Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В 8 града 4 късометражни филма представят "Български митове и легенди"

В София прожекциите са на 20 февруари и 4 март

2
Снимка: kinematograf.bg

Под заглавието "Български митове и легенди" са събрани 4 нови български късометражни филма, изключително различни, но с нещо общо помежду си - нишка, която ни отвежда към дълбочината на българските традиции и култура, разкривайки митове, легенди и дори живи и до днес мистерии.

В предаването "Добър вечер, София" се включи Юлиян Спасов от "Кинематограф", за да разкаже повече.

"Програмата “Български митове и легенди“ изготвиха съвместно нашите редактори с Клуба на пътешественика през 2024 година. В момента реализираме голяма кампания по тази програма, пътуваща из цялата страна. Представяме я в осем града и съответно трябваше да обявим нови прожекции за София, защото не върви да я има навсякъде, но да я няма тук", разкри той и допълни, че на 20 февруари, четвъртък, на сцената на Централни хали ще можем да видим програма, представяща различни моменти и щрихи от българските традиции, които са добре изследвани от българската етнография и фолклористика, разказани по един по-съвременен начин за по-младата и по-широката публика.

Подбраните филми представят една впечатляваща панорама. "Гвоздеят" на вечерта е филма "Сурва" на Калина Горанова, който разказва историята на стара българска традиция, при която хората се събират заедно и обличат страшни костюми, на едноименния празник, свързан със сурвакарството.

Друг интересен филм е "Майсторът на цървулите" на режисьора Димитър Богословов, чрез който надникваме в този древен български занаят.

Филмът “Вай-дудула“ на Светла Рангелова е с разчупен младежки художествен сюжет. Разказва за сблъсъка между два тотално различни свята – модерният и забравеният, който всъщност се оказва, че не е забравен.

От "Кинематограф"  посочват, че самите те гледат програмата с почитание към разказа за света на българските традиции и това, което се случва там.

Поради големия интерес към прожекциите на "Български митове и легенди" организаторите са обявили и втора дата – от 19 часа на  4 март, със същата локация на събитието.

Още подробности чуйте от разговора на Яна Спиридонова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50