Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Акад. Николай Витанов:

Квантовите технологии ще променят живота ни в следващите години

Чипът Willow
Снимка: Google

В края на 2024 г. технологичния гигант Google представи квантовия чип Willow, който е голям само 4 см, но от научната общност се определя като „умопомрачителен“.

Чипът е способен да извършва сложни изчисления, които иначе биха отнели милиарди години.

"Постижението е важен пробив в квантовите компютри – обясни пред БНР-Радио София акад. проф. Николай Витанов. – При увеличаването на носителите на квантова информация (кюбити) обикновено се влошават качествата на квантовия процесор. От Google успяха така да ги организират, че грешката намалява и процесорът става по-добър."

Доказателство за технологичния успех е, че за 5 минути чипът е изпълнил квантов алгоритъм, за който на познатите суперкомпютри би било нужно много повече време.

  • 2025 година е обявена от ЮНЕСКО за Година на квантовите науки

Акад. Витанов припомни, че квантовите технологии не са само в квантовите компютри. Съществуват и квантови сензори, които могат много да променят живота ни. Квантовите симулатори пък могат да помогнат за създаването на нови лекарства или материали с невиждани досега свойства. Учените говорят и за квантови комуникации и квантова киберсигурност.
Освен това много надежди има за взаимодействието и взаимопомощта, които могат да си окажат тези технологии с изкуствения интелект.

Акад. Николай Витанов Снимка: СУ

"Големите играчи" и старъпи работят за създаването на квантов компютър и тази конкуренция е много положителна, отбеляза още българският учен.

Той обърна внимание, че квантовите технологии са тръгнали от Европа от средата на 90-те години на ХХ век. Старият континент трябва да е конкурентоспособен в тази област. Затова и Европейският съюз е приел Квантова програма до 2030 г.

В съвещателния борд на тази квантовата програма участват 15 учени, сред които и акад. Витанов.

С него разговаря Елисавета Белеганска.

  • Акад. проф. Николай Витанов е преподавал в СУ и в повече от 10 университета в Западна Европа и Скандинавието. Работата му е оценена от Станфордския университет като го поставя сред първите 2% най-добри учени в света.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слънчево, с възможни превалявания в следобедните часове

Днес ще бъде предимно слънчево. В следобедните часове ще се развива купеста облачност, но само на отделни места, главно в планинските райони, е възможен слаб краткотраен дъжд, съобщиха от НИМХ. Вятърът ще се задържи от запад-северозапад и ще бъде умерен, а в Дунавската равнина и временно силен. Максималните температури в повечето места ще са между 20° и..

публикувано на 20.05.25 в 07:35
Кабинетът отпусна 15 млн. лв. за градския транспорт на София, но столичният кмет не каза Благодаря...

"Форум", 19.05.25: За зародиша на един софийски проблем и за политическите дивиденти

Започва седмица, в която коментаторите са нови във "Форум", но не и на редовните слушатели и активни граждани. До 24 май новините в медиите и тенденциите в обществото ще анализират Адриана Диканчева  и Никола Атанасов . Втора седмица "гореща" тема и повод за дискусии е Блокираният градски транспорт на София . Търсенето на решения...

публикувано на 19.05.25 в 18:44

Улиците на София – опасни за децата!

София е най-опасното място за придвижване на деца и подрастващи в градска среда в Европа според ново международно проучване на Clean Cities . Столицата на България заема последното, 36-о място в класацията на избрани големи градове на континента, като получената от нея обща оценка е изключително скромна – около 27 пъти под средното за..

публикувано на 19.05.25 в 18:10

В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата"

В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата“. Целта е да се предостави на младите хора платформа за изразяване на собствената им идентичност, талант, вълнения и емоции чрез изкуството, съобщиха от пресцентъра на район „Банкя“. Проектът се реализира от сдружение "Благ ден“ в партньорство с района, като основната идея е осмисляне..

публикувано на 19.05.25 в 17:25

Банката за майчина кърма е с най-съвременно оборудване за изследване

19 май е Световен ден за дарителство на майчина кърма . С различни инициативи празникът бе отбелязан и от Банката за майчина кърма в София , която е единствена по рода си в България и една от малкото подобни структури на Балканския полуостров. Открита е на 1 юни 1989 година от Министерство на народното здраве. Тя събира, съхранява и обработва..

публикувано на 19.05.25 в 17:05

Фондация "Биоразнообразие" стартира възстановяване на чешмите на Витоша

След Сакар, Костинброд и Провадия, от фондация "Биоразнообразие“ са се заели със задачата да проучат и възстановят съществуващи чешми на Витоша. Заедно с експертите от Природния парк, те вече са обиколили девет чешми в северната част на Витоша, около Златните мостове. Чешмите са в различно състояние – някои са с хубави фасади, но с разпадаща се суха..

публикувано на 19.05.25 в 15:49

Правителството отпусна 15 млн. лв. за транспорта на София, от "Спаси София" искат съкращения в администрацията

Правителството ще осигури 15 милиона лева допълнително към субсидията на градския транспорт на София, съобщи премиерът Росен Желязков след среща със синдикални лидери, на която не е присъствал столичният кмет. Свидетели сме на решаване на проблем от хора, които участваха в създаването му, коментира кметът на София Васил Терзиев: "Какво..

публикувано на 19.05.25 в 15:42