Денят на родилната помощ, още познат и като Бабинден, за поредна година бе отбелязан тържествено в първата у нас Акушеро-гинекологична болница – "Майчин дом". В аулата на лечебното заведение присъстваха лекари, акушерки, анестезиолози и обучаващи се студенти. Отслужена бе и света литургия. Изпълнен бе и ритуалът по измиването на ръце със светена вода и сапун, който вещае на медицинските лица успехи в родилните отделения.
Изпълнителния директор на здравното заведение проф. д-р Иван Костов откри празничната церемония и поздрави колегите си с "благородната, най-чудотворна професия".
По данни на БТА последните статистики за живородени бебета в България отчитат около 57 хиляди за 2023 г., от които 29 хиляди са момчета, а 27 хиляди - момичета. Към 2017 г. средната възраст на акушерките е 48 години, а близо 25 % от регистрираните акушерки днес са на възраст над 60 години. Най-много акушерки са регистрирани в София – близо 1000, най-малко са във Видин, Ловеч и Перник.
"От началото на 2025 г. имаме 200 бебета – с близо 50 повече отколкото през 2024-та", сподели с радост пред БНР-Радио София проф. д-р Асен Николов, началник на родилната клиника в „Майчин дом“.
Той практикува тази професия над 40 години.
"В нея има много радост – както сред акушерките и лекарите, така и сред родилките и техните близки", отбеляза проф. Николов.
Той допълни, макар "Майчин дом" да не страда от недостиг на кадри, такъв проблем съществува на много места в България.
Празникът на живота бе съпроводен и с освещаването на новата Трета операционна, която ще носи името на доц. д-р Божидар Славчев - началник на Първа гинекологична клиника към лечебното заведение, с който екипа на болницата се сбогува през 2022 г.
Чуйте репортажа на Надежда Герова в звуковия файл.Любомира Вълчева-Нъндлол ни представя Биеналето на стъклото : "Петото издание е продължение на богата история. Стъклото като художествен медиум се утвърждава най-вече в следвоенния период. Биеналето е мост между българските и чуждестранните участници. Обменът е много богат. Имаме около 200 участника от близо 50 държави, показват се творби от..
Иван Пенчев, създател на Кварто квартет и първа цигулка там: "Написах случайно нашето име в търсачката и ИИ ми съобщи, че сме имали концерт в зала „Олимпия“ в Париж, вече всички ни свързват с тази зала, където са свирили Бийтълс и Силви Вартан. Това е възможно най-престижната зала, но персоналът не си спомняше някога струнен квартет да е свирил..
Цигуларката Зефира Вълова за 19-тото издание на фeстивала " Изкуството на барока ": "Барокът си остава екзотика на нашите територии, но публиката го обикна. Творбите, които изпълняване не са минали през естетиката на романтизма, на 20 век. Създаваме уникални програми, тази години са 7, вкл. с участието на деца изпълнители. Но във всяко издание имаме..
Елена Панчовска за инициативата " По следите на знанието и държавността " на БАН: "Много от членовете-основатели на Българското Книжовно Дружество са сред основателите на новата българска държава. Образователният маршрут съм подготвила и като екскурзовод, но и като човек, който работи в БАН. Започваме от сградата на БАН, чийто първи камък е поставен..
Гвардейският оркестър на България е първото музикално формирование в България, осъществил и първите записи в различни жанрове, които ще чуем тук. Историята на оркестъра е описана в книгата на д-р Галя Грозданова-Радева, тук е и Стефани Михайлова, съдействаща за съставянето и представянето на книгата: д-р Галя Грозданова-Радева: "Военните оркестри са..
Всички знаем кой е легендарният актьор Никола Анастасов. Но колцина си спомнят за съпругата му, една от първите естрадни певици у нас - Мария Косева. Когато се залюбват, тя е много по-известна от него и е на прага на международна кариера. Отказва се от сцената в името на семейството. Живеят заедно 56 години и до края Мария нито съжалява за..
Дни на дълголетието в Боровец от 24 до 26 октомври - при нас е един от лекторите, Красимир Паунов, експерт по спортна физиология и професионален състезател по бодибилдинг: "Спортната физиология изучава как тялото реагира на физическо натоварване. Какво можем да направим за подпомагане на даден мускул за изграждането на здраво и хубаво тяло. Но..