съдействието на Министерството на търговията на Китай и Професионалния колеж по външна търговия на провинция Шанду в чест на 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между Китай и България.
Гости в предаването “Радиокафе“ бяха Антония Чиликова, координатор на проект и лектор на събитието.
Евелина Хайм, доктор и преподавател по китайски фолклор в Софийския университет в Катедрата по китаистика, посочи, че интересът й към широкия свят и към възможно най-далечното, най-трудното и най-голямото предизвикателство я подтикват да насочи търсенията си към китайския език и култура.
Дните на китайската култура дават реален шанс на българската аудитория и на студентите от тези над 10 университета в България да могат да добият реална представа за културата, историята, философията и традициите на Китай.
"Финансира се и се подкрепя от Министерство на търговията на Китай и професионалния колеж по външна търговия на провинция Шанду и не на последно място със специалната подкрепа и съдействие на Посолството на Китайската народна република у нас“, отбеляза Антония Чиликова и допълни, че подборът на лекторите е преминал в няколко стъпки, като в него са се включили и български китаисти – хора, които добре познават Китай, и те са имали думата да кажат, кои са интересните лектори за България, като това са експерти в предимно хуманитарни специалности.
През ноември у нас са пристигнали дванайсет международни гости, като много от тях успяха да вдъхновят със своите лекции и презентации българските си домакини както в университетите, така и в Столичната библиотека и в различните културно-информационни центрове.
Те ще разкрият произхода на китайската цивилизация, нейното развитие, духовност, характеристики на различните епохи и основни насоки от гледна точка на философията, историята, литературата, изкуството, китайската медицина и т. н.
В предаването “Радиокафе“ гостува още и доц. Джан Пън от Пекинския университет по икономика и бизнес. Неговата истинска страст е китайската традиционна култура и по специално т. нар. Пекинска опера, на която години наред доц. Джан посвещава живота си в изучаването, майсторенето и популяризирането на това изключително изкуство.
От 2019 година той води онлайн курс „Въведение в Пекинската опера“, който получава огромно внимание и е изключително добре приет в цял Китай, също така обикаля света с мисията да направи по-разбираемо изкуството на Пекинската опера. Бил е на посещение в Мичиганския университет и в местни училища, където е пожънал огромен успех, самият той изпълнител на емблематични роли от репертоара на Пекинската опера.
Гост бе и господин Чън Пин И - лектор в Китайската театрална академия. Той е музикант, който свири на традиционен инструмент Дзин Ху - струнен инструмент с две струни, с който се работи много в Пекинската опера. Чън Пин И, работи с повече от 30 актьори в Пекинската опера.
“Какво представлява Пекинската опера е въпрос, който се оказва доста труден. С едно кратко изречение да се предаде смисъла на нещо комплексно, наистина е голямо предизвикателство. Пекинската опера или Дзин Джи, е един от видовете музикална драма в Китай, т.е. нещо, на което човек трябва да може да се наслаждава.
Може да се каже, че този вид музикално и драматично изкуство има представителна стойност за китайската култура. В този вид музикален театър има повествования и елементи на пеене, които могат да бъдат сравнени с ариите в Западната опера. Има елементи, които доближават Дзин Джи и до танца, има и елементи, които могат да бъдат определени като чисто театрални с диалози, които не са изпявани“, обясни той.
„Тук искам да направя утговорката, че макар да споменах няколко различни изкуства, които познавате от собствената си култура, Дзин Джи не е нито едно от тях", обясни доц. Пън Джан.
“Моята основна работа е свързана с музиката в рамките на Пекинската опера, като всъщност музиката се възприема като един съпровод в рамките на представлнието. Моят дял е сравним с ролята на първа цигука в европейските оркестри. Основната музикална линия се определя от моя инструмент“, посочи Чън Пин И.
Пекинсктата опера ще бъде представена днес във Велико Търново от 17.30 часа.
Чуйте още интересни аспекти на Пекинската опера в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
Десетото юбилейно издание на "Базар на професиите", организирано от Българската мрежа на глобалния договор на ООН ще срещне деца и младежи с компании и професионалисти от различи сфери. То ще се проведе на 29 и 30 ноември в иновационен Форум "Джон Атанасов" на София Тех Парк. "Базар на професиите 2024" ще премине под надслов "Твоето бъдеще по твоя..
Приютът за бездомни хора в Перник става целогодишен. Той е с капацитет за 10 лица и освен подслон през зимата, осигурява на настанените в него и топла храна. Центърът за бездомни хора се намира в кв. "Калкас" и досега функционираше само през зимните месеци. Той е създаден през 2020 г., припомни пред Радио София кметът на Перник Станислав..
В предаването “Радиокафе“ художникът Орлин Атанасов разказа за изложбата „Странни мисли по никое време“, която се открива на 27 ноември в джаз клуб в София. "Никое време“ е времето, в което живеем, а “странните мисли“ го съпътстват, изскачат най-различни, изненадващи и мен самият, затова си мисля, че би била любопитна и за зрителите",..
Три центъра за временно настаняване на бездомни хора работят на територията на София. Капацитетът им е 510 души, като в момента в тях са настанени около 400, каза за Радио София Мина Йовчева – директор на дирекция "Социални услужи за деца и възрастни" към Столичната община. Тя добави, че със заповед на кмета е сформиран и мобилен екип, който..
Спектакълът "Русалска нощ" е една магия по разказа на Йордан Йовков, създадена от възпитаници на Специализираното училище за ученици с нарушено зрение "Луи Брайл" и Сдружение "Арсов Саунд". “От доста време провеждаме репетиции в училището “Луи Брайл”. Първоначалната идея беше децата да присъстват по време на репетициите, за да можем да ги..
Авария спря топлоподаването на част от живущите в пернишките квартали „Изток” и „Мошино”. Близо 60 жилищни блока, намиращи се на север от бул. „Юрий Гагарин” са без парно и топла вода от тази сутрин. Сред засегнатите от аварията са две детски градини, три училища и филиалът на ДКЦ-1. Аварията е на главен топлопровод. Работи се по отстраняването й...
Един от двамата братя - Гай или Луций, внуци на римския император Октавиан Август, е изобразен на първата мраморна статуя, открита през лятото при проучвания в античния град Хераклея Синтика , съобщи ръководителят на разкопките професор Людмил Вагалински. Транспортираха в музея в Петрич и втората статуя от Хераклея Синтика Глава на статуя е..